Foto/Audio/WideoPrzekształcanie filmu

    Przekształcanie filmu

    Masz nakręcony film lub zaprojektowaną animację i chciałbyś ją zaprezentować w sieci? Musisz ją odpowiednio przygotować. W programie Adobe Flash prosto, za pomocą kilku kliknięć, skonwertujesz plik i skonfigurujesz obraz oraz dźwięk.

    Przekształcanie filmu

    Profesjonalne aplikacje wydają się często zbyt skomplikowane zwykłym użytkownikom komputerów. Jednak producenci oprogramowania zorientowali się, że domowy użytkownik stał się bardziej wymagający i chce pracować z najlepszymi narzędziami, dlatego starają się tworzyć jak najbardziej intuicyjne środowiska pracy. Wiele ułatwień przynosi najnowsza wersja znanego programu do tworzenia animacji i filmów na stronach WWW – Adobe Flash CS3. Program w wersji próbnej możesz pobrać ze strony www.adobe.com/pl/. Dzięki nowej wersji tego programu otwierają się możliwości konwersji własnych filmów do formatu FLV i ich publikacji np. na domowej stronie internetowej, dołączania do przygotowywanej prezentacji multimedialnej czy umieszczania na wideoblogu.

    Potrzeby sprzętowe Adobe Flash CS3

    • Procesor Intel Pentium 4, Intel Centrino, Intel Xeon lub Intel Core Duo (albo z nim zgodny)
    • Microsoft Windows XP z Service Pack 2 lub Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate lub Enterprise (edycja 32-bitowa)
    • 512 MB RAM (zalecany 1 GB)
    • 2,5 GB dostępnej przestrzeni na twardym dysku (podczas procesu instalacji potrzebna jest dodatkowa ilość wolnego miejsca)
    • Monitor o rozdzielczości 1024x768 z 16-bitową kartą wideo
    • Napęd DVD‑ROM
    • Do zastosowań multimedialnych potrzebne jest oprogramowanie QuickTime 7.1.2.
    • Oprogramowanie DirectX 9.0c
    • Do aktywacji produktu jest niezbędne połączenie internetowe lub telefoniczne

    Przygotowanie do konwersji pliku wideo

    Zakładamy, że program masz już zainstalowany (jego instalacja sprowadza się do potwierdzania kolejnych etapów). Zapoznaj się z interfejsem oraz przygotuj do konwersji pliku wideo.

    Krok 1

    Uruchom program z menu Start. Jeśli kiedykolwiek wcześniej miałeś do czynienia z aplikacjami firmy Adobe (Photoshop, Illustrator itp.), zorientujesz się, że menu w nowym Flashu jest bardzo podobne do tego w innych programach firmy. Jeśli nie, to bardzo szybko nauczysz się z niego korzystać.

    Krok 2

    W głównym oknie programu rozwiń menu File i wybierz Import oraz Import Video.

    Krok 3

    W oknie Import Video zaznacz opcję On your computer. Potem kliknij przycisk Browse i podaj ścieżkę do pliku, który chcesz zaimportować.

    Obraz

    Konfigurowanie opcji dotyczących obrazu

    Plik jest już wybrany. Korzystając z funkcji kreatora importu, możesz wpływać na jakość wynikowego materiału wideo.

    Krok 1

    Po wybraniu odpowiedniego pliku z dysku zaakceptuj go, klikając Otwórz, a w okienku Import Video kliknij Next.

    Krok 2

    Kolejny etap kreatora importu wideo o nazwie Deployment daje do wyboru szereg różnych opcji ustawiających metodę prezentacji filmu w sieci. W naszym przykładzie zaznaczamy opcję Progressive download from a web server, gdyż umożliwia ona strumieniowe ściąganie pliku (tak jak to się dzieje np. w serwisie YouTube.com), bez osadzenia go bezpośrednio na stronie internetowej. Pozostałe opcje wybieraj tylko, gdy dysponujesz specjalizowanymi narzędziami do strumieniowej transmisji wideo w internecie. Po dokonaniu wyboru kliknij Next.

    Obraz

    Krok 3

    Przejdziesz do etapu Encoding, w którym są określane parametry kodowania i od którego zależy wielkość końcowego pliku w formacie FLV. W tym momencie należy zadecydować o kilku istotnych elementach filmu. Najnowsza odsłona Flasha jest w tym niezwykle pomocna, gdyż dostarcza wielu przydatnych funkcji i daje możliwość kreatywnej i szybkiej obróbki pliku wideo. Pod zakładką Encoding Profiles, na rozwijanej liście masz do wyboru kilka przykładowych formuł kodowania. Jakość modemowa Modem Quality jest przeznaczona dla najniższej jakości plików, jakość Low Quality, Medium Quality lub High Quality możesz wybrać w zależności od przewidywanej przez ciebie szybkości serwera, na którym będziesz przechowywał i udostępniał plik wideo, opcja DV DV Small, jest przeznaczona na pliki wysokiej jakości, publikowane na serwerach działających na szerokopasmowych łączach internetowych DV Large. Zwróć także uwagę, że przykładowe wzorce kodowania są również podzielone w zależności od przeznaczenia, dla starszej (Flash 7) bądź nowszej (Flash 8) wersji odtwarzacza, który jest instalowany w przeglądarkach internetowych. Pamiętaj, że nie wszyscy mają uaktualnione oprogramowanie, a zakładamy, że zależy ci na tym, by każdy użytkownik mógł obejrzeć twój film.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli nie chcesz korzystać z wzorców kodowania albo zależy ci na ich modyfikacji (np. chcesz, by dźwięk w twoim filmie miał wysoką jakość, a obraz niższą), musisz skorzystać z kolejnych opcji. W zakładce Video zaznacz opcję Encode video. Poniżej zobaczysz pole Video codec, które umożliwia wybór odpowiedniego rodzaju kodeka (On2 VP6 lub Sorenson Spark). Za pomocą listy decydujesz, czy pragniesz zostawić niezmienioną liczbę klatek (fps), czy też zmniejszysz ją do np. 25 lub 12. W naszym przykładzie pozostawiamy opcję niezmienioną Same as source. Dzięki liście Quality ustawiasz rozdzielczość (wyrażaną strumieniem bitów na sekundę), jaką będzie miał twój film. Ustaw ją na średnią Medium. Na liście Key frame placement pozostaw wybór Automatic. Kliknij przycisk Next. Uwaga! Zmniejszanie liczby klatek wyświetlanych w ciągu sekundy powoduje, że zmniejsza się też plik. Zwykle redukcja liczby klatek ze standardowych 25 na 20, przy małym filmie (np. 100x100 pikseli), nie powinna znacząco wpłynąć na jego płynność. Należy jednak pamiętać, że ruch na ekranie nie będzie się wydawał wolniejszy. Zostaną jedynie ominięte niektóre klatki, co w przypadku 10 czy 3 fps niestety spowoduje, że film stanie się pokazem slajdów. W oknie z opcjami dotyczącymi kodowania obrazu wideo znajduje się jeszcze jeden bardzo istotny parametr. Chodzi o wartość wyświetlaną w polu Max data rate. Domyślnie program wyświetla w nim liczbę 400, co oznacza, że dane wideo będą kodowane tak, by w ciągu sekundy strumień wideo nie miał więcej niż 400 kb informacji. Jeżeli zależy ci na jakości obrazu wideo w wynikowym pliku, możesz zwiększyć tę wartość. Plik FLV uzyskany w wyniku konwersji będzie co prawda większy, ale film będzie miał jakość bliską oryginału.

    Obraz

    Konfiguracja dźwięku, przycinanie obrazu i opcje eksportu

    Jeżeli wybrałeś już opcje dotyczące kodowania obrazu, czas zająć się dźwiękiem.

