A A A

Procesory od a do i

PC Format 04/2010
Nowe procesory oferują nie tylko wyższą częstotliwość pracy, ale też wiele bardzo ciekawych rozwiązań. Wybór jest więc większy, ale i trudniejszy niż do tej pory. Aby go ułatwić, przetestowaliśmy 16 nowoczesnych, najpopularniejszych procesorów w cenie do 750 zł. [Sebastian Kręzel]

Co się zmieniło

Procesory ostatnio testowaliśmy przeszło rok temu. Wyniki opublikowaliśmy, w PC Formacie 3/2009. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo. Przede wszystkim pojawiła się nowa rodzina procesorów Intela oraz dwie nowe podstawki: LGA 1366 i LGA 1156. Co więcej, procesory z nowych linii przyniosły rewolucyjne wręcz zmiany. Trochę zmian nastąpiło także w procesorach AMD – wszystkie nowe układy współpracują z pamięciami DDR3 i są wykonane w nowym procesie technologicznym, co pozwoliło na wyprodukowanie modeli taktowanych wyższymi częstotliwościami.

Podsumowanie testu

Z szesnastu przetestowanych układów wyróżniają się nowe konstrukcje Intela. Konkurencyjne układy z podobnego przedziału cenowego plasują się tuż za nimi.

Wydajność

Na pierwszym miejscu pod względem wydajności znalazł się procesor Intel Core i5 750, co nie jest zaskoczeniem. Procesor ma cztery rdzenie taktowane nominalną częstotliwością 2,66 GHz. I choć nie wyposażono go w technologię Hyper-Threading, radzi sobie najlepiej ze wszystkimi zadaniami, zarówno tymi zaawansowanymi, jak i rozrywkowymi (gry). Dobre wyniki w grach są po części efektem zastosowania technologii Turbo Boost, która może zwiększyć częstotliwość rdzenia do maksymalnie 3,2 GHz.

Oczywiście na tak dobre osiągi ma także wpływ zintegrowany kontroler pamięci RAM o przepustowości 21 GB/s oraz zintegrowany kontroler szyny PCI Express x16. Takie rozwiązanie umożliwia szybszą wymianę danych między procesorem, kartą graficzną i pamięciami.

Pod względem wydajności drugim okazał się procesor AMD Phenom II X4 965 BE – w wielu testach radził sobie tylko nieznacznie gorzej od zwycięzcy. Cztery rdzenie bardzo dobrze radzą sobie w testach grafiki 3D, a także podczas kompresji audio i wideo. Dobra wydajność jest także wynikiem zastosowania sporej pamięci podręcznej poziomu drugiego i trzeciego.

Opinie z forum

  • Nadal u dużej grupy ludzi stoją budy z LGA775, więc bardziej się opłaca wymienić proca na Q9550, niż całą platformę na Core i5. Q9550 nadal sobie świetnie radzi. Wspomniałbym też o tańszym Q6600.  
    bakume
  • Na dzień dzisiejszy nic nie jest w stanie zastąpić GPU z prawdziwego zdarzenia. Te procesory to dopiero początek, miejmy taką nadzieję. Myślę, że prawdziwą furorę zrobią 6-rdzeniowe procesory Gulftown. 
    Mandrake
  • Do gier najlepsze są układy dwurdzeniowe, ponieważ mają wysoki zegar, co jest teraz najważniejsze. Większość obecnych gier wykorzystuje maksymalnie dwa rdzenie, natomiast programy kilka.  
    Szyman66

Kolejne pozycje pod względem wydajności zajmują pozostałe procesory Intel Core i5. I choć są to układy dwurdzeniowe, o ich wysokich pozycjach zadecydował Hyper-Threading i Turbo Boost oraz spora pamięć cache L2. Nie bez znaczenia jest też zintegrowany kontroler pamięci RAM oraz PCI Express x16.

Poza tym obydwa procesory otrzymały dodatkowe punkty za zintegrowaną grafikę. Część graficzna pracuje z częstotliwością 733 MHz, a wyjątkiem jest Core i5 661, w którym układ graficzny jest taktowany zegarem 900 MHz.

Mimo że nowe procesory Intela okupują czołówkę tabeli, trzeba wiedzieć, że nie jest to granica możliwości układów tego producenta. Oprócz nich w sprzedaży jest jeszcze model Core i5 670 oraz kilka modeli Core i7 (zakres cenowy to 1000–4000 zł). AMD w tym przedziale cenowym nie ma żadnych układów.

Niedostępny potencjał

Każdy z testowanych procesorów pracuje z ustawieniami fabrycznymi, które gwarantują jego stabilne działanie. Oznacza to, że ma jeszcze pewien zapas mocy. Sprawdziliśmy, ile jeszcze z tego zapasu można uszczknąć podczas ręcznego podkręcania układów.

Pod tym względem najlepiej zaprezentował się układ Core 2 Duo E7600. Przy zastosowaniu klasycznego chłodzenia udało się nam zwiększyć jego częstotliwość z 3,06 GHz do 3,91 GHz. Dzięki tej własności procesor ten stanowi nie lada kąsek – jest o ponad 200 zł tańszy od modelu E8500, a po podkręceniu sporo od niego wydajniejszy. Całkiem dobrze znosiły overclocking także inne procesory AMD i Intela, których częstotliwości udało się podnieść o ponad 20 procent.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości zwiększania wydajności procesorów, w których można ręcznie zwiększyć mnożnik, a nie tylko częstotliwość magistrali. Funkcja ta jest dostępna w procesorach AMD z serii Black Edition. Mnożnik jest też zwiększany w procesorach z rodziny Core i5, ale użytkownik nie ma na to większego wpływu, gdyż jest to realizowane automatycznie, przez technologię Turbo Boost.

Uciążliwość

Nowy, 32-nanometrowy proces technologiczny zastosowany w procesorach Core i5 oraz Core i3 wyraźnie daje o sobie znać. Platforma testowa z tymi układami zużywa relatywnie mało energii. Chociaż procesory podczas obciążenia nagrzewały się nawet do 66 stopni, to w spoczynku ich temperatura spadała do temperatury otoczenia. Oczywiście jest to efektem nie tylko procesu technologicznego. Układy są wyposażone w nowy system oszczędzania energii, który całkowicie odcina od zasilania nieużywane rdzenie. O dziwo, podobne temperatury w trybie bezczynności uzyskują procesory z serii Core 2 Duo i Core 2 Quad.

Dość słabo prezentują się pod tym względem układy firmy AMD, bo ich temperatura w spoczynku wynosiła około 31 stopni. Z drugiej strony układy tego producenta uzyskiwały niższe temperatury przy pełnym obciążeniu. Przy okazji zauważyliśmy, że przy nowej podstawce LGA 1156 (Core i3 oraz i5) uległ zmianie rozstaw otworów montażowych wentylatora, przez co nie pasują do nich starsze zestawy chłodzenia. Jeśli nawet masz wydajny i cichy zestaw chłodzący ze starego komputera, nie będziesz mógł go wykorzystać w nowym.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto