Proste animacje
Z menu Plik wybierz Nowy. Następnie w okienku Utworzenie nowego obrazu, w polach Szerokość oraz Wysokość wpisz odpowiednio 750 i 100 pikseli (to jeden z najpopularniejszych formatów reklamowych w internecie). Rozwiń teraz Zaawansowane opcje i z listy Wypełnienie wybierz Białe. Kliknij OK.
Posługując się narzędziem Wypełnienie kubełkiem (skrót klawiszowy [Shift]+[B]), wypełniamy tło kolorem czerwonym. Na tym etapie możesz dołożyć jakiś element graficzny, w naszym przykładzie logo magazynu. Pamiętaj, aby po odpowiednim ustawieniu pliku z obrazem połączyć dotychczasowe warstwy. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie z obrazkiem i wybierz Połącz w dół. Jedna warstwa zniknie.
Z przybornika wybierz narzędzie Tekst [T] i wpisz dowolne hasło reklamowe. Skorzystaj z formatowania tekstu, aby zmienić krój czcionki, rozmiar i kolor. Następnie, posługując się narzędziem Przesunięcie [M], ustaw pozycję tekstu na banerze. Pamiętaj, aby tekst był w jednej linii.
Teraz powiel warstwę z tłem oraz warstwę tekstową, zaznaczając je kolejno w okienku warstw i posługując się skrótem klawiszowym [Shift]+[Ctrl]+[D]. Następnie poprzesuwaj warstwy w taki sposób, aby kolejność była analogiczna do naszego przykładu. Edytuj warstwę tekstową, zmień tekst i wpisz kolejne hasło reklamowe, w naszym przykładzie to testy, poradniki krok po kroku.
Powyższy krok powtórz tyle razy, ile chcesz mieć haseł reklamowych na banerze. W naszym przykładzie przygotujemy cztery slajdy. Trzy pierwsze będą samymi hasłami reklamowymi, a na ostatnim dołożymy dodatkowy element graficzny w formie metki z ceną. Zasada dodawania elementu graficznego jest podobna jak przy warstwie tekstowej. Okno warstw w naszym przykładzie wygląda tak:
Kliknij prawym przyciskiem myszy na najwyższej warstwie i z menu kontekstowego wybierz Połącz w dół. W ten sposób musisz połączyć warstwy tekstowe z warstwami tła (jeżeli na slajdzie masz dodatkowo element graficzny, najpierw połącz go z warstwą tekstową, a następnie tak połączoną warstwę złącz jeszcze z tłem). Końcowy efekt łączenia powinien zawierać docelową liczbę slajdów, w naszym przykładzie:
Z menu Filtry wybierz kolejno Animacja i Optymalizuj. W nowej zakładce zostanie utworzony zoptymalizowany baner.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na najwyższej warstwie i z menu kontekstowego wybierz Modyfikuj atrybuty warstwy. W okienku Atrybuty warstwy w polu Nazwa warstwy zobaczysz fragment Tło(100ms). Zmodyfikuj to pole, wpisując zamiast 100 ms, np. 900 ms. Powtórz cały krok dla pozostałych warstw i zmień im długość wyświetlania.
Możesz już sprawdzić, jak wygląda animacja. W tym celu z menu Filtry wybierz kolejno opcje Animacja i Odtwarzanie, a w oknie Odtwarzanie animacji kliknij przycisk Odtwarzaj. Jeżeli uważasz, że tempo wyświetlania slajdów jest poprawne, zapisz swój projekt na dysku.
Aby wyeksportować animację do formatu GIF, z menu Plik wybierz Wyeksportuj. W okienku Eksport obrazu wpisz nazwę dla pliku w polu Nazwa, np. banner-pcformat.gif, z rozwijanej listy wybierz Obraz GIF i kliknij przycisk Wyeksportuj.
W dodatkowym oknie Eksport obrazu jako GIF zaznacz opcję Jako animacja i kliknij Wyeksportuj.