SoftwareProgramy w zestawie

    Programy w zestawie

    W poprzednim numerze pokazaliśmy, jak zainstalować najnowszą dostępną obecnie wersję popularnej dystrybucji Linux Ubuntu. Tym razem, skoro system jest zainstalowany, warto przyjrzeć się, jaki zestaw aplikacji otrzymujesz wraz z Ubuntu.

    Programy w zestawie

    Każdy system operacyjny zawiera nie tylko zestaw sterowników i procedur umożliwiających uruchomienie komputera i instalację oraz korzystanie z dodatkowych aplikacji. Wraz z każdym systemem użytkownik otrzymuje całkiem spory pakiet gotowych, wbudowanych programów. Nie inaczej jest w przypadku najprostszej chyba w obsłudze dystrybucji Linuksa – Ubuntu. Zapraszamy na krótki spacer po programach wbudowanych w Ubuntu. Zakładając, że przesiadłeś się z Windows (a być może używasz obu systemów), staraliśmy się przedstawić aplikacje linuksowe pod kątem ich podobieństwa do programów Windows oraz punktowaliśmy szczególne zalety, które być może cię upewnią, że Linux to całkiem dobry system do codziennego korzystania z komputera.

    Pakiet biurowy

    W skład Linux Ubuntu w wersji 7.10 wchodzi popularny (choć nie tak jak MS Office) pakiet biurowy OpenOffice.org w wersji 2.3. Pakiet zawiera edytor tekstowy Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program prezentacyjny Impress, narzędzie do rysowania grafiki wektorowej Draw oraz aplikację do tworzenia baz danych Base i zarządzania nimi. Nie będziemy tutaj szczegółowo pokazywać, w jaki sposób posługiwać się tymi programami, gdyż wszystkie składniki OpenOffice.org są dobrze udokumentowane (interfejs oraz pomoc wbudowana w każdą aplikację są rozbudowane i polskojęzyczne). Poza tym sposób posługiwania się wymienionymi programami nie odbiega od standardów wytyczonych przez starsze wersje MS Office. Jeżeli kiedykolwiek posługiwałeś się pakietem biurowym, to z Open- Office.org poradzisz sobie bez większych problemów. Warto jeszcze wspomnieć, że edycja OpenOffice.org w Ubuntu jest nowsza niż dla Windows.

    Grafika i edycja zdjęć

    Część ilustracji łatwo wykonasz, posługując się opisanym wcześniej programem OpenOffice.org Draw. Do edycji zdjęć w Linuksie najlepszy jest GIMP 2.4.0-rc3. Zapewnia funkcje stawiające go na równi z niejednym profesjonalnym programem do opracowywania zdjęć. Znajdziesz tu możliwość pracy na warstwach, poszczególnych kanałach barwnych (włącznie z kanałem przezroczystości) i inne zaawansowane techniki znane użytkownikom Adobe Photoshopa. Oczywiście linuksowy GIMP jest za darmo.

    Importowanie zdjęć do linuksowego F-Spota

    Ponadto razem z Ubuntu dostajesz wygodne w obsłudze narzędzie do zarządzania zdjęciami – F-Spot. Ponieważ jest to nieco mniej znany program, a wart przedstawienia, poświęcimy mu nieco miejsca.

    Krok 1

    Uruchom program F-spot, rozwijając menu Aplikacje i wybierając kolejno: Grafika oraz Menedżer zdjęć F-Spot.

    Krok 2

    Zobaczysz okno: Importuj. Ustawisz w nim opcje importowania zdjęć do programu. Z listy możesz wybrać folder, z którego program pobierze zdjęcia, albo aparat cyfrowy (aparat musi być podłączony do gniazda USB, aby mógł być wykryty przez system). W naszym przykładzie wybraliśmy opcję Wybierz folder.

    Obraz

    Krok 3

    W oknie Import wskaż folder, z którego program ma odczytać zdjęcia. W naszym przykładzie zaznaczyliśmy folder Obrazy. Po wybraniu foldera kliknij Otwórz. Program rozpocznie import fotografii.

    Obraz

    Krok 4

    Ponownie zobaczysz okno Importuj, w którym wyświetlone zostaną miniatury odczytanych z danego foldera zdjęć. Kliknij przycisk Importuj, by wczytać fotki do programu.

    Obraz

    Krok 5

    Zobaczysz główne okno programu, którego większą część zajmują miniatury wczytanych zdjęć posortowanych domyślnie wg dat ich wykonania. Dodatkowo nad panelem z miniaturami znajduje się pasek, za którego pomocą możesz natychmiast odnaleźć zdjęcia z danego okresu.

    Obraz

    Porządkowanie i znakowanie zdjęć

    Po zaimportowaniu fotografii do F-Spota możesz je w efektywny sposób uporządkować, wykorzystując do tego wbudowany w program mechanizm etykiet.

    Krok 1

    Po lewej stronie okna znajduje się kilka predefiniowanych etykiet zdjęć. Chcąc nadać danemu zdjęciu którąś z tych etykiet, wystarczy zaznaczyć (klikając) wybraną etykietę, a następnie przeciągnąć ją na miniaturę danego zdjęcia. Miniaturka zostanie oznaczona symbolem etykiety umieszczonym pod datą wykonania zdjęcia.

    Obraz

    Krok 2

    Liczba wbudowanych w program etykiet jest z pewnością niewystarczająca, ale to żaden problem – możesz utworzyć dowolną ich liczbę. Nowo utworzone etykiety będą etykietami podrzędnymi dla domyślnego zestawu 5 etykiet. Kliknij prawym klawiszem myszki w pustym miejscu na panelu etykiet i z menu kontekstowego wybierz Utwórz nową etykietę.

    Obraz

    Krok 3

    W okienku Utwórz nową etykietę wybierz etykietę nadrzędną z listy Etykieta nadrzędna. Następnie wpisz nazwę nowej etykiety w polu tekstowym poniżej i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Dla porządku warto zrobić jeszcze jedną rzecz – przyporządkować nowo utworzonej etykiecie jakąś ikonę. Kliknij nazwę nowej etykiety prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Modyfikuj etykietę.

    Obraz

    Krok 5

    W oknie Modyfikuj etykietę zobaczysz pole Ikona. Kliknij je i w oknie: Modyfikuj ikonę dla etykiety Tekstury z pola Predefiniowany wybierz odpowiadającą ci ikonę. Następnie kliknij OK i jeszcze raz OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    W ten sposób, za pomocą przejrzystego systemu etykiet możesz uporządkować bogaty zbiór zdjęć. Aby odnaleźć zdjęcia sygnowane daną etykietą, wystarczy dwukrotnie kliknąć wybraną etykietę – program wyświetli wtedy tylko miniatury zdjęć odpowiednio oznaczonych. Jeżeli przypadkowo oznaczyłeś jakieś zdjęcie niewłaściwą etykietą, możesz to zmienić. Kliknij miniaturę prawym klawiszem myszki, z menu kontekstowego wybierz Usuń etykietę i wskaż etykietę do usunięcia.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie