Prywatność w sieci
Zaczynamy od sprawdzenia naszego adresu IP oraz jego lokalizacji. Otwórz stronę www.moje-ip.eu. Na górze podany jest adres IP, którym przedstawia się twój komputer. Niektórym użytkownikom może to niewiele mówić, dlatego warto zapoznać się z informacją opisującą lokalizację komputera. Wyświetlona jest ona w centralnej części okna. W naszym przypadku postronny obserwator będzie przekonany, że mieszkamy w Rumunii.
W zależności od dostawcy usług VPN nawet po ukryciu połączenia mogą być dostępne adresy twoich serwerów DNS odpowiedzialnych za tłumaczenie przyjaznych (tekstowych) nazw serwisów internetowych na ich adresy IP. Na podstawie tych danych można określić lokalizację i historię przeglądanych przez ciebie stron. Otwórz witrynę www.dnsleaktest.com i wciśnij Extended test.
Jeżeli po ukończeniu testu na liście serwerów pojawi się jakikolwiek adres, który nie jest związany z dostarczycielem usługi VPN, a na przykład z twoim dostawcą internetu, oznacza to, że twoja prywatność nie jest stuprocentowa. W takiej sytuacji kliknij ikonę klienta prawym klawiszem myszy, wybierz Zakończ i Tak.
Otwórz katalog, w którym zapisałeś pliki konfiguracyjne, odszukaj plik, z którego skorzystałeś, i otwórz go w celu edycji na przykład w systemowym Notatniku. Ustaw kursor nad linią ca i wpisz polecenie block-outside-dns. Zapisz i zamknij plik, uruchom ponownie klienta OpenVPN i powtórz test DNS. Tym razem wszystko powinno być w porządku.