Przeglądarka na życzenie
Chcesz korzystać z wielu przeglądarek bez ich instalowania? Możesz przetestować ich funkcje czy zobaczyć, jak działa na nich twoja własna strona. Wystarczy skorzystać z darmowej usługi Xenocode.
Nie tylko przeglądarki
Na stronie Xenocode znajdziesz również inne aplikacje, które możesz uruchomić bez instalowania. Wśród propozycji są między innymi takie programy, jak: Gimp (popularny i darmowy edytor graficzny), Adobe Reader (czytnik dokumentów PDF) czy Google Talk (komunikator internetowy). Wszystkie wymienione aplikacje możesz uruchamiać w taki sam sposób jak przeglądarki stron WWW. Możesz także skorzystać z innych programów, które będziesz uruchamiał z pamięci przenośnej (jest to inny typ niż Xenocode). Spis programów, które nie wymagają instalacji, znajdziesz, odwiedzając m.in. stronę http://portableapps.com lub http://www.adminer.pl/portable.
Czasami potrzebujesz natychmiast skorzystać z przeglądarki innej niż zainstalowana w twoim komputerze, aby np. sprawdzić, jak twoja strona współpracuje z innymi programami, chociażby z różnymi wersjami Internet Explorera. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest posiadanie zainstalowanych wszystkich wymienionych aplikacji. A co z Internet Explorerem, który może być zainstalowany tylko w jednej wersji? Pokazujemy, jak skorzystać z ośmiu różnych przeglądarek bez instalowania ich w komputerze. Umożliwiająca to usługa Xenocode jest dostępna zupełnie za darmo, wystarczy pobrać pliki z odpowiedniej witryny. Od tej chwili będziesz mógł jednocześnie uruchomić nawet trzy wersje Internet Explorera.
Jak działa usługa Xenocode
Korzystanie z usługi Xenocode online Sandbox nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy odwiedzić stronę www.xenocode.com, pobrać jeden z dostępnych na niej plików (dla każdej aplikacji jest osobny plik), a następnie uruchomić go na swoim komputerze. Można też od razu skorzystać z funkcji Uruchom (podczas zapytania o pobieranie). Wtedy ściągnięta aplikacja odpali się automatycznie. Plik wystarczy pobrać raz, a potem tylko go uruchamiać.
Krok 1
Otwórz witrynę www.xenocode.com/browsers. Jest to bezpośredni odnośnik do podstrony z aplikacjami. Na stronie widzisz zrzuty ekranowe wszystkich dostępnych przeglądarek oraz ich nazwy. Obecnie jest to osiem pozycji: Firefox, Firefox 2, Safari, Google Chrome, Opera oraz trzy wersje Internet Explorera – 6, 7 i 8.
Krok 2
Wybierz przeglądarkę, którą chcesz uruchamiać na swoim komputerze. W naszym przykładzie jako pierwszy program pobierzemy Safari. Kliknij przycisk, np. Safari na zrzucie ekranowym wybranej aplikacji. Wyświetli się okno dialogowe pobierania.
Krok 3
Możesz od razu w tym oknie dialogowym – w naszym przykładzie Uruchom plik safari.exe – kliknąć przycisk Uruchom. Wtedy przeglądarka zostanie uruchomiona automatycznie po jej pobraniu. Jeżeli chcesz zapisać plik w określonym miejscu, kliknij przycisk Zapisz i wskaż odpowiednie miejsce na dysku twardym swojego komputera.
Krok 4
Poczekaj, aż plik zostanie pobrany z internetu. Aby po pobraniu samodzielnie otworzyć plik, odszukaj w odpowiednim katalogu ikonę przeglądarki, którą ściągnąłeś. Kliknij tę ikonę safari.exe.
Krok 5
Zobaczysz okno: Starting Safari.exe informujące o uruchamianiu się programu. Po chwili pojawi się także okno przeglądarki. Teraz możesz normalnie korzystać ze wszystkich funkcji programu.
Krok 6
W sposób opisany w naszym warsztacie możesz pobrać i uruchomić każdą z ośmiu dostępnych w internecie przeglądarek stron WWW i bez problemów z niej korzystać. Pamiętaj jednak, że program uruchomiony za pomocą usługi Xenocode online Sandbox nie zapamięta aktualnej sesji. Oznacza to, że jeśli przeglądałeś jednocześnie kilka kart w pobranej na dysk przeglądarce, to po zamknięciu aplikacji zostaną one utracone. Nie uruchomią się po ponownym otwarciu przeglądarki.