Przenoś dane bezpiecznie
Wybór opcji w kolejnym oknie zależy od tego, czy szyfrowany przez ciebie flashdysk jest pusty, czy też zawiera jakieś dane. Jeżeli jest pusty, pozostaw domyślnie zaznaczoną opcję Create encrypted volume and format it i kliknij
Kolejny etap to wybór algorytmu. Domyślnie zaznaczony algorytm AES jest wyborem optymalnym. Kliknij Next. Program wyświetli pojemność flashdysku i poprosi o potwierdzenie, że faktycznie chodzi o zaszyfrowanie tego właśnie urządzenia: Volume size
Kliknij Next.
Teraz w polach tekstowych Password oraz Confirm wpisz hasło, które będzie chroniło dostępu do zaszyfrowanej zawartości flashdysku. Po wpisaniu hasła kliknij Next. Jeżeli wpiszesz hasło krótsze niż 20 znaków, zobaczysz komunikat informujący o łatwości łamania krótkich haseł: TrueCrypt Volume Creation Wizard.
Jeżeli wybrałeś faktycznie 2-, 3-znakowe hasło, zalecamy jego zmianę na bardziej skomplikowane. Z drugiej strony, jeżeli wpisałeś co najmniej 8-znakowe hasło, kliknij Tak w widocznym oknie komunikatu.
Kolejne pytanie kreatora dotyczy dużych plików (większych niż 4 GB). Jeżeli zamierzasz takie pliki przechowywać na flashdysku, zaznacz opcję Yes. W naszym przykładzie przyjęliśmy, że będą to mniejsze pliki, więc właściwa jest domyślnie wybierana opcja No.
Kliknij Next.
Ostatni etap to formatowanie flashdysku (przypominamy o wykonaniu kopii zapasowej danych, które są aktualnie zapisane na flashdysku!). Wartość Random Pool stale się zmienia – tym szybciej, im szybciej poruszasz myszką nad oknem kreatora. Poruszaj chwilę myszą, aby wygenerowany automatycznie klucz szyfrujący był losowy, i kliknij przycisk Format.
Pojawi się komunikat ostrzegający o usunięciu wszystkich aktualnie znajdujących się na flashdysku danych: TrueCrypt Creation Wizar.
Kliknij Tak, bo przecież masz już na pewno kopię tych danych. Rozpocznie się proces formatowania (i zarazem szyfrowania) całego flashdysku.
Gdy formatowanie się zakończy, zobaczysz okno komunikatu informujące, że dostęp do danego flashdysku nie będzie możliwy przez dotychczasową literę dysku (w naszym przykładzie G:). Należy wybrać inną drogę, tj. najpierw kliknąć OK, następnie zamknąć kreator, klikając przycisk Exit.
Uruchom teraz główny program TrueCrypt, klikając dwukrotnie (w tym samym folderze, z którego uruchomiłeś opisywany wyżej kreator) ikonę TrueCrypt.
Następnie w oknie głównym programu wybierz wolną literę dysku i kliknij przycisk Auto-Mount Devices. Po podaniu hasła zaszyfrowany dysk pojawi się na liście urządzeń w głównym oknie programu,
a także będzie dostępny pod wybraną przez ciebie literą w Eksploratorze Windows również po zamknięciu okna programu TrueCrypt (ale sam program musi być aktywny – wyświetla wtedy swoją ikonę w zasobniku systemowym na pasku zadań).