A A A

Precyzyjne wycinanki

PC Format 3/2009
Istnieje technika idealnego wycinania obiektów z jednego zdjęcia, dzięki czemu można je przenieść do drugiego zdjęcia. Z pozyskiwanych w ten sposób elementów powstają ciekawe i oryginalne kompozycje. Pokażemy, jak je uzyskać w GIMP-ie.

Szparowanie elementów na fotografiach polega na takim operowaniu narzędziem do grafiki wektorowej – stalówką, aby uzyskać idealną ścieżkę wycinania. Dzięki temu można wycinać z jednego zdjęcia niektóre obiekty i wklejać je do innego obrazu, i to w taki sposób, że będzie się wydawało, jakby wklejony element był integralnym fragmentem stworzonej ilustracji. W przypadku projektowania ilustracji reklamowej można uzyskać jeszcze jeden efekt – całkowicie zlikwidować tło, by nie odwracało uwagi od reklamowanego przedmiotu.

Niewtajemniczonym osobom mogłoby się wydawać, że wycięcie obiektu z fotografii jest bardzo proste, że wystarczy użyć w tym celu różdżki. W praktyce rzadko się udaje precyzyjnie wykonać to zadanie za pomocą wymienionego narzędzia.

Technika szparowania jest bardzo często stosowana we wszelkich manipulacjach obrazem. Korzystają z niej operatorzy programów desktop publishing oraz graficy. Zwykłemu użytkownikowi komputera taka umiejętność może się przydać do lepszego prezentowania przedmiotów wystawianych np. na aukcjach internetowych.

Umiejętne szparowanie elementów fotografii

Zanim będzie można wyciąć obraz z jednej fotografii, należy obrysować wokół niego precyzyjną ścieżkę. Posłuży ona do cięcia. Tworzenie ścieżki zaprezentujemy w pierwszym warsztacie. W naszym przykładzie posłużymy się zdjęciem myszy.

Edytowanie stworzonej ścieżki może się odbywać w dwojaki sposób: przy zastosowaniu skrótu klawiszowego albo po prostu po przełączeniu się w tryb edycji. W naszym przykładzie, pokazanym w kolejnym warsztacie, polecamy korzystanie ze skrótu klawiszowego, dzięki czemu praca będzie znacznie efektywniejsza.

Tworzenie ścieżki


Otwórz program. Załaduj fotografię, która ma być poddana szparowaniu. W tym celu kliknij  Plik, Otwórz. W oknie zaznacz napęd, z którego ma być odczytana ilustracja, a następnie katalog, w jakim jest przechowywane zdjęcie.


Zaznacz fotografię i kliknij przycisk Otwórz. Z przybornika narzędzi wybierz stalówkę (ikona zaznaczona na obrazku). Upewnij się, że w sekcji Ścieżki jest zaznaczony tryb Projektowanie. Teraz rozpocznij obrysowywanie obiektu przeznaczonego do wycięcia.


Przesuń kursor na środek górnej krawędzi obiektu i kliknij lewym przyciskiem myszki. Powstanie pierwszy punkt obwiedni. Przesuń teraz kursor w lewą dolną krawędź obiektu, a następnie kliknij i przytrzymaj lewy przycisk myszki.


Teraz, przytrzymując lewy przycisk myszki, przesuń kursor w lewy dolny obszar. Z powstałego wcześniej punktu kontrolnego ścieżki wysuną się wąsy, nad którymi będziesz sprawował kontrolę do momentu zwolnienia lewego przycisku myszki. Wąsami tworzysz łuk dla istniejącego fragmentu ścieżki i dla nowego fragmentu wychodzącego z tego punktu.


Manewruj wąsem tak, by powstały zarys ścieżki dokładnie się pokrywał z krzywizną obiektu. Jeśli będziesz zadowolony z efektu, zwolnij lewy przycisk myszki. Następnie przesuń kursor w dalsze miejsce obrysu obiektu i utwórz dwa kolejne punkty ścieżki.


Teraz utworzona linia będzie miała taki kształt (patrz obrazek). Kliknij punkt (1), złap za lewy wąs i manewruj nim tak, aby linia dokładnie się pokrywała z brzegiem obiektu. Kliknij ostatni punkt na ścieżce i kontynuuj obrysowywanie.


Stosując się do przedstawionych zasad, obrysuj w ten sposób część myszki. Jeśli dotrzesz do krawędzi o ostrych kątach (tak jak w naszym przykładzie końcówka klucza odbiornika), po prostu stawiasz jeden punkt bez przytrzymywania lewego przycisku myszki, a następny w nieco dalszej odległości, na obrysie elementu. Powstanie linia prosta między tymi dwoma punktami.


Jeśli stworzysz niemalże cały obrys obiektu i pozostanie miejsce, w którym punkty ścieżki powinny się łączyć, przejdź do następnego podrozdziału.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto