Automatyczne odtwarzanie pod kontrolą
Automatyczne odtwarzanie odpowiada za reakcję systemu na umieszczenie w napędzie płyty CD czy DVD. Narzędzie decyduje, jaki program uruchomić lub jakiej funkcji systemu użyć. Funkcja poprawia wygodę korzystania z systemu, ale jednocześnie obniża bezpieczeństwo. Aby włączyć lub wyłączyć tę funkcję, kliknij menu startowe i wybierz polecenie Ustawienia. Otwórz grupę Urządzenia i sekcję Autoodtwarzanie. Użyj suwaka Użyj autoodtwarzania dla wszystkich nośników i urządzeń.
Nowy sprzęt bez aktywacji
Domyślnie licencja Windows 10 związana jest z komputerem, na którym została zainstalowana dana kopia systemu. W razie poważnej modyfikacji sprzętu, np. wymiany płyty głównej, mogą się więc pojawić problemy z ponowną aktywacją. Z reguły kończy się to telefonem do serwisu Microsoftu. Aby uniknąć tej niedogodności, można połączyć kopię Windows 10 ze swoim kontem Microsoft. Rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę Aktualizacja i zabezpieczenia, a potem sekcję . Kliknij łącze Dodaj konto w sekcji Dodaj konto Microsoft – by to zrobić, musisz być zalogowany jako administrator. Wprowadź dane identyfikacyjne i kliknij Zaloguj się. Jeżeli konfigurowane konto nie jest używane do logowania, trzeba jeszcze podać lokalne hasło użytkownika.
Czysta instalacja Windowsa
Aby zainstalować czystą kopię poprzednich wersji systemu Windows, formatowało się z reguły partycję systemową, wkładało do napędu płytę instalacyjną i wgrywało nowy system. W przypadku Dziesiątki
z reguły reguły nie ma takiego nośnika, ale możesz skorzystać z dedykowanego narzędzia, które przeprowadzi za ciebie tę operację bez konieczności posiadania płyty. Niezbędny jest jedynie dostęp do internetu, najlepiej nietaryfikowany. Rozwiń menu startowe i kliknij Ustawienia. Wybierz grupę Aktualizacja i zabezpieczenia, a potem sekcję Odzyskiwanie. Przewiń okno w dół i kliknij łącze Dowiedz się, jak rozpocząć od czystej instalacji systemu Windows. Na stronie, do której zostaniesz przeniesiony, uzyskasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące procedury instalacji oraz dostęp do odpowiedniego narzędzia. Wystarczy kliknąć Pobierz narzędzie teraz.
Lepszy wiersz polecenia
Konsola tekstowa zawsze kojarzona była z trudnymi dla zwykłego użytkownika operacjami – tymczasem to całkiem przydatne narzędzie. Jeżeli jednak komputer używa ekranu wysokiej rozdzielczości, to czytelność komend wpisywanych w wierszu poleceń jest niewielka. Domyślna czcionka jest zbyt mała! Na szczęście wystarczy kilka kliknięć, by móc łatwo to zmienić. Wciśnij kombinację klawiszy Windows+R i wpisz cmd. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na belce okna i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. Przejdź na kartę Czcionka, po czym ustaw odpowiadającą ci wielkość fontu w sekcji RozmiarOK.