Procesor - napraw to sam
Najczęściej spotykaną przyczyną przegrzewania się procesora jest kurz, który osadza się na drobnych żeberkach radiatorów. Rozwiązaniem jest rozebranie komputera i odkurzenie radiatora (warto to robić np. raz do roku).
Innym powodem może być zły montaż radiatora na procesorze albo wyschnięta pasta termoprzewodząca, która nie spełnia swojego zadania. Trzeba zdjąć radiator z procesora, wyczyścić i nałożyć nową pastę.
Kolejne przyczyny mogą zależeć od innych komponentów. Może to być nowa, wydajna karta graficzna, która tak mocno podgrzewa powietrze w obudowie, że chłodzenie procesora przestaje być skuteczne. Warto wtedy rozważyć montaż dodatkowych wentylatorów obudowy.
Możliwe, że procesor nie korzysta z funkcji oszczędzania energii, które zostały wyłączone w BIOS-ie płyty głównej. Sprawdź, np. za pomocą CPU-Z, czy przy braku obciążenia częstotliwość spada, a przy obciążeniu rośnie.
BIOS płyty głównej może wpływać również bezpośrednio na pracę układu chłodzenia – po jego aktualizacji może się zmienić profil chłodzenia i jego skuteczność – warto to sprawdzić.