Przenośne dwa rdzenie
Najlepszą wydajność miały note-booki z procesorami Intel Core 2 Duo. Komputery z układami Core 2 Duo T5500 (m.in. HP Pavilion dv6300, BenQ Joybook R55) oraz Core 2 Duo T5600 (ICom SmartBook SB5310+) uzyskały najwyższe oceny za moc obliczeniową. Równie dobrze zaprezentowały się pod tym względem modele z procesorem Core Duo (jednak o szybszym zegarze pracy).
Bardzo słabo (choć zgodnie z oczekiwaniami) wypadły zintegrowane układy graficzne klasy Intel GMA 950. Ich wydajność zasadniczo wystarcza tylko do najprostszych zadań graficznych (jak korzystanie z interfejsu Aero systemu Windows Vista). Dobrze sprawdzą się za to w typowych biurowych zastosowaniach i przy odtwarzaniu filmów.
Wszystkie przetestowane przez nas notebooki miały dyski twarde o prędkości obrotowej 5400 obr./min. Z tego powodu ich oceny w tej kategorii są dość zbliżone.
Jeszcze do niedawna notebooki były wyposażone w ekrany o stosunkowo słabej jakości. Obecnie większość modeli ma matryce o dobrym odwzorowaniu kolorów i jasności. Niestety, kąty widzenia nadal są słabe – obraz wygląda dobrze tylko z boków. Spoglądając np. lekko z góry, zauważymy, że jest zbyt jasny. Z kolei obraz widziany
z dołu staje się bardzo ciemny, a pod bardzo dużym kątem widać wręcz obraz w negatywie. Wśród testowanych notebooków nie było takiego, który by się wyjątkowo wyróżniał jakością zastosowanej matrycy pozytywnie ani negatywnie.
Nie oznacza to, że we wszystkich pozostałych konfiguracjach
z klawiaturami jest bardzo źle. Słabo wypadły jednak notebooki LG i MSI. Klawiatura w notebooku MSI Mega Book M670 byłaby nawet całkiem wygodna, gdyby nie zdecydowano się umieścić klawiszy numerycznych kosztem zmniejszenia kilku innych, bardzo ważnych klawiszy (np. kursorów). Zresztą klawiatura numeryczna w notebooku z matrycą 15,4” nie zawsze jest dobrym pomysłem – lepiej mieć klasyczny, wygodny układ niż jego wersję udziwnioną z powodu niewielkiej ilości miejsca na wszystkie klawisze.
Niezwykle istotną cechą komputera przenośnego jest cicha praca. Większość testowanych notebooków wypadła pod tym względem bardzo dobrze. Wentylator uruchamiał się tylko w czasie obciążenia komputera, a i wówczas pracował relatywnie cicho. „Czarną owcą” był jednak ICom SmartBook SB5310+. Z powodu błędu w BIOS-ie cały czas pracował z włączonym wentylatorem, który wydawał dość głośny dźwięk. Wyłączenie felernej opcji zagwarantowało wprawdzie błogą ciszę, ale kosztem prędkości pracy procesora.
Oprócz systemu producenci często dołączają do notebooków recovery CD, czyli płytę, z której można szybko odtworzyć system w stanie gotowości do pracy. W przypadku niektórych notebooków system można odtworzyć za pomocą specjalnej partycji serwisowej.
Do sporej liczby notebooków jest również dodawanych wiele miłych niespodzianek. Pod względem wyposażenia świetnie się zaprezentował notebook Asus F3U, zestaw bowiem zawiera myszkę i torbę na komputer.
- Artur Wyrzykowski
Szef działu Hardware
- CZYTELNY EKRAN
Matryca LCD to ten element notebooka, którego nie wymienimy przez cały okres użytkowania komputera. Warto wybrać panoramiczny ekran o rozdzielczości 1280x800 pikseli, choć ze względu na małe piksele polecamy większości osób matryce o przekątnej 15,4”. - WYGODNA OBSŁUGA
Od klawiatury i urządzenia wskazującego w głównej mierze zależy komfort pracy z komputerem. Klawiatura powinna mieć klawisze normalnej wielkości i w typowym układzie, a gładzik musi działać precyzyjnie i płynnie. - WYDAJNOŚĆ
Ze względu na dużą moc obliczeniową obecnej generacji procesorów (zwłaszcza modeli Intel Core Duo i Core 2 Duo) większą wagę powinniśmy przywiązywać do pamięci RAM. Notebook musi mieć jej przynajmniej 1 GB. Komputer przenośny z 512 MB pamięci nie będzie się nadawał do trudniejszych zadań, a tym bardziej nie pozwoli np. na bezstresową pracę w systemie Windows Vista. - MAGAZYNOWANIE DANYCH
Minimalna pojemność dysku to obecnie 80 GB. Najlepiej, jeśli będzie to dysk o prędkości 5400 obr./min lub jeszcze lepiej 7200 obr./min. Standardem w notebooku jest nagrywarka DVD, a użytecznym dodatkiem – czytnik kart pamięci. - KOMUNIKACJA
Podstawowy zestaw portów komunikacyjnych to: 3–4 porty USB, modem, interfejs Ethernet i Wi-Fi. Opcjonalnym wyposażeniem jest gniazdo FireWire, moduł Bluetooth i port podczerwieni.