SoftwareProfesjonalne studio retuszu

    Profesjonalne studio retuszu

    PhotoDirector 5 pozwoli ci zaprowadzić ład w kolekcji zdjęć tak szybko jak nigdy dotąd. Program świetnie sprawdza się także podczas korygowania nieudanych ujęć poprawianie zdjęć jest tak proste, że nawet kompletny laik się nie zniechęci, a efekty działania aplikacji zadziwią wytrawnych fotografów.

    Profesjonalne studio retuszu

    Do zarządzania kolekcją zdjęć oraz komputerowego obrabiania fotografii potrzebne są dobre narzędzia, ale nie musi to być od razu np. Adobe Photoshop. Pełna wersja programu PhotoDirector 5 z naszej płyty oferuje wyjątkowo dużo funkcji i jest przy tym wygodna w obsłudze.

    Program dodaje do zdjęć słowa kluczowe, które potem pozwalają bardzo szybko zlokalizować wszystkie ujęcia, na których np. sfotografowałeś krajobrazy. Możesz również oceniać zdjęcia za pomocą gwiazdek i oznaczać je kolorami, a także przeglądać slajdy w folderach lub tworzyć wirtualne albumy.

    Oprócz menedżera zdjęć pozwalającego sprawnie zarządzać cyfrowymi albumami PhotoDirector zawiera zestaw narzędzi do edycji i retuszu. Aplikacja zapewnia dostęp do funkcji korygujących, dzięki którym za pomocą suwaków możesz „podciągnąć” wybrane parametry, tj. jasność, kontrast czy nasycenie barw. Rezultaty nanoszonych zmian możesz na bieżąco obserwować na podglądzie. Cierpliwy użytkownik programu może zdziałać cuda, przeciętne zdjęcie zmieniając w pozbawione zbędnych elementów ujęcie o idealnych parametrach ekspozycji.

    Jeśli nie masz czasu na ręczne poprawianie zdjęć, możesz skorzystać z automatu i gotowych ustawień. Program skoryguje parametry fotografii po jednym kliknięciu myszą. Dzięki integracji programu z serwisami internetowymi możesz bardzo wygodnie umieszczać zdjęcia np. na Facebooku.

    Import zdjęć, poprawianie niedoskonałości i nakładanie efektownych filtrów

    PhotoDirector jest świetnym narzędziem dla każdego entuzjasty cyfrowej fotografii, który potrzebuje wielu narzędzi pozwalających precyzyjnie kontrolować parametry zdjęć po ich skopiowaniu z aparatu do komputera.

    Import zdjęć

    Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić, aby rozpocząć pracę ze zdjęciami, jest ich import. Pokazujemy, jak wgrać serię zdjęć do programu PhotoDirector.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij przycisk Import widoczny w dolnej części bocznego paska narzędziowego. Rozwinie się menu, z którego możesz wybrać jedną z opcji:
    Photos – pozwala importować pojedyncze pliki graficzne;
    Folder – pozwala importować zawartość wskazanych folderów ze zdjęciami;
    From Camera – importuje zdjęcia bezpośrednio z podłączonego do komputera aparatu lub czytnika kart pamięci.

    Obraz

    Krok 2

    W naszym przykładzie wybraliśmy opcję From Camera. Wyświetla się okno: Photo Import. Z rozwijanej listy Source wybierz urządzenie ze zdjęciami podłączone do komputera, np. IPHONE. Poniżej wyświetlą się miniatury wszystkich zdjęć, które znajdują się na karcie pamięci urządzenia. Możesz odznaczyć te zdjęcia, których nie chcesz importować. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Import.

    Obraz

    Krok 3

    Zdjęcia zostaną dodane do katalogu Latest Imports, w głównym oknie podglądu wyświetli się pierwsze z nich, a pod spodem w panelu reszta fotografii pojawi się w postaci miniatur. Importowany folder jest również obecny na rozwijanej liście Folders. W ten sposób możesz importować kolejne foldery ze zdjęciami. Na następnej stronie przeczytasz, jak uporządkować zdjęcia.

    Obraz

    Filtry automatyczne

    Ta metoda modyfikowania zdjęć przeznaczona jest dla początkujących. Nie wymaga absolutnie żadnej wiedzy, wystarczy zaznaczyć zdjęcie i wybrać jedno z gotowych ustawień.

    Krok 1

    Dostęp do automatycznej korekcji uzyskasz, wybierając zakładkę Adjustments, a następnie na bocznym pasku zakładkę Presets. Poniżej wyświetli się lista zestawów ustawień. Wybierz jeden z nich, np. People - Fantasy Pale, a zmiany zostaną od razu nałożone i będą widoczne na podglądzie.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli uzyskany efekt nie jest zadowalający, kliknij ikonę Reset applied presets, aby cofnąć zmiany. Jeśli chcesz zapisać zmodyfikowane zdjęcie na dysku, z menu File wybierz opcję Save As.

    Ręczna korekcja

    Parametry zdjęć wczytanych do programu możesz korygować, korzystając z wielu narzędzi. Wygląd fotografii reguluje się za pomocą suwaków. Szeroki zakres regulacji docenią doświadczeni użytkownicy, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad parametrami obrazu.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Adjustments, a następnie na bocznym pasku wybierz zakładkę Manual. Narzędzia dostępne na pasku poniżej podzielono na dwie grupy: pierwsze korygują fragmenty zdjęcia Regional Adjustment Tools, drugie służą do modyfikacji całości Global Adjustment Tools.

    Obraz

    Krok 2

    W grupie Regional Adjustment Tools dostępne są ikony narzędzi odpowiedzialnych kolejno za przycinanie i obracanie zdjęcia, usuwanie małych fragmentów obrazu, usuwanie efektu czerwonych oczu, korekcję za pomocą pędzla zaznaczającego, korekcję małego fragmentu zdjęcia oraz nakładanie zmian na duże obszary zdjęcia za pomocą techniki przenikania.

    Krok 3

    Dostęp do regulacji parametrów w grupie Global Adjustment Tools uzyskasz, zaznaczając pole obok nazwy wybranego narzędzia. Przykładowo w celu poprawienia balansu bieli zaznacz narzędzie White Balance, a następnie wprowadź zmiany, używając suwaków.

    Krok 4

    Oprócz balansu bieli regulować możesz także parametry ekspozycji. Kolejne narzędzie, HDR Effect, pozwala nadać fotografiom bardziej dynamiczny wygląd.

    Krok 5

    Kolejne dostępne opcje to: Level – regulacja poziomów poszczególnych składowych RGB, HSL/Color – poprawianie zdjęć poprzez regulację parametrów barwy, nasycenia i jasności, Detail – wyostrzanie zdjęć i redukowanie szumów, Lens Correction – korekcja różnego rodzaju zniekształceń spowodowanych np. przez niedoskonałości obiektywów aparatów fotograficznych. Pozostałe funkcje: Curve, HDR Effect i Split Toning dostępne są wyłącznie w bardziej zaawansowanej wersji programu – poinformuje o tym odpowiedni komunikat.

    Obraz

    Likwidowanie niedoskonałości

    PhotoDirector wyposażony został w wyspecjalizowane narzędzia pomocne przy usuwaniu niedoskonałości z portretów, dzięki którym pozbędziesz się ze zdjęcia zmarszczek i pryszczy, wygładzisz i rozjaśnisz cerę oraz wybielisz zęby.

    Krok 1

    Aby uzyskać dostęp do narzędzia, kliknij zakładkę Edit, a następnie na bocznym pasku rozwiń grupę People Beautifier.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz narzędzie Tooth Brush. Widoczna para ikon przeznaczona jest do przełączania się pomiędzy pędzlami wybielającym i usuwającym efekt wybielania. Suwaki poniżej służą do regulacji wielkości pędzla oraz siły nakładanego efektu.

    Obraz

    Krok 3

    Zaznaczona opcja Fit to edges pomoże ci nie wyjechać pędzlem poza krawędzie wybielanych zębów. Aby rozpocząć wybielanie, wybierz fotografię, którą chcesz poprawić, następnie za pomocą listy Zoom przybliż fragment obrazu i za pomocą kursora myszki rozpocznij wybielanie zębów.

    Obraz

    Krok 4

    Zmiany na zdjęciu możesz cofnąć, korzystając z kombinacji klawiszy Ctrl+Z. Aby zapisać zmodyfikowane zdjęcie, z menu File wybierz opcję Save As.

    Krok 1

    Wybierz narzędzie Eye Blinger. Na pasku dostępne są dwa zestawy opcji. Pierwszy pozwala rozświetlić oczy, drugi umożliwia pogłębienie czerni widocznej w zaciemnionych obszarach oka.

    Obraz

    Krok 2

    W każdym zestawie dostępne są pary ikon służących do przełączania pomiędzy pędzlami nakładającym i usuwającym efekty. Suwaki poniżej służą do regulacji wielkości pędzli oraz siły nakładanych efektów.

    Obraz

    Krok 3

    Opcja Fit to edges pomoże nie wyjechać pędzlem poza obrys oka. Korekcji dokonuje się w taki sam sposób, jak podczas wybielania zębów, za pomocą kursora.

    Krok 1

    Wybierz narzędzie Skin Smoother. Widoczna w oknie para ikon służy do przełączania się pomiędzy pędzlami nakładającym i usuwającym efekt wygładzania.

    Obraz

    Krok 2

    Suwaki poniżej służą do regulacji wielkości pędzla oraz siły nakładanego efektu, opcja Fit to edges pomoże ci nie wyjechać pędzlem poza edytowany obszar.

    Krok 3

    Na dole dostępne są dwa dodatkowe suwaki pozwalające regulować miękkość i dokładność wygładzania. Korekcji dokonuje się, przesuwając kursor myszki po wybranym fragmencie skóry aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

    Krok 1

    Wybierz narzędzie Wrinkle Remover. Usuwanie zmarszczek przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie za pomocą kursora zaznacz fragment zdjęcia, na którym widoczne są zmarszczki.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Done. Zaznaczony fragment przesuń myszką na obszar skóry pozbawiony zmarszczek, a zostanie on podmieniony.

    Krok 3

    Możesz wyregulować powierzchnię zaznaczonego obszaru za pomocą suwaka Size. Na koniec kliknij Apply.

    Krok 4

    Program umożliwia poprawienie sylwetki sfotografowanej osoby. Wybierz narzędzie Body Shaper. Modelowanie można przeprowadzić za pomocą funkcji deformujących obraz lub modyfikując tzw. siatkę nakładaną na zdjęcie.

    Obraz

    Korekcja ujęć i dodawanie efektów specjalnych

    Pora na szczegółowy retusz oraz zastosowanie na zdjęciach ciekawych efektów. Jeśli w twoim kadrze przez przypadek znalazł się niepożądany obiekt, będziesz w stanie szybko się go pozbyć, korzystając z funkcji wycinania obszarów. Dostępne jest także narzędzie pozwalające wyciąć ze zdjęcia cały pierwszy plan lub całe tło. Dla kreatywnych fotografów amatorów przygotowano funkcję tworzenia kompozycji ze zdjęć, a dla osób publikujących swoje fotki w sieci – funkcję nanoszenia znaków wodnych.

    Krok 1

    Program Photo Director ma przydatną funkcję usuwania z fotografii niepotrzebnych obiektów. Aby niej skorzystać, na bocznym pasku rozwiń grupę Object Removal i wybierz narzędzie Smart Patch.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz zdjęcie, które chcesz zmodyfikować, po czym kliknij ikonę Pen Tool i obrysuj obiekt, który chcesz usunąć ze zdjęcia. Gdy to zrobisz, przesuń myszką obrys w miejsce, w którym znajduje się odpowiedni obszar, i naciśnij Apply.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Aby usunąć ze zdjęcia pierwszy lub drugi plan, należy posłużyć się narzędziem Background Removal. Znajdziesz je na bocznym pasku, w grupie Extract or Compose.

    Obraz

    Krok 2

    Wykorzystaj inteligentny pędzel – kliknij Magic Selection, następnie wybierz zdjęcie, z którego usuwać będziesz tło, i za pomocą pędzla zamaluj dokładnie tło wokół obiektu – w naszym przykładzie obiektem do wyizolowania jest latarnia. Gdy skończysz, zaznacz pole Remove foreground lub Remove background w zależności od tego, czy chcesz usunąć ze zdjęcia pierwszy czy drugi plan, i kliknij Apply.

    Obraz

    Krok 3

    Tło ze zdjęcia zostało wycięte, pozostała sama latarnia. Teraz, o ile zachodzi taka potrzeba, za pomocą narzędzi w sekcji Fine Tune the Edge możesz dopracować wygląd krawędzi wyciętego obiektu. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Save to i zapisz wycięty obiekt w nowym pliku.

    Obraz

    Krok 1

    Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje zdjęcia przed publikowaniem w internecie bez podania autorstwa, program PhotoDirector oferuje potrzebne narzędzia. Na bocznym pasku, w grupie Frames & Watermarks, znajduje się narzędzie Watermark Creator. Skorzystaj z niego.

    Obraz

    Krok 2

    Na zdjęcie możesz nanieść cztery typy znaków wodnych. Możesz wybrać jeden z nich lub zastosować wszystkie naraz. Do wyboru masz kolejno ramki, tekst, elementy graficzne oraz informacje o zdjęciu.

    Obraz

    Krok 3

    Wybranie jednego z typów znaków wodnych, spowoduje wyświetlenie na pasku poniżej powiązanych z nim opcji Copyright. Przykładowo jeśli wybierzesz znak wodny z informacjami o zdjęciu, na pasku wyświetlą się opcje pozwalające wybrać rodzaj wyświetlanych informacji, np. dane autora zdjęcia.

    Obraz

    Krok 4

    Poniżej znajdziesz opcje pozwalające sformatować tekst. Gdy utworzysz już znak wodny, zapisz przygotowany szablon, klikając znajdujący się na dole przycisk Save Template. Pozwoli to w przyszłości szybko wybrać szablon i zastosować go na nowych seriach zdjęć.

    Krok 5

    Znak wodny nanoszony jest na wszystkie zdjęcia w wybranym aktualnie albumie. Aby zapisać na dysku zdjęcia z nałożonym znakiem wodnym, zaznacz ich miniatury, kliknij przycisk Output Photo i z menu wybierz opcję Export. W oknie Photo Export wskaż katalog docelowy, i kliknij przycisk Export.

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Photo Director pozwala tworzyć kompozycje ze zdjęć. Służy do tego narzędzie Photo Composer dostępne na bocznym pasku, w grupie Extract or Compose.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy już je wybierzesz, wskaż miniaturę zdjęcia, które posłuży jako tło dla kompozycji. Następnie kliknij ikonę Add images i w standardowym oknie dialogowym wybierz zdjęcie, które umieścisz na tle. Pojawi się tam ono w postaci ramki. Rozmiar oraz ustawienie ramki możesz dowolnie modyfikować.

    Obraz

    Krok 3

    Za pomocą suwaka Opactiy możesz regulować stopień przezroczystości wstawionego zdjęcia. Powtarzając opisane wyżej czynności, możesz dodać do kompozycji kolejne zdjęcia. Na koniec zapisz gotową kompozycję w pliku, korzystając z przycisku Save to.

    Wybrane dla Ciebie