Precyzyjne wycinanki
Istnieje technika idealnego wycinania obiektów z jednego zdjęcia, dzięki czemu można je przenieść do drugiego zdjęcia. Z pozyskiwanych w ten sposób elementów powstają ciekawe i oryginalne kompozycje. Pokażemy, jak je uzyskać w GIMP-ie.
Szparowanie elementów na fotografiach polega na takim operowaniu narzędziem do grafiki wektorowej – stalówką, aby uzyskać idealną ścieżkę wycinania. Dzięki temu można wycinać z jednego zdjęcia niektóre obiekty i wklejać je do innego obrazu, i to w taki sposób, że będzie się wydawało, jakby wklejony element był integralnym fragmentem stworzonej ilustracji. W przypadku projektowania ilustracji reklamowej można uzyskać jeszcze jeden efekt – całkowicie zlikwidować tło, by nie odwracało uwagi od reklamowanego przedmiotu.
Niewtajemniczonym osobom mogłoby się wydawać, że wycięcie obiektu z fotografii jest bardzo proste, że wystarczy użyć w tym celu różdżki. W praktyce rzadko się udaje precyzyjnie wykonać to zadanie za pomocą wymienionego narzędzia.
Technika szparowania jest bardzo często stosowana we wszelkich manipulacjach obrazem. Korzystają z niej operatorzy programów desktop publishing oraz graficy. Zwykłemu użytkownikowi komputera taka umiejętność może się przydać do lepszego prezentowania przedmiotów wystawianych np. na aukcjach internetowych.
Umiejętne szparowanie elementów fotografii
Zanim będzie można wyciąć obraz z jednej fotografii, należy obrysować wokół niego precyzyjną ścieżkę. Posłuży ona do cięcia. Tworzenie ścieżki zaprezentujemy w pierwszym warsztacie. W naszym przykładzie posłużymy się zdjęciem myszy.
Edytowanie stworzonej ścieżki może się odbywać w dwojaki sposób: przy zastosowaniu skrótu klawiszowego albo po prostu po przełączeniu się w tryb edycji. W naszym przykładzie, pokazanym w kolejnym warsztacie, polecamy korzystanie ze skrótu klawiszowego, dzięki czemu praca będzie znacznie efektywniejsza.
Krok 1
Otwórz program. Załaduj fotografię, która ma być poddana szparowaniu. W tym celu kliknij Plik, Otwórz. W oknie zaznacz napęd, z którego ma być odczytana ilustracja, a następnie katalog, w jakim jest przechowywane zdjęcie.
Krok 2
Zaznacz fotografię i kliknij przycisk Otwórz. Z przybornika narzędzi wybierz stalówkę (ikona zaznaczona na obrazku). Upewnij się, że w sekcji Ścieżki jest zaznaczony tryb Projektowanie. Teraz rozpocznij obrysowywanie obiektu przeznaczonego do wycięcia.
Krok 3
Przesuń kursor na środek górnej krawędzi obiektu i kliknij lewym przyciskiem myszki. Powstanie pierwszy punkt obwiedni. Przesuń teraz kursor w lewą dolną krawędź obiektu, a następnie kliknij i przytrzymaj lewy przycisk myszki.
Krok 4
Teraz, przytrzymując lewy przycisk myszki, przesuń kursor w lewy dolny obszar. Z powstałego wcześniej punktu kontrolnego ścieżki wysuną się wąsy, nad którymi będziesz sprawował kontrolę do momentu zwolnienia lewego przycisku myszki. Wąsami tworzysz łuk dla istniejącego fragmentu ścieżki i dla nowego fragmentu wychodzącego z tego punktu.
Krok 5
Manewruj wąsem tak, by powstały zarys ścieżki dokładnie się pokrywał z krzywizną obiektu. Jeśli będziesz zadowolony z efektu, zwolnij lewy przycisk myszki. Następnie przesuń kursor w dalsze miejsce obrysu obiektu i utwórz dwa kolejne punkty ścieżki.
Krok 6
Teraz utworzona linia będzie miała taki kształt (patrz obrazek). Kliknij punkt (1), złap za lewy wąs i manewruj nim tak, aby linia dokładnie się pokrywała z brzegiem obiektu. Kliknij ostatni punkt na ścieżce i kontynuuj obrysowywanie.
Krok 7
Stosując się do przedstawionych zasad, obrysuj w ten sposób część myszki. Jeśli dotrzesz do krawędzi o ostrych kątach (tak jak w naszym przykładzie końcówka klucza odbiornika), po prostu stawiasz jeden punkt bez przytrzymywania lewego przycisku myszki, a następny w nieco dalszej odległości, na obrysie elementu. Powstanie linia prosta między tymi dwoma punktami.
Krok 8
Jeśli stworzysz niemalże cały obrys obiektu i pozostanie miejsce, w którym punkty ścieżki powinny się łączyć, przejdź do następnego podrozdziału.
Krok 1
Naciśnij i przytrzymaj klawisz [Ctrl], a następnie naprowadź kursor na pierwszy punkt kontrolny utworzonej wcześniej ścieżki. Kiedy kursor zamieni się na taki jak na przedstawionym obrazku, kliknij lewym przyciskiem myszki. Ścieżka zostanie zamknięta.
Krok 2
Gdybyś był niezadowolony z precyzyjności utworzonej ścieżki, możesz poprawiać jej przebieg. Przesuń kursor nad jeden z punktów kontrolnych. Naciśnij lewy przycisk myszki. Możesz przesuwać punkt w dowolne miejsce.
Krok 3
Jeśli chwycisz za jeden punkt kontrolny wąsa, będziesz mógł sterować wychyleniem złapanego punktu. Jeśli przytrzymasz klawisz [Shift] i złapiesz za jeden wąs, będziesz mógł sterować kątem wychylenia obydwu wąsów naraz.
Krok 4
Jeżeli punkt jest pozbawiony wąsów i tworzy kąt na ścieżce, możesz dodać mu wąsy, klikając na dany punkt i przytrzymując jednocześnie klawisz [Ctrl]. Następnie, przytrzymując lewy przycisk myszki, możesz stworzyć jeden wąs. W ten sam sposób stworzysz drugi wąs dla tego punktu kontrolnego.
Krok 5
Przytrzymując klawisz [Ctrl] i naprowadzając kursor na linię ścieżki, zmienisz kursor na plusik. Klikając lewym przyciskiem myszki, możesz tworzyć nowe punkty kontrolne. Z kolei trzymając klawisze [Ctrl]+[Shift], po naprowadzeniu kursora na punkt kontrolny i naciśnięciu lewego przycisku myszki możesz punkt skasować. Jeśli, przytrzymując tę samą kombinację klawiszy, klikniesz linię ścieżki, jej fragment znajdujący się między dwoma punktami kontrolnymi zostanie usunięty.
Krok 1
Kliknij przycisk Zaznaczanie ze ścieżki, a powstanie zaznaczenie wokół obiektu. Z menu głównego wybierz Edycja oraz Wytnij.
Krok 2
Z menu głównego wybierz kolejno: Edycja, Wklej jako, Nowa warstwa. Wycięty obiekt zostanie wklejony jako nowa warstwa pozbawiona zbędnego tła. W przyborniku kliknij krzyżak i przesuń obiekt na środek ilustracji.
Krok 3
W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie naprowadź kursor na warstwę Tło, a następnie naciśnij kosz. Warstwa zostanie usunięta.
Krok 4
Z menu wybierz Zaznaczenie i Nic. W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie kliknij Nowa warstwa. W oknie Nowa warstwa, w polu Nazwa warstwy wpisz Tło, zaznacz opcję Białe i kliknij przycisk OK.
Krok 5
W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie chwyć warstwę Tło i przesuń ją na dół stosu. Warstwa będzie pełniła rolę tła.
Dodawanie cienia do oszparowanego obiektu
Sam obiekt na białym tle nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Jednak dzięki nieco zmodyfikowanej ścieżce utworzonej wcześniej, można mu dodać realistycznie wyglądający cień.
Krok 1
Utwórz nową warstwę, klikając Nowa warstwa. W oknie Nowa warstwa w linii Nazwa warstwy wpisz Cień. W sekcji Typ wypełnienia warstwy zaznacz Przezroczysta i kliknij OK.
Krok 2
W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie przejdź do zakładki Ścieżki. Zaznacz warstwę z podstawową ścieżką Bez nazwy, a następnie kliknij opcję Utworzenie duplikatu ścieżki. Powstanie kopia ścieżki. Dwukrotnie kliknij ścieżkę.
Krok 3
Stosując metody manipulacji ścieżką opisane w warsztacie „Zamykanie i poprawianie ścieżki”, uzyskaj efekt podobny do widocznego na ilustracji. Całą ścieżkę możesz przesuwać, przytrzymując jednocześnie klawisze [Ctrl]+[Alt].
Krok 4
W przyborniku kliknij Zaznaczanie ze ścieżki. Następnie z menu wybierz Zaznaczenie i Powiększ. W oknie Powiększenie zaznaczenia wpisz liczbę pikseli, o jaką ma być powiększone zaznaczenie. W naszym przykładzie jest to 50 pikseli. Kliknij OK. Pamiętaj, że wartość ta jest zależna do wielkości edytowanej ilustracji.
Krok 5
W przyborniku kliknij
, by kolorem pierwszoplanowym stał się czarny. Następnie wybierz Kubełek. Naprowadź kursor na utworzone zaznaczenie i kliknij lewym przyciskiem myszki. Zaznaczenie wypełni się kolorem czarnym.
Krok 6
Z menu wybierz Zaznaczenie oraz Nic. Teraz wybierz Filtry, Rozmycie, Rozmycie Gaussa.... Zwróć uwagę, by w otwartym okienku ikona łańcuch miała zablokowaną postać. Dzięki temu wartość wpisana w pierwszej komórce zostanie automatycznie przydzielona komórce drugiej (200,0 poziomo i 200,0 pionowo). W opcjach Promień rozmycia wpisz wartość 200 i naciśnij przycisk OK.
Krok 7
Ostatnim krokiem jest dodatkowe zmiękczenie cienia w wyniku zmniejszenia krycia. W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie, w sekcji Warstwy przesuń suwak na około 80 procent.