    Krok 1

    W zakładce Audio będziesz mógł zdefiniować jakość dźwięku. Filmy w formacie flash umożliwiają kodowanie dźwięku jedynie w postaci MP3, stąd też decyzja dotycząca wyboru kodeka audio jest automatycznie rozwiązana. Tobie pozostaje zdecydować, z jaką rozdzielczością bitową będziesz zapisywał dźwięk w swoim filmie (czyli z jaką jakością będzie kodowany).

    Krok 2

    Jeśli nie zostało wcześniej zaznaczone, kliknij i zaznacz pole Encode audio. Po prawej stronie jest dostępna rozwijana lista parametrów kodowania Data rate. Wybierz 128 kbps (stereo).

    Obraz

    Krok 3

    Ostatnią interesującą zakładką jest Crop and Size. W sekcji Crop masz możliwość przycięcia wszystkich klatek filmu do odpowiedniej dla ciebie szerokości czy wysokości – jest to szczególnie przydatne, gdy np. w filmie źródłowym przy jednej z krawędzi obrazu występują jakieś zakłócenia. W sekcji Resize możesz zmienić wielkość wyświetlanego okna, zaznaczając Resize video. Możesz to zrobić bez zachowania proporcji lub z zachowaniem proporcji, zaznaczając opcję Maintain aspect ratio.

    Obraz

    Krok 4

    Sekcja Trim umożliwia eksport tylko części filmu, np. od 4 do 30 sekund. W środkowej części okna, pod podglądem filmu masz linię czasu, na której możesz wyznaczyć ten zakres. Po wybraniu wszystkich opcji naciśnij Next.

    Obraz

    Krok 5

    Przechodzisz do okna wyboru tzw. skórki Skinning, czyli otoczki graficznej filmu, powiązanej z funkcjami odtwarzania, zatrzymywania i przewijania. Masz do wyboru kilkanaście rodzajów interfejsu odtwarzacza. W tym wypadku musielibyśmy zapisywać pełny plik animacji w formacie SWF, a ponieważ z założenia chcesz wyeksportować „czysty” plik wideo w formacie FLV, wybierz z listy None i kliknij Next. Gdy będziesz chciał zaimportować film w formacie flash na swoją stronę WWW lub przesłać na wideoblog, łatwiej to będzie zrobić z samym plikiem FLV. Zwykle przy tworzeniu strony w jednym z programów do tworzenia stron internetowych możesz dołączyć film i wybrać jego odtwarzacz z kilku lub kilkunastu wcześniej przygotowanych szablonów.

    Obraz

    Krok 6

    Przejdziesz do ekranu informacyjnego. Naciśnij Finish. Rozpocznie się konwersja wskazanego wcześniej pliku wideo. Jej postęp możesz obserwować na pasku.

    Obraz

    Konwersja online

    Istnieje alternatywna możliwość konwersji plików wideo na format flash. Niektóre serwisy blogowe (np. www.blogger.com) albo serwisy wideo, np. http://video.google.pl/, umożliwiają wysłanie filmu na wcześniej przez ciebie utworzone konto, a następnie publikację i ponownie możliwość ściągnięcia tego samego filmu na dysk, tym razem w formacie FLV. Ograniczeniem jest brak wyboru opcji konwersji i niska jakość, choć wystarczająca do niektórych zastosowań. Niestety, nie możesz tej operacji dokonać na stronach najbardziej znanego serwisu – YouTube, gdyż tam zapis odtwarzanych plików multimedialnych jest zablokowany. Choć tę niedogodność także da się obejść, używając np. jednej z wtyczek do Firefoksa – Video Downloader (http://www.3gp-cinema.com/youtube-video-downloader.html). Zalecamy jednak, byś możliwie najczęściej sprawdzał, czy nie pojawiła się nowsza wersja wtyczki, gdyż serwis YouTube stara się utrudnić pobieranie danych.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie