Przeczytaj to później
Ilość informacji w internecie jest ogromna i często brakuje czasu, by zapoznać się nawet z tymi najciekawszymi. Pomóc w tym może darmowy dodatek Save to Pocket, który pozwoli jednym kliknięciem zachować na później zawartość przeglądanej strony.
Save to Pocket to rozszerzenie przeglądarki stron WWW, które umożliwia zapisanie elementów wyświetlonej witryny i zapoznanie się z nimi w późniejszym terminie. Na koncie użytkownika przechowywany może być tekst, obrazy oraz klipy wideo, natomiast pomijane są nieistotne informacje i reklamy. Zapisane strony lub ich fragmenty można sortować, opisywać znacznikami i przeszukiwać. Najważniejsze jednak jest to, że zachowaną zawartość można wyświetlać bez otwierania witryny, z której ona pochodzi – w dogodnym czasie, na komputerze lub smartfonie, w każdym miejscu na świecie.
Instalacja i konfiguracja rozszerzenia
Przetestujemy Save to Pocket w Windows 10, w przeglądarce Edge. Warunkiem koniecznym do uruchomienia jest instalacja aktualizacji Windows 10 Anniversary Update. Sam program zaś jest w Sklepie Windows.
Krok 1
Uruchom aplikację Sklepu. Domyślnie ikona widoczna jest na pasku zadań, znajdziesz ją także w menu startowym. Wpisz w polu wyszukiwania hasło pocket, kliknij pierwszą wyświetloną tam pozycję – Save to Pocket – i wciśnij Pobierz. Po zainstalowaniu uruchom przeglądarkę Edge.
Krok 2
Edge poinformuje cię o zainstalowaniu nowego dodatku. Aktywuj go, klikając Włącz. Jeżeli komunikat nie zostanie wyświetlony, naciśnij …, wybierz pozycję Rozszerzenia i Save to Pocket. Użyj przycisku Włącz.
Krok 3
Aby rozszerzenie działało prawidłowo, musisz się zarejestrować. Można to zrobić za pomocą konta Google bądź innego, dowolnego adresu e-mail. Kliknij jeden z przycisków w oknie formularza, który zostanie wyświetlony po włączeniu dodatku, podaj wymagane informacje, wybierz Zakończ i na koniec Rozpocznij zapisywanie.
Krok 4
Jeszcze raz rozwiń menu Edge, wybierz Rozszerzenia i Save to Pocket. Przesuń suwak <Pokaż przycisk obok paska adresu> do pozycji <b<Włączone. Spowoduje to wyświetlenie przycisku na pasku Edge’a i ułatwi korzystanie z dodatku. Naciśnij Opcje i, jeżeli korzystasz z takich serwisów jak Twitter, zaznacz odpowiednie pola w sekcji Serwisy umożliwiające szybkie zapisywanie. Ułatwi to archiwizowanie informacji z tych miejsc.
Instrukcja obsługi dodatku Save to Pocket
Rozszerzenie Pocket obsługuje się myszą przez menu kontekstowe bądź za pomocą skrótu klawiaturowego. Jedna i druga metoda jest szybka i efektywna. Przechowywać można kompletne teksty z witryn internetowych, filmy z YouTube’a oraz zdjęcia ze stron.
Krok 1
Aby zapisać tekst ze strony internetowej, otwórz ją w przeglądarce, kliknij prawym klawiszem myszy w dowolnym miejscu strony i wybierz polecenie Zapisz w aplikacji Pocket. Możesz też wybrać przycisk widoczny na pasku narzędzi przeglądarki lub użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+S. Jeżeli skorzystasz z menu kontekstowego, tekst zostanie zapisany bez obrazków, a jeśli użyjesz przycisku na pasku, w przechowalni pojawią się także zdjęcia.
Krok 2
Jeżeli na wyświetlonej witrynie zamiast pojedynczego artykułu dostępnych jest więcej elementów (np. jest to strona główna jakiegoś serwisu), Pocket zapisze tylko link do niej. Gdy później zechcesz zapoznać się z treścią, zostaniesz do niej przekierowany. Klipy wideo zapisuje się, stosując jedną metod opisanych w poprzednim kroku.
Krok 3
Aby dostać się do zapisanych elementów, kliknij prawym klawiszem myszy ikonę dodatku i wybierz polecenie Otwórz aplikację Pocket. Zawartość przechowalni widoczna będzie w oknie przeglądarki. Rekordy podzielone są na kategorie – przełącza się pomiędzy nimi, korzystając z nazw kategorii widocznych po lewej stronie okna.
Krok 4
Po umieszczeniu kursora myszy nad wybranym elementem zostanie wyświetlony zasobnik z ikonami. Za ich pomocą możesz udostępnić wpis znajomym, przesyłając go pocztą bądź poprzez serwis społecznościowy, albo otworzyć oryginalną treść. Jeżeli chcesz śledzić zmiany w tekście, przenieś go do archiwum, korzystając z ikony Archiwizuj. Kliknięcie kosza kasuje element, gwiazdka dodaje wpis do listy ulubionych.
Krok 5
Jeżeli twoja „przechowalnia” zawiera dużo stron, warto oznaczyć je tagami. Dzięki temu łatwiej będzie odszukać pojedynczy wpis. Aby dodać znacznik, w zasobniku kliknij ikonę Edytuj tagi i wpisz pierwsze słowo kluczowe. Gdy zechcesz dodać ich więcej, naciśnij klawisz Enter i wpisz kolejne hasło. Zaakceptuj opis przyciskiem Zapisz.