A A A

Proste animacje

PC Format 11/2012
Tworzenie animowanych efektów to jedna z możliwości programu GIMP. Właśnie takim zadaniom będzie poświecona czwarta część naszego kursu. Pokażemy w niej, jak zesłać deszcz na sfotografowany suchy las oraz jak zrobić baner reklamowy z ruchomymi napisami do umieszczenia na stronie WWW. MATEUSZ NOSEL

W celu ożywienia statycznej fotografii nie są potrzebne profesjonalne i drogie narzędzia do obróbki wideo. Nie musisz się też znać na programowaniu ani spędzać wielu godzin przed komputerem. Wystarczające możliwości oferuje darmowy GIMP, za którego pomocą przygotujesz proste animacje w kilkadziesiąt minut. Z tego odcinka kursu dowiesz się, jak do zdjęcia dodać realistyczny efekt padającego deszczu. Dzięki zdobytym w poprzednich częściach kursu umiejętnościom łączenia wielu fotografii poradzisz sobie też bez problemu z przygotowaniem animowanego fotomontażu. W warsztatach opisujemy również proces tworzenia prostej reklamy na potrzeby serwisów internetowych, która składać się będzie z kilku slajdów z hasłami reklamowymi wzbogaconymi o elementy graficzne.

Wtyczka GAP

Do tworzenia zaawansowanych animacji warto wykorzystać dodatkową wtyczkę o nazwie GAP (GIMP Animation Package). Po zastosowaniu tego dodatku można zapisywać projekty nie tylko w formacie GIF, ale również w formacie wideo, np. AVI. Do najważniejszych funkcji wtyczki należą m.in.: programowanie przejścia warstw oraz zarządzanie ruchem, czasem i    ścieżkami. Wtyczkę można pobrać spod adresu http://registry.gimp.org

Realistyczny efekt padającego deszczu

W warsztacie pokazujemy, jak utworzyć realistyczny efekt deszczu, który sprawi, że zwykłe zdjęcie będzie wyglądało jak żywy obraz. W naszym przykładzie wybraliśmy fotografię przedstawiającą tajemniczy i mroczny las.


Z menu Plik wybierz opcję Otwórz i w oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem. Kliknij Otwórz.



W okienku warstw dwukrotnie powiel (zrób dwie kopie) warstwę tła, posługując się kombinacją klawiszy [Shift]+[Ctrl]+[D] lub klikając prawym przyciskiem myszy na głównej warstwie (w naszym przykładzie las.jpg) i wybierając z me­nu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę. Okno warstw po utworzeniu duplikatów powinno wyglądać tak jak na poniższym obrazku.


Teraz utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Shift]+[Ctrl]+[N] i w okienku Nowa warstwa w pole Nazwa warstwy wpisz deszcz. Pola SzerokośćWysokość pozostaw niezmienione (pełna szerokość obrazu), a w sekcji Typ wypełnienia warstwy wybierz opcję Białe i kliknij  OK. Utworzona warstwa deszcz powinna się znaleźć nad trzema warstwami tła.



Z menu Filtry wybierz kolejno Szum i Szum RGB. Następnie upewnij się, że w oknie Szum RGB pola Skorelowany szum i Niezależny RGB nie są zaznaczone, i ustaw suwaki czerwony, zielony, niebieski tak, aby w okienku podglądu był wyraźny szum (w naszym przykładzie wartości dla trzech kolorów to 0,75). Kliknij przycisk OK.


Rozwiń menu Filtry i wybierz z niego kolejno RozmycieRozmycie ruchu. W okienku Rozmycie ruchu, w sekcji Typ rozmycia ustaw Liniowy, a w sekcji Parametry rozmycia suwakowi Długość nadaj wartość np. 20, a suwak Kąt ustaw na pozycję 125. Parametry te możesz zmienić według uznania. Zmiany sprawdzaj w okienku podglądu i staraj się dobrać parametry tak, by przypominały strugi deszczu.




Mając zaznaczoną warstwę deszcz, rozwiń listę Tryb i zmień tryb krycia na Mnożenie.


Teraz utwórz jeszcze dwie warstwy z deszczem, powtarzając czynności z kroków 3–6, i poprzesuwaj warstwy w taki sposób, aby nad każdą warstwą z lasem była warstwa z deszczem. Okno warstw powinno wyglądać tak jak na poniższym obrazku.


Kliknij prawym przyciskiem myszy na górnej warstwie z deszczem i z menu kontekstowego wybierz opcję    Połącz w dół. Czynność tę powtórz dla każdej warstwy z deszczem.

\
Możesz sprawdzić, jak wygląda twoja animacja. W tym celu z menu Filtry wybierz kolejno opcje Animacja i Odtwarzanie. Następnie w okienku Odtwarzanie animacji kliknij przycisk Odtwarzaj i zobacz efekt.


Na koniec wyeksportuj animację w formacie GIF. W tym celu z menu Plik wybierz Wyeksportuj do i w oknie Eksport obrazu, w polu Nazwa nadaj nazwę plikowi, w naszym przykładzie deszczowy-las.gif. Następnie wskaż lokalizację na dysku i kliknij Wyeksportuj. Otworzy się jeszcze dodatkowe okno Eksport obrazu jako GIF. Zaznacz w tym oknie opcję  Jako animacja, a w sekcji Opcje animacji GIF pozostaw zaznaczone pole Powtarzanie w nieskończoność i kliknij Wyeksportuj. Nie zapomnij też zapisać swojego projektu w formacie XCF, który pozwoli powrócić do jego edycji.



Projekt z animacją możesz wzbogacić o dodatkowe elementy, na przykład wkleić postać. Jeżeli umieścisz ją nad warstwami z tłem, a następnie połączysz warstwę z postacią i tłem, uzyskasz dodatkowy efekt głębi, ponieważ animowany deszcz będzie padał tylko w tle, a na postać znajdującą się na pierwszym planie nie będzie padał.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto