A A A

Prywatność i bezpieczeństwo

PC Format 6/2017
Konfiguracja nowego systemu pod względem bezpieczeństwa daleka jest od ideału. Dotyczy to zwłaszcza ustawień prywatności należy się im uważnie przyjrzeć oraz zmienić to i owo. Robert Szyszka


Po dopasowaniu ustawień funkcjonalnych i wizualnych systemu Windows 10 pora zająć się jego bezpieczeństwem. Domyślna konfiguracja systemu powoduje udostępnianie zbyt wielu informacji o użytkowniku. Przekazywane są dane o lokalizacji, wysyłana jest historia przeglądania, programy mają zbyt szeroki dostęp do prywatnych danych, a do tego potrafią bez pytania o zgodę pobierać i instalować różne zbyteczne dodatki. Z kolei wartościowe, poprawiające bezpieczeństwo opcje zostały domyślnie wyłączone. Przed rozpoczęciem regularnej pracy trzeba z tym wszystkim zrobić porządek. Opcje konfiguracyjne związane z prywatnością są rozrzucone w wielu miejscach Windows 10. Zmiana ustawień wymaga więc poświęcenia czasu i przekopania się przez wiele okien – to kłopotliwe, gdy ktoś nie zna dobrze systemu, ale konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i ochrony prywatnych danych.

1. Reklamy i personalizacja zawartości

Kliknij przycisk startowy, wybierz Ustawienia i grupę Prywatność. Zacznij od karty Ogólne. Przesuń suwak Zezwalaj aplikacjom na używanie identyfikatora treści reklamowych do pozycji Wyłączone. W podobny sposób wyłącz pozostałe funkcje: Zezwalaj witrynom na udostępnianie zawartości i Zezwól systemowi Windows na śledzenie uruchamiania aplikacji:

2. Dane lokalizacyjne

Kliknij kartę Lokalizacja. Maksimum prywatności uzyskasz po przesunięciu suwaka Usługa lokalizacyjna do pozycji Wyłączone. Pamiętaj jednak, że ograniczy to funkcjonalność niektórych programów. Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany globalne dla wszystkich kont, kliknij przycisk Zmień w sekcji Lokalizacja tego urządzenia jest włączona i przesuń suwak do pozycji Wyłączone. Wyczyść też historię lokalizacji (Wyczyść w sekcji Historia lokalizacji). Możesz również nie zgodzić się na korzystanie z usług lokalizacji przez programy. Ustawienia zmienisz po przewinięciu okna w dół.

3. Cortana

Przejdź do karty Mowa, pismo odręczne i wpisywanie tekstu. Kliknij przycisk Wyłącz usługi mowy i sugestie wpisywania i w kolejnym oknie wybierz Wyłącz. Spowoduje to zablokowanie możliwości dyktowania i wyłączenie Cortany. Nie zapomnij też o wyczyszczeniu zapisów przechowywanych w usłudze Bing. Zrobisz to za pośrednictwem strony internetowej, po kliknięciu łącza Zarządzaj moimi danymi głosowymi, które są przechowywane w chmurze.

4. Kamera i mikrofon

Identyczne ustawienia (takie jak w przypadku danych lokalizacyjnych) dotyczą mikrofonu i kamery. Programy mogą przesyłać rejestrowane przez nie dane, więc lepiej im to uniemożliwić. Zmiany wprowadzisz na kartach Kamera i Mikrofon.

5. Informacje o koncie użytkownika

Niektóre programy oczekują dostępu do takich danych jak nazwa użytkownika, awatar czy inne szczegóły konta. Nie ma sensu się tym dzielić – aby zablokować te żądania, kliknij kartę Informacje o koncie i przesuń widoczny tu suwak do pozycji Wyłączone.

6. Cicha synchronizacja i dane diagnostyczne

Kłopoty z prywatnością może powodować także przesyłanie informacji pomiędzy niesparowanymi jawnie urządzeniami. Nie ma powodu, by przekazywać dane do sprzętu, o którym nawet nie wiadomo, że synchronizuje się z komputerem. Aby temu zapobiec, otwórz kartę Inne urządzenia i ustaw suwak Synchronizuj z urządzeniami w pozycji Wyłączone. Następnie kliknij kartę , przejdź do sekcji Dane diagnostyczne i dane użycia oraz Określi, ile danych ma być wysyłanych do firmy Microsoft i zaznacz opcję Podstawowe. Zminimalizuje to zakres informacji przesyłanych do Microsoftu. Całkowite zablokowanie udostępniania danych o komputerze nie jest niestety możliwe.

7. Poczta, wiadomości, kontakty i historia

W zależności od tego, z jakich programów korzystasz, przesyłanie pewnych informacji odnośnie wiadomości czy kontaktów musi być włączone – zablokowanie dostępu do danych może spowodować problemy z funkcjonowaniem programu pocztowego czy komunikatora. Trzeba jednak precyzyjnie określić, którym aplikacjom przyznajesz uprawnienia. Wystarczy otworzyć każdą z sekcji i ustawić odpowiednie suwaki w pozycji Włączone.

8. Programy działające w tle

Spora część aplikacji Windows 10 działa całkowicie poza kontrolą. Pobierają informację z internetu, przesyłają do sieci różne dane. Niewielkiej części z tych programów można zezwolić na takie działanie, większości – już nie. Kliknij sekcję Aplikacje w tle i przesuń suwaki do pozycji Wyłączone, zapewniając dostęp do połączenia tylko niektórym z nich.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto