SoftwareProfesjonalna filmoteka

    Profesjonalna filmoteka

    Jeśli kolekcja filmów na twoim dysku sięga kilkuset tytułów, warto ją uporządkować. Nie, nie! Nie będziesz tego robił sam! Pełna wersja menedżera filmów z naszego DVD pobierze z internetu okładki, informacje o twórcach i aktorach, a nawet trailery, tworząc z twojej kolekcji filmową bazę.

    Profesjonalna filmoteka

    Standardowy systemowy Eksplorator Windows umożliwia co najwyżej nadanie odpowiedniej nazwy plikowi z filmem oraz umieszczenie pliku wideo i np. towarzyszącego mu pliku z napisami dialogowymi w jednym, odpowiednio nazwanym folderze. Korzystając z dodatkowych aplikacji do zarządzania filmami, np. z opisywanego przez nas eXtreme Movie Managera, możesz w łatwy sposób stworzyć ciekawą bazę filmów zbudowaną na podstawie posiadanej przez ciebie kolekcji. Program eXtreme Movie Manager to narzędzie o bardzo bogatych możliwościach. Program pozwala na katalogowanie filmów zapisanych na płytach DVD-Video czy VCD, ale także tych, które są przechowywane w formie plików wideo w popularnych formatach, takich jak: DivX, XviD itp.

    Katalogowanie wideo za pomocą eXtreme Movie Managera

    Wersja eXtreme Movie Managera zamieszczona na naszym DVD jest wersją wyposażoną w pełnię funkcji, bez jakichkolwiek ograniczeń.

    Krok 1

    Proces instalacji programu nie wymaga szczegółowych wyjaśnień. Aplikacja jest dostosowana do wszystkich popularnych wersji systemu Windows (włącznie z najnowszym Windows 7). Program potrzebuje do działania zainstalowanych w systemie bibliotek .NET Framework. Jeżeli w twoim systemie te biblioteki nie są zainstalowane, znajdziesz je na naszym DVD – zainstaluj je przed instalacją programu.

    Krok 2

    Tuż przed ukończeniem instalacji programu wyświetlane jest m.in. pole wyboru: Install TSCC video codec. Pole to jest standardowo zaznaczone i przy takim ustawieniu w systemie zostanie zainstalowany dodatkowy, niestandardowy kodek wideo niezbędny do tego, by móc wyświetlić wideoporadniki dostępne w dokumentacji programu. Wideo poradniki nie są dostępne w wersji polskiej, więc jeżeli nie zamierzasz ich uruchamiać, odznacz wspomniane pole wyboru, bo kodek raczej nie będzie do niczego innego potrzebny. Kliknij przycisk Finish.

    Krok 3

    Wyświetli się okno New Interfaces!, w którym widzisz propozycje dostępnych motywów graficznych, czyli opcji wyglądu programu. Nie są to jednak zwykłe „skórki”, bo wraz z wyborem konkretnego motywu zmienia się nieco zestaw funkcji i sposób pracy z programem, a nie tylko wygląd aplikacji. W naszym poradniku założyliśmy, że będziesz korzystał z widoku XMM Beginners Window. Jest on zalecany w początkowej fazie pracy z programem i standardowo aktywny. Jeżeli później zechcesz zarządzać zbudowaną już bazą za pomocą np. ciekawego graficznie widoku XMM Shelves Window, podpowiemy, jak to zrobić. Tymczasem zamknij okno, klikając przycisk Close.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie głównym programu (interfejs programu został w znacznej części spolszczony) możesz zobaczyć przykładową bazę filmów (jest instalowana razem z programem), klikając opcję: Przeglądaj swoją kolekcję. Pamiętaj, że do ekranu początkowego powrócisz, klikając Bazy danych, a następnie ikonę Ekran powitalny.

    Obraz

    Krok 1

    Zakładamy, że filmy, które chcesz dodać do bazy, znajdują się już w komputerze. W oknie głównym programu eXtreme Movie Manager kliknij Zapełnij swoją kolekcję.

    Obraz

    Krok 2

    Program wyświetli listę zadań – sposób dodawania filmów do kolekcji w programie. Kliknij Wyszukaj filmy na napędach.

    Obraz

    Krok 3

    Pojawi się okno Skaner plików. Możesz wskazać programowi konkretne pliki do przeskanowania lub wybrać folder, którego zawartość ma być sprawdzona. Naszym zdaniem wygodniej skorzystać z tej drugiej opcji. Kliknij przycisk Wskaż katalog do przeszukania. Jeżeli chcesz, by program podczas dodawania wpisu automatycznie wykonywał stopklatkę danego klipu, zaznacz w oknie opcji skanera pole wyboru Take a picture from movie list. Dodatkowo, za pomocą opcji widocznych pod tym polem, możesz zdefiniować, ile klatek ma zostać pobranych. Miej jednak na uwadze, że pobieranie klatek bardzo wydłuży czas importu filmów do bazy.

    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się okno Przeglądanie w poszukiwaniu folderu. Po wskazaniu folderu z filmami program rozpocznie odczyt plików wideo. Poczekaj, aż skanowanie się zakończy – pojawi się komunikat Search Completed.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Zwróć uwagę, że program zaznaczył niektóre pliki na zielono. Niektóre filmy są podzielone na kilka części – gdy program wykryje takie części, zaznacza je. Przejrzyj listę wykrytych plików i sprawdź, czy nie trzeba zaznaczyć jeszcze jakichś plików stanowiących składniki jednego filmu. Po ich zaznaczeniu kliknij przycisk Załącz zaznaczone pliki do JEDNEGO filmu. Następnie kliknij Importuj zaznaczone filmy.

    Obraz

    Krok 6

    Rozpocznie się proces dodawania wpisów o filmach do bazy. W zależności od liczby wykrytych przez program filmów operacja ta może potrwać (o jej przebiegu informuje pasek postępu widoczny w dolnej części okna skanera). Gdy dodawanie się zakończy, wyświetli się okno komunikatu. Po jego zamknięciu pojawi się na pierwszym planie okno główne programu z aktywnym modułem kolekcji.

    Automatyczne uzupełnianie wpisów

    Po pierwszym etapie porządkowania filmoteki, dodaniu filmów do kolekcji, czas na etap drugi – uzupełnianie wpisów o filmach. Program eXtreme Movie Manager jest wyposażony w funkcje ułatwiające uzupełnianie danych o filmach.

    Krok 1

    Z listy filmów wybierz film, dla którego chcesz uzupełnić informacje w bazie. Na karcie opisu filmu HTML Card zobaczysz puste jeszcze pola opisu. Uwaga! Jeżeli nie widzisz polskich znaków na karcie opisu filmu, kliknij w dowolnym miejscu tej karty prawym klawiszem myszy i wybierz z menu kontekstowego kolejno Kodowanie oraz Środkowoeuropejski. Następnie kliknij widoczną w górnej części karty HTML Card ikonę Import/Update information from internet.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Otworzy się okno Silnik MagicScript, w którym z listy dostępnych skryptów automatyzujących pobieranie danych z różnych serwisów z filmami wybierz jeden, np. IMDB.COM, i kliknij przycisk Start.

    Obraz

    Krok 3

    Program wyświetli listę wyników. Najbardziej pasujące wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone na górze listy w centralnej części okna. Zaznacz wynik, co spowoduje wczytanie do ramki podglądu strony z opisem filmu. Kliknij teraz duży przycisk oznaczony zieloną strzałką skierowaną w górę.

    Obraz

    Krok 4

    Program rozpocznie pobieranie informacji na temat danego filmu. Import można w każdej chwili przerwać, klikając przycisk Zatrzymaj import. Gdy import się zakończy, powrócisz do okna głównego, w którym na karcie filmu powinny już być wprowadzone szczegółowe informacje na temat filmu. W analogiczny sposób możesz uzupełniać dane o wszystkich pozostałych filmach.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie