A A A

Procesory z grafiką

PC Format 3/2008
W 2006 roku AMD przejęła firmę ATI, producenta układów graficznych. Jednym z efektów tej fuzji jest uruchomienie przez AMD projektu o nazwie Fusion, którego celem jest opracowanie układu integrującego procesor graficzny z procesorem głównym! Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Intel.

Intel Nehalem z modułem graficznym

Nehalem to nazwa kodowa nowej architektury procesorów Intela, która zadebiutuje w czwartym kwartale 2008 roku. Procesory będą wymagały zupełnie nowej podstawki, LGA 1366. Najciekawszą informacją jest jednak integracja układu graficznego obok czterech fizycznych rdzeni procesora. Wysoką wydajność rozwiązania ma zagwarantować wbudowany kontroler pamięci (ICM) i współpraca z pamięciami DDR3 w trybie trójkanałowym.

Oczywiście i tak przepustowość wspólnego RAM-u (5–6 GB/s) wydaje się niewielka w porównaniu z szybkością połączenia między pamięcią lokalną karty graficznej a jej procesorem (nawet ok. 50 GB/s) i dorównuje tu co najwyżej kartom graficznym z niższej półki. Jednak buforowanie pamięci cache powinno usprawnić przepływ danych. Ten sposób zastosowano już w konsoli Xbox 360, w której GPU oprócz własnej pamięci lokalnej wykorzystuje niewielki bufor danych.

Nie jest jasne, jak AMD zrealizuje integrację, ale prawdopodobnie z czterordzeniowych procesorów Phenom zostaną usunięte dwa rdzenie, pozostawiając obszar, w którym można zmieścić nawet 200–250 milionów tranzystorów GPU. Nie jest to liczba pozwalająca na konkurencję z dzisiejszymi najpotężniejszymi układami graficznymi (niektóre liczą po 750 mln tranzystorów), ale wyższą wydajność graficzną nowego układu można uzyskać inną drogą. Wszystkie jednostki obliczeniowe układu GPU będą prawdopodobnie pracowały z takim samym zegarem jak CPU, dzięki czemu osiągnie on znacznie lepszą wydajność niż taktowany niskim zegarem GPU o większej liczbie jednostek.

Dla kogo Fusion

Dla najbardziej wymagających użytkowników nadal najlepszym rozwiązaniem pozostaną zewnętrzne karty graficzne. Jednak producenci notebooków oraz mniej wymagający gracze mogą się skusić na układ Fusion, tym bardziej że cena procesora ze zintegrowanym układem graficznym będzie niższa niż koszt zakupu procesora i karty grafiki. Do innych korzyści można zaliczyć obniżenie poboru mocy przez komputer w porównaniu z maszyną wykorzystującą oddzielne: procesor i kartę grafiki, a także możliwość budowania mniejszych komputerów o wysokiej wydajności grafiki. Takiej możliwości z pewnością nie dają powolne chipsety płyt głównych ze zintegrowaną grafiką.

Architektura Fusion

W pierwszej wersji układu o nazwie kodowej Fusion procesor główny CPU i procesor graficzny GPU zostaną umieszczone we wspólnej obudowie procesora. Układy będą korzystały z własnych, oddzielnych pamięci podręcznych i komunikowały się przez przełącznik krzyżowy oraz wspólny kontroler pamięci. Pamięć RAM pozostanie do dyspozycji zarówno CPU, jak i GPU. Będą w niej przechowywane jednocześnie dane aplikacji i np. tekstury gier.

Połączenie CPU i GPU na dłuższą metę uprości również proces produkcji samych układów, których nie trzeba będzie produkować w kilku niezależnych fabrykach.

Wbudowana grafika w Intelu

Intel od jakiegoś czasu pracuje nad analogicznym rozwiązaniem, ale nie ujawnia zbyt wielu informacji. Wiadomo, że nowy procesor o nazwie kodowej Nehalem (45 nm), zbudowany w nowej architekturze, w niektórych wersjach będzie miał wbudowany moduł graficzny. Ma być montowany w obudowie procesora (obok niego), czyli podobnie jak w projekcie AMD. Jednak w przeciwieństwie do AMD – jak chwali się Intel – wbudowana grafika będzie miała wysoką wydajność. Nie oznacza to, że dorówna najszybszym kartom graficznym, ale że uplasuje się w segmencie kart graficznych o średniej wydajności.

Za takie rozwiązanie trzeba będzie zapłacić więcej niż za procesor i płytę ze zintegrowaną grafiką, ale też wydajność w obu przypadkach będzie diametralnie różna – procesory z grafiką będą wielokrotnie szybsze. Intel bardzo poważnie przygotowuje się do integracji grafiki: procesory oparte na architekturze Nehalem będą miały zintegrowany kontroler pamięci (nie będzie wbudowany w płytę główną) i niezwykle wysoką przepustowość dla pamięci DDR3.

Na właściwą integrację, czyli zastąpienie procesora głównego i graficznego jednym uniwersalnym układem, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Najpierw nastąpi ona na poziomie oprogramowania (przez tworzenie kodu danej aplikacji dla jednego układu integrującego funkcje procesora głównego i graficznego), dopiero później na poziomie krzemu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Weteran2006
opera
2 lutego 2008, 10:30
Amiga wraca ?
To "coś" przypomniało mi starą dobrą AMIGE
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto