Zwykle smartfon to dopiero w drugiej kolejności sprzęt – znacznie ważniejsze są dane, które w nim przechowujesz. I nie chodzi tu tylko o pliki takie jak zdjęcia, muzyka czy dokumenty. Prawdziwą tożsamość urządzenia, będącą odbiciem charakteru użytkownika, stanowią kolekcja zainstalowanych aplikacji, wygląd pulpitu, zapisane w pamięci wiadomości od najbliższych, lista kontaktów, poczta, muzyczne playlisty itp. To za ich sprawą smartfon jest obecnie najbardziej osobistym elektronicznym gadżetem.
Czego użyć
Nie istnieje narzędzie, które potrafi przenieść wszystkie dane
i ustawienia z telefonu na telefon, na zasadzie kopii jeden do jednego. Jeśli chcesz możliwie najwierniej „odtworzyć” stare urządzenie na nowym, musisz posłużyć się kombinacją usług systemowych i aplikacji. Najprościej przenieść dane, które na co dzień przechowujesz w chmurze. Są to nie tylko zwykłe pliki, ale też np. poczta, kalendarz, kontakty i dokumenty. Większość z nich aplikacje synchronizują z serwerami online.
Z drugiej strony istnieją dane, które wyeksportować bardzo trudno. Najjaskrawszym przykładem są wewnętrzne pliki aplikacji, np. stany zapisanych gier czy dane o konfiguracji programu. Do ich przeniesienia trzeba użyć specjalistycznego narzędzia.
Zmiana rozmiaru karty SIM
Może okazać się, że twój nowy telefon obsługuje kartę SIM w innym formacie niż dotychczasowe urządzenie. Karty SIM występują w trzech rozmiarach: (od największej) mini, micro i nano. O ile większość kart mini (poza najstarszymi o większym czipie) można przyciąć nożyczkami do rozmiaru micro, to już uzyskanie rozmiaru nano jest praktycznie niemożliwe bez ryzyka uszkodzenia karty. Lepiej wystąpić do operatora o wymianę karty – w zależności od sieci komórkowej i posiadanej taryfy wymiana jest bezpłatna lub kosztuje 20–30zł. Aktywacja karty trwa ok. godziny.
Wymiana karty SD
Ponieważ pamięć telefonu jest ograniczona, część danych znajduje się na karcie pamięci – czasem są to nie tylko pliki, ale też dane aplikacji. Jeśli na karcie brakuje miejsca, wymień ją na większą – dane ze starej karty przeniesiesz na nową za pomocą komputera. Włóż starą kartę do czytnika i skopiuj całą zawartość do jednego katalogu. Wcześniej upewnij się, że system wyświetla ukryte pliki i zbiory. Za pomocą menu Start otwórz Opcje folderów i w zakładce Widok zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski. Potem kliknij OK. Umieść w czytniku nową kartę i sformatuj w tym samym systemie plików, który miała stara. Potem skopuj zawartość utworzonego wcześniej katalogu (zawartość, nie sam katalog) na nową kartę. Możesz już umieścić nową kartę w telefonie. Jeśli urządzenie nie widzi plików, spróbuj je zrestartować.