A A A

Przenośne dwa rdzenie

PC Format 9/2007
Jeszcze kilkanaście miesięcy temu na komputer przenośny z dwurdzeniowym procesorem mogli sobie pozwolić wyłącznie zamożniejsi użytkownicy. Dzisiaj przyzwoitą konfi gurację tego typu można nabyć już w cenie od 3000 do 3500 złotych. Czy takie notebooki mogą zastąpić stacjonarne pecety?
W artykule znajdziesz:
  • Zalety notebooka
  • Cechy komputerów ze średniego przedziału cenowego
  • Wskazówki i przestrogi dla kupujących
  • Ocenę testowanych notebooków

Komputer przenośny zawsze będzie miał wydajność niższą od kupionego za tę samą cenę komputera stacjonarnego. Wynika to m.in. ze specyfiki zastosowanych w notebooku podzespołów, które muszą zostać odpowiednio zminiaturyzowane, by zmieściły się w niewielkiej obudowie. Oczywistą korzyścią wynikającą z posiadania notebooka jest jego mobilność. Wbudowana w komputer karta Wi-Fi umożliwia korzystanie z internetu poza domem.

Poza wydajnością niższą od komputera stacjonarnego w podobnej cenie, komputer przenośny ma również inne wady, m.in. ograniczone możliwości rozbudowy. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy skazani na niezmienną wydajność przez kilka lat, ponieważ elementy takie jak pamięć RAM czy dysk twardy można wymienić bez większych problemów. Niestety, procesora, karty graficznej lub ekranu już tak łatwo nie zmodernizujemy.

W sprzedaży są setki komputerów przenośnych o różnych konfiguracjach i wybranie właściwego modelu stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście ogromna większość notebooków ma panoramiczny, 15--calowy ekran, niezbędny zestaw interfejsów komunikacyjnych oraz nagrywarkę DVD. Musimy zatem przemyśleć dobór pozostałych elementów wyposażenia. Tradycyjnie, na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego typu zadań chcemy wykorzystywać notebook.

Procesor i pamięć

Możliwości każdego komputera są uzależnione w dużej mierze od wydajności procesora, liczby jego rdzeni (ostatnio większość jednostek to układy dwurdzeniowe) i pojemności pamięci RAM. Procesory mobilne nie mają wysokich częstotliwości pracy (1,6 GHz to szybkość zupełnie wystarczająca), co związane jest poniekąd z ostatnim trendem w konstrukcji tych układów. Producenci starają się raczej pomnażać liczbę rdzeni (w pewnym uproszczeniu o rdzeniu należy myśleć jak o kolejnym, równolegle pracującym procesorze).

Obecnie sprzedawane w notebookach procesory są dwurdzeniowe, a najczęściej spotykane modele to Core Duo i Core 2 Duo Intela oraz Turion X2 firmy AMD. Sprostają niemal każdemu zadaniu, jakie przed nimi postawimy, zarówno odtwarzaniu filmu w standardzie HD (High Definition), jak i nowoczesnej grze 3D. W przedziale od 3000 do 3500 złotych interesujące są wyłącznie te modele.

Procesory Intel Celeron i AMD Sempron są już dużo słabsze, a ich możliwości wystarczają jedynie do zastosowań biurowych. Natomiast notebooki z nieco wyższego przedziału cenowego wykorzystują mobilną platformę kolejnej generacji o nazwie Santa Rosa – o jej możliwościach piszemy na 106.

Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, niezbędny jest już 1 GB. Trzeba jednak pamiętać, że najnowszy system operacyjny Microsoftu, Windows Vista, niesie ze sobą znacznie podwyższone wymagania sprzętowe, zwłaszcza jeśli chodzi o pamięć RAM. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać notebook do grania czy bardziej obciążających komputer programów (np. graficznych), 2 GB pamięci też nie będzie za dużo.

Obraz i dźwięk

Na komfort pracy z komputerem przenośnym wpływa również wielkość i jakość jego ekranu. Przez wielkość rozumiemy przekątną ekranu, jak również samą rozdzielczość matrycy.

W ostatnim czasie na popularności zyskały matryce panoramiczne (proporcje obrazu to 16:10) o przekątnej 15,4” i rozdzielczości 1280x800. Takie właśnie parametry zalecamy do większości typowych zastosowań – ekran będzie bardziej czytelny. Oczywiście im mniejszy ekran, tym dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym i mniejsza waga oraz wymiary notebooka, dlatego także ten element warto wziąć pod uwagę. Analogicznie, większe, 17-calowe ekrany świetnie się sprawdzą np. w pracach graficznych czy oglądaniu filmów, ale negatywnie wpływają na czas pracy na baterii.

Przed zakupem musimy także określić, czy zamierzamy wykorzystywać notebook do gier. Jeśli tak, to warto nabyć wersję z układem graficznym GeForce lub Radeon. Zintegrowane z chipsetem płyty głównej układy Intel GMA 950 wystarczają jedynie do pracy i oglądania filmów, natomiast zupełnie nie nadają się do gier – i to nie tylko ze względu na niską wydajność, ale z uwagi na problemy z wyświetlaniem niektórych efektów specjalnych. Każdy notebook jest wyposażony w głośniki stereofoniczne, po których nie należy się wiele spodziewać. Jakość ich dźwięku jest mizerna, brakuje niskich tonów, więc wbudowane głośniki nie nadają się do słuchania muzyki. Dużo lepszym rozwiązaniem jest podłączenie do notebooka słuchawek lub zestawu stereo czy nawet kina domowego. W większości komputerów przenośnych typowym elementem wyposażenia jest już mikrofon, choć ten również nie jest rewelacyjny. Sprawdza się jednak znakomicie w prowadzeniu rozmów przez internet, np. za pośrednictwem Skype’a.

W ostatnim czasie zyskały na popularności wideorozmowy. Bardzo często się spotyka modele notebooków wyposażone w niewielką kamerę internetową – jest wbudowana w górną krawędź ekranu.

Magazynowanie danych

W notebookach są wykorzystywane 2,5-calowe dyski twarde (w miejsce 3,5-calowych napędów stosowanych w maszynach stacjonarnych), co jest jednym z powodów ich mniejszej pojemności. Nie należy kupować notebooka, który ma dysk mniejszy niż 80 GB; my zalecamy raczej 100–120 GB. Taka pojemność będzie wystarczająca do składowania plików i powinna wystarczyć na kilka lat (o ile nie trafi tam domowa kolekcja filmów). Dysk powinien mieć prędkość obrotową przynajmniej 5400 obr./min.

Możliwości archiwizacji danych są natomiast na podobnym poziomie jak w większych gabarytowo pecetach. Standardowym wyposażeniem jest nagrywarka DVD zdolna do zapisywania danych na płytach dwuwarstwowych.

Z komputerów przenośnych zniknęły już stacje dyskietek, a w ich miejsce pojawiły się czytniki kart pamięci Secure Digital, MultiMediaCard i Memory Stick. Warto zwrócić uwagę, czy w notebooku jest tego typu udogodnienie, zwłaszcza jeśli planuje się podłączanie do niego aparatu cyfrowego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto