W chmurze
Przenoszenie danych w ramach usługi sieciowej i backupu nie obejmuje wszystkich plików i katalogów, np. dokumentów. Takie dane możesz zwyczajnie skopiować na kartę pamięci lub do komputera, a potem wgrać do nowego urządzenia (za pomocą aplikacji iTunes, jeśli masz iPhone’a). My polecamy użycie dysku w chmurze i bezprzewodowe wgranie mniejszych plików. Metoda jest wygodna, a poza tym pozwala stworzyć backup cennych danych.
Większość popularnych dysków sieciowych dostępna jest na wszystkich platformach mobilnych, więc wyboru chmury należy dokonać na podstawie jej objętości. W chmurze OneDrive zapiszesz do 30 GB danych, jeśli włączysz funkcję backupu zdjęć. Google Drive pozwala zapisać 15 GB, a Dropbox tylko 2 GB. Operacja przeniesienia danych jest prosta – wystarczy zainstalować klienta chmury na obu smartfonach, podać dane tego samego konta, na smartfonie źródłowym oznaczyć pliki, które chcesz wysłać, a potem pobrać je do pamięci urządzenia docelowego. Możesz też zostawić dane w chmurze, będą tam czekać.
Za pomocą peceta
Ze względu na ograniczoną objętość chmury i czasochłonność transferu online przegrywanie dużej biblioteki muzycznej lub filmowej nie jest dobrym pomysłem. Czasem możesz też natrafić na ograniczenia objętości pojedynczego pliku. Niezastąpiona okazuje się wówczas metoda przegrywania plików za pośrednictwem PC. Skorzystanie z komputera jest też konieczne, jeśli chcesz przenieść dużą bibliotekę muzyczną z iPhone’a na smartfona z innym systemem operacyjnym. Pliki muzyczne zgromadzone w dedykowanej urządzeniom Apple bibliotece iTunes znajdują się domyślnie w katalogu C:\Użytkownicy\nazwaużytkownika\Muzyka\iTunes. Możesz je stamtąd skopiować do pamięci nowego urządzenia. Jeśli przesiadasz się z iOS-a na Androida, możesz skorzystać z aplikacji Google Music Manager, która wykona te czynności za ciebie, a przy okazji zarchiwizuje muzykę (do 50 tys. utworów) online. Utwory będą dostępne w Google Music.
Przez aplikację
Producenci smartfonów zdają sobie sprawę z trudności, jakie nastręcza zmiana urządzenia, dlatego większość dużych firm udostępnia aplikacje ułatwiające przeprowadzkę. Taki program upraszcza nie tylko przenoszenie danych między modelami tego samego producenta, ale też urządzeniami różnych marek, a nawet pomiędzy systemami. Zakres przenoszonych danych w każdym przypadku jest inny, różnią się też metody. Dostępny jest transfer przez Bluetooth, NFC i Wi-Fi. Sony do niektórych swoich modeli dołącza kabel, przez który zgrasz dane. Zdarzają się też akcje promocyjne – otrzymujesz kupony na zakup ulubionych aplikacji w nowym sklepie.
Przenoszenie zawartości multimedialnej
Wśród użytkowników smartfonów rośnie popularność usług oferujących filmy, książki i muzykę online. Większość tych materiałów możesz pobrać do pamięci urządzenia. Przenosząc je na nowy smartfon, nie musisz martwić się ani o nie, ani o subskrypcje w usługach – zwykle usługi dostępne są na wszystkich platformach i pliki będziesz mógł pobrać ponownie po zainstalowaniu klienta usługi na nowym urządzeniu. Niestety istnieją wyjątki – usługi dedykowane tylko jednemu systemowi, np. Apple Music czy Google Music. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać, np. Google udostępniło klient swojej usługi dla iOS-a, choć już nie dla Windowsa (tam dostępny jest nieoficjalny odtwarzacz, niestety płatny i niepozbawiony wad).
Wygląd pulpitu
W przypadku systemów iOS
i Windows Phone wygląd pulpitu możesz przenieść w ramach usługi kopii bezpieczeństwa. Android ze względu na różnice w wyglądzie interfejsu poszczególnych systemów nie ma takiej funkcji. Układ pulpitu może być zachowany, jeśli „przeprowadzasz się” między smartfonami jednego producenta za pomocą udostępnionej przez niego aplikacji. W innej konfiguracji ratunkiem jest użycie alternatywnego launchera (interfejsu). Niektóre z nich, np. Nova Launcher, mają funkcję backupu pulpitu. Plik przechowywany jest online, więc pulpit możesz przywrócić na nowym smartfonie.
Dane aplikacji
Wewnętrzne dane aplikacji są najtrudniejsze do przeniesienia między urządzeniami. Operacja możliwa jest tylko w ramach tego samego systemu operacyjnego. W Androidzie umożliwia to darmowa aplikacja Helium, a w procesie musi pośredniczyć pecet z zainstalowanym klientem usługi. Dokładny opis przeniesienia danych znajdziesz na naszej stronie WWW, pod adresem .
W iOS-ie wszystkim zajmuje się iTunes, a w Windowsie Phone część danych przechowywana jest w ramach usługi backupu systemu.