A A A

Prawie jak człowiek

PC Format 11/2008
Mówi się, że lepsza sztuczna inteligencja niż naturalna głupota. Spróbuj się o tym przekonać, czatując z wirtualnymi rozmówcami niektórzy są wyjątkowo rozgarnięci i dowcipni, albo testując działanie semantycznych wyszukiwarek ciekawie prezentują wyniki.

Nagroda Loebnera

To nagroda dla programu komputerowego typu chatterbot, który przejdzie test Turinga. W teście tym się sprawdza, czy komputer, któremu człowiek zadaje pytania, potrafi odpowiadać po ludzku, nie pozwalając rozpoznać, że rozmawia się z maszyną. Nazwa testu pochodzi od nazwiska brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który tak zdefiniował maszynę myślącą. Na twórcę pierwszego programu, który przejdzie test Turinga, czeka medal z 18-karatowego złota i 100 tys. dolarów. Na razie co roku nagradzany jest – do tej pory kwotą 2 tys. dol., a w tym roku 3 tys. dol. – program, który najlepiej symuluje konwersację z człowiekiem. Sprawdzają to sędziowie, „rozmawiając” z komputerami, z których połowę obsługują chatboty, a połowę ludzie. W tym roku do finałów zawodów chatbotów, rozgrywanych 12 października, zakwalifikowały się: Elbot, Eugene, Brother Jerome, Jabberwacky, ALICE i Ultra Hal.
www.loebner.net

Sztuczna inteligencja – w skrócie AI od angielskiego wyrażenia Artificial Intelligence – zajmuje się konstruowaniem maszyn i tworzeniem programów komputerowych potrafiących naśladować chociaż w części zachowania człowieka oraz wykonywać pewne funkcje ludzkiego umysłu. Do takich funkcji należy m.in. analizowanie języka, którym człowiek posługuje się na co dzień, rozpoznawanie kontekstu wypowiedzi, wnioskowanie.

Sztuczną inteligencję wykorzystuje się coraz częściej w internecie. Jak? W sieci działają setki chatterbotów zwanych chatbotami, czyli wirtualnych rozmówców, z którymi można pokonwersować w ludzkim języku. Jest też sporo wyszukiwarek semantycznych, które nie tylko wyszukują strony zawierające słowa z zapytania, ale analizują też kontekst, w jakim użyto tych słów.

Jak pogadać z chatbotem

Rozmowę z chatbotem prowadzi się pisemnie, poprzez okienko dialogowe na stronie internetowej lub przez komunikator, w którym dany bot ma swoje konto, np. Gadu-Gadu, Microsoft Live Messenger, Skype, Google Talk, Yahoo. Chatboty zwykle rozróżniają błędy ortograficzne i literówki, więc niepoprawne wpisanie słowa nie przeszkadza w uzyskaniu odpowiedzi. Wiele jest wyposażonych w syntezę mowy, dzięki temu jednocześnie odczytują swoje wypowiedzi. Chatbotom nadaje się imiona i często przedstawia w postaci graficznej – jako człowieka, zwierzątko lub przedmiot, w formie obrazka statycznego albo animowanego czy nagrania wideo.

Wyszukiwarki semantyczne

Najczęściej z chatbotów korzysta się bezpłatnie. Ale są też boty płatne. Na przykład Dave , reklamowany jako nauczyciel angielskiego, „bierze” 10 dolarów za możliwość konwersowania przez miesiąc. Za tę samą kwotę można przez miesiąc gadać z Claudio , który na tej podstawie określi, jaką osobowość z 9 typów ma jego interlokutor.

O czym rozmawiać

Chatboty opowiadają o firmie, na której są umieszczone, uławiają nawigowanie po witrynie lub rozmawiają na ogólne tematy. Niektóre przeszukują zewnętrzne serwisy i bazy oraz dostarczają informacji np. o połączeniach kolejowych, programie telewizyjnym. Odpowiadają na pytania lub same je zadają.

Wiele chatbotów odpowiada tylko na pytania, które przewidzieli ich programiści. Jeśli pytanie wychodzi poza ten zakres, zmieniają temat albo mówią głupstwa. Rozmowa z chatbotem jest bardziej atrakcyjna, gdy korzysta z bogatej bazy faktów encyklopedycznych i stwierdzeń ogólnych typu woda wrze w temperaturze 100 stopni, a ponadto potrafi kojarzyć i łączyć te fakty oraz wnioskować. Człowiek zna ok. 100 mln ogólnych stwierdzeń. Rekord chatbotów wynosi ponad 10 mln i należy do amerykańskiego projektu CYC . Dla porównania w bazie polskiego chatbota Ewa jest ponad 700 tys. faktów. Z wnioskowaniem bywa różnie. Na przykład Alice na pytanie: „W jakim języku programowania zostałaś napisana?”, odpowiedziała: „Krowa ma dłuższy i się nie chwali”.


Tagi: nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto