Dane, na których najbardziej zależy użytkownikom smartfonów, to kontakty, wiadomości i zdjęcia. W dalszej kolejności chcą przenieść na nowego smartfona muzykę, filmy, ustawienia systemu oraz aplikacje. Ale możliwości na tym się nie kończą, bo w niektórych przypadkach możesz przetransferować między urządzeniami nawet układ ikon pulpitu, zawartość słownika oraz dane aplikacji, np. zapisane stany ulubionych gier.
Warunki brzegowe
To, które dane podlegają transferowi, zależy od pierwotnego i docelowego systemu operacyjny. Jeśli nie zmieniasz OS-u, to bez większych problemów możesz przenieść między urządzeniami większość wymienionych danych. W innych przypadkach musisz liczyć się z tym, że część informacji, np. dane aplikacji, słownik czy ustawienia systemu, zostanie utracona. W nowym systemie operacyjnym może też nie być twoich ulubionych aplikacji. I nie chodzi tylko o konieczność ich ponownego pobrania lub kupienia (płatne aplikacje są przypisane do jednego systemu operacyjnego). Sklep z aplikacjami dla nowego systemu może zwyczajnie nie oferować niektórych programów dostępnych w poprzednim OS-ie. Najgorzej wypada pod tym względem mobilny Windows, którego sklep jest znacznie uboższy niż App Store i Sklep Google.
Niestety nie istnieje jedna uniwersalna metoda, która pozwala przenieść wszystkie dane między smartfonami na zasadzie jeden do jednego. Nawet jeśli przeprowadzka zachodzi w obrębie tego samego systemu operacyjnego, zazwyczaj musisz skorzystać z przynajmniej dwóch usług lub aplikacji – wyjątkiem jest iOS. W tabelce znajdziesz polecane przez nas metody przenoszenia danych w wypadku poszczególnych par urządzeń lub systemów. Zaznaczyliśmy też przypadki, w których przeniesienie danych nie jest możliwe.
Usługa sieciowa
Każdy z trzech głównych mobilnych systemów operacyjnych jest ściśle powiązany z usługą sieciową, która przechowuje kontakty, kalendarze i inne ważne dane.
W przypadku Androida jest to konto Google, użytkownicy iOS-a korzystają z usługi iCloud, a posiadacze Windowsa Phone – z konta Microsoft. Jeśli przenosisz się na nowego smartfona z tym samym systemem, wystarczy, że w obu urządzeniach – starym i nowym – podłączysz to samo konto i wykonasz synchronizację. W przypadku przesiadki na inny system możesz wyeksportować kontakty i kalendarz do pliku .csv (lub .ical), a następnie wczytać je w nowym systemie. Najlepiej posłużyć się komputerem, na którym zalogujesz się do swojego konta w docelowej usłudze sieciowej i odnajdziesz w ustawieniach opcję importowania pliku .csv.
Z użyciem backupu
Android, iOS i Windows mają funkcję backupu, w ramach której kopiują kluczowe dane. Jeśli przesiadasz się na smartfon bez zmiany systemu operacyjnego, możesz użyć backupu do przeniesienia danych. Włącz funkcję w starym telefonie, a podczas konfiguracji nowego urządzenia zobaczysz opcję wgrania danych do nowego telefonu. W ten sposób przeniesiesz ustawienia systemu, hasła do sieci Wi-Fi i listę zainstalowanych aplikacji. Windows Phone pozwala przenieść hasła do kont pocztowych, historię połączeń, układ pulpitu, zakładki przeglądarki i słownik, a iOS także dzwonki i filmy.