Przenieś listy
Zmiana adresu e-mailowego nie jest trudna, co jednak zrobić z pozostawionymi w starej skrzynce wiadomościami? Przeniesienie ich do nowej skrzynki jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Pokażemy, jak to zrobić.
Ponieważ nowoczesne skrzynki pocztowe miewają pojemność kilku gigabajtów, nierzadko trzymamy w nich wieloletnie archiwum e-maili. W dodatku ze względu na popularność webmaili i skrzynek typu IMAP są one zazwyczaj trzymane na serwerze pocztowym. Co zrobić, gdy chcesz zmienić adres pocztowy lub przenieść swoją domenę razem z usługą pocztową do innej firmy hostującej?
Jeżeli masz skrzynkę typu POP3, wystarczy za pomocą klienta poczty pobrać plik na komputer. W wypadku skrzynki IMAP najprościej jest połączyć swoje konto z kontem na Gmailu. Wówczas Google pobierze e-maile do swojej skrzynki. Jeżeli jednak nie chcesz korzystać z Google, wystarczy użyć programu IMAPSize, który przeniesie wiadomości na nowy serwer.
Jak przenieść e-maile na nowy serwer
Pobierz i zainstaluj program IMAPSize (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Będziesz też potrzebował danych dotyczących konta pocztowego – loginu i hasła, a także adresu serwera pocztowego i jego parametrów, jeżeli są niestandardowe. Informacje te, oprócz hasła oczywiście, znajdziesz w plikach pomocy operatora usługi pocztowej lub w jego biurze pomocy.
Krok 1
Uruchom program. W nowym oknie kliknij New Account. W kolejnym oknie wpisz parametry konta pocztowego. W polach, w których nie wiesz co wpisać, pozostaw wartości domyślne – zazwyczaj są prawidłowe. Kliknij dwa razy OK.
Krok 2
Z rozwijanej listy wybierz nazwę starego konta, np. stare konto. Kliknij ikonę z dwoma folderkami. W głównym oknie programu powinny się pojawić foldery poczty, jakie są dostępne na serwerze. Jeżeli otrzymasz inny komunikat, to znaczy, że program nie może połączyć się z serwerem i musisz wrócić do kroku 1, aby poprawić konfigurację konta.
Krok 3
Kliknij ikonę z symbolem foldera ze strzałką i w nowym oknie zaznacz foldery, jakie mają być poddane backupowi. Zazwyczaj istotny jest tylko folder z pocztą odebraną (Inbox), czasami także z wysłaną (Sent) lub niedokończonymi wiadomościami (Drafts). Zawartość folderów Kosz i Spam nie jest warta kopiowania z serwera. Kliknij Backup. Na dole okna programu widać pasek informujący o postępie operacji. Skrzynka o rozmiarze 1 GB będzie się kopiowała co najmniej godzinę.
Krok 4
W tym momencie e-maile są już na twoim dysku, ale zaszyfrowane. Jeżeli chcesz, aby były dostępne w postaci możliwej do edytowania, należy je wyeksportować. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwie katalogu, który chcesz wyeksportować, po czym z menu Download Messages wybierz rodzaj plików, np. To .*eml files. Wskaż katalog, do którego zostaną zapisane, i kliknij OK. Maile można też przeglądać bez eksportowania – w oknie programu. W tym celu kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na nazwie folderu. Jego zawartość pojawi się w dolnej części okna IMAPSize.
Krok 5
Wróć teraz do kroku 1 i skonfiguruj parametry nowego konta pocztowego. Wybierz je z listy, np. nowe konto, i kliknij przycisk z symbolem dwóch folderów. Sprawdź, czy struktura katalogów nowego konta odpowiada tej ze starego konta. Jeżeli tak, z menu Account wybierz polecenie Restore Backup. W nowym oknie wybierz z listy odpowiednio stare i nowe konto i kliknij Restore. Po zakończeniu kopiowania stare e-maile masz już na nowym koncie.
Krok 6
Jeżeli struktura katalogów na nowym koncie jest inna niż na starym, backup starego konta trzeba wgrać ręcznie. Do tego celu niezbędne jest wyeksportowanie poszczególnych katalogów, jak opisaliśmy w kroku 4. Następnie wybierz z listy nowe konto i kliknij przycisk z dwoma folderami. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranym katalogu i z menu wybierz Upload Messages. Wskaż położenie zbackupowanych e-maili w analogicznym katalogu starego konta i kliknij OK. W ten sposób wgraj po kolei zawartość wszystkich katalogów.
Krok 7
Pamiętaj, że w opisany w tym warsztacie sposób przeniosłeś ze starego konta wszystkie e-maile, ale nie listę kontaktów. Tę musisz wyeksportować samodzielnie. Możesz to zrobić za pomocą dowolnego klienta poczty.
Warto wiedzieć co to znaczy
- Webmail Dostęp do skrzynki pocztowej za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wszystkie e-maile cały czas znajdują się na serwerze pocztowym.
- Klient poczty Program zainstalowany na komputerze, służący do obsługi poczty. Kopiuje wiadomości z serwera na lokalny (domowy) komputer i tu nimi zarządza.
- POP3 Typ skrzynki pocztowej. E-mail pobrany ze skrzynki pocztowej na lokalny komputer jest od razu kasowany z serwera.
- IMAP Typ skrzynki pocztowej. E-maile pozostają na serwerze, dopóki ich przez webmail lub klienta poczty nie skasujesz. Na komputer pobierane są z serwera kopie wiadomości. Taka skrzynka ułatwia synchronizację e-maili odbieranych na kilku urządzeniach.