Rynek mobilnych płatności rozwija się w Polsce bardzo leniwie, ale prognozy o obrotach, jakie za kilka lat będzie on generować, zachęcają kolejne firmy do działania. W połowie czerwca wystartowała platforma SkyCash. Jej możliwości są ogromne, ale na razie pozwala przesyłać przez komórkę pieniądze oraz płacić za zakupy online w 8 tys. różnych sklepów internetowych, współpracujących z serwisem Przelewy24. Od września umożliwi kupowanie biletów komunikacji miejskiej, ale jeszcze nie podano, w jakich miastach. W planach – opłaty za przejazdy taksówkami, parkingi i najróżniejsze usługi.
Prawie na każdą komórkę
Aby móc korzystać ze SkyCash, trzeba założyć konto w usłudze na jej stronie internetowej i zainstalować na swoim telefonie prostą aplikację. Pozwoli ona łatwo wykonać dostępne w SkyCash operacje płatnicze. Twórcy usługi twierdzą, że można z niej korzystać na 90 proc. telefonów obecnych na polskim rynku. Wymagana aplikacja jest dostępna zarówno w wersji na zwykłe telefony z obsługą Javy, jak i w wersji na smartfony: iPhone, Android, Symbian, Windows Mobile, wkrótce również na BlackBarry.
Instalacja aplikacji w telefonie jest prosta – podczas zakładania konta na podany numer telefonu przychodzi link do aplikacji. Klikasz na link, łączysz się z internetem, pobierasz i instalujesz program, i gotowe.
Oczywiście możliwe jest korzystanie ze SkyCash przez stronę internetową.
Pieniądze na koncie
Jeśli chcesz płacić za pomocą SkyCash lub przesyłać znajomym pieniądze, musisz zasilić założone konto dowolną kwotą. Możesz to zrobić przelewem bankowym, przekazem pocztowym lub za pomocą usługi online Przelewy24. Ta ostatnia jest najszybsza – pieniądze trafią na konto natychmiast po wykonaniu operacji przelewu.
Osoba, do której wysyłasz pieniądze, nie musi mieć konta w SkyCash. Ale będzie musiała je założyć, aby z nich skorzystać. Pieniądze może wydać w systemie SkyCash albo wskazać rachunek bankowy, na który zostaną przekazane.
Opłaty
Korzystając ze SkyCash, tylko w jednym przypadku płacimy prowizję – gdy przesyłamy pieniądze innej fizycznej osobie, opłata wynosi 29 gr. Gdy płacimy za produkty lub usługi, prowizję bierze na siebie właściciel sklepu czy usługodawca. SkyCash pobiera 2 zł za utrzymanie konta, gdy nie wykonujesz żadnych transakcji. Przynajmniej jedna transakcja miesięcznie zwalnia z tej opłaty. Przelanie kwoty z rachunku SkyCash na rachunek bankowy kosztuje 2 zł.
Inne sposoby dokonywania drobnych płatności
- mPay
Może działać na każdym telefonie komórkowym. Pozwala po założeniu i zasileniu konta płacić za przejazdy komunikacją miejską, parkingi, zakupy w automatach z napojami i przekąskami oraz za produkty czy usługi w miejscach, w których znajduje się plakietka mPay. Płatność polega na wpisywaniu w telefonie specjalnych kodów przypisanych do usługi i miejsca, w którym jest realizowana. Umożliwia również przelewanie pieniędzy na konto innych użytkowników usługi.
www.mpay.pl
- Płatności zbliżeniowe
Są dokonywane za pomocą specjalnej karty z mikroprocesorem po zbliżeniu jej do czytnika realizującego takie płatności. Bank Zachodni WBK wydaje karty zbliżeniowe oparte na technologii MasterCard PayPass oraz Visa payWave. ING Bank Śląski oferuje karty działające w systemie PayPass. Karty zbliżeniowe oferuje swoim klientom operator Era (Era PayPas), we współpracy z Polbank EFG i MasterCard. Tę kartę można przykleić do tylnej ścianki telefonu. W kwietniu br. Plus zaczął wdrażać płatności zbliżeniowe za pomocą komórki (najpierw Samsung Avila), z aplikacją Visa payWave na karcie SIM. Na razie oferta jest dostępna dla klientów Banku Zachodniego WBK korzystających z sieci Plus i używających kart zbliżeniowych Visa payWave, wydanych przez BZ WBK.
www.plus.pl