Synchronizacja danych poprzez usługi Google
Jeśli jesteś użytkownikiem aplikacji Google fabrycznie zainstalowanych w Androidzie, to wszystkie twoje dane są dostępne online. Mamy na myśli pocztę, kontakty, kalendarz, listę zadań, zakładki Chrome, dokumenty, muzyczne playlisty i dane o aktywności fizycznej. Aby upewnić się, czy dane są na bieżąco synchronizowane z serwerem, kliknij Konta, a potem Google na ekranie Ustawienia. Ustaw przełączniki obok poszczególnych typów danych w pozycji aktywnej. Gdy na nowym urządzeniu podasz dane swojego konta Google, wszystkie dane zostaną zsynchronizowane z jego pamięcią.
Dodatkowo możesz synchronizować z chmurą Google swoje zdjęcia, filmy i inne pliki. Otwórz aplikację Zdjęcia, a potem z menu bocznego wybierz Ustawienia i kliknij Kopia zapasowa i synchronizacja. Ustaw przełącznik w pozycji aktywnej. Przewiń ekran do dołu i aktywuj opcje Zdjęcia i Filmy. Wróć jeszcze do poprzedniego ekranu i aktywuj także Dysk Google.
Chmurę Google możesz wykorzystać także do przechowywania pojedynczych plików i katalogów. Aby umieścić je w sieci, otwórz aplikację Dysk i kliknij ikonę z symbolem plusa. Wybierz Prześlij a potem wskaż wybrane zasoby. Pliki i zdjęcia wysłane do chmury można pobrać na nowe urządzenie, aktywując opcję Dostępny offline obok wybranego zbioru.
Google backup
Ostatnim składnikiem chmury Google jest narzędzie do wykonywania kopii bezpieczeństwa, które pozwala odtworzyć część ustawień systemu na nowym urządzeniu. Są to dane kalendarza, sieci Wi-Fi, tapeta pulpitu, konfiguracja skrzynki Gmail, ustawienia wyświetlacza, konfiguracja klawiatury i lista zainstalowanych aplikacji. Google potrafi przenieść także dane wewnętrzne niektórych aplikacji, ale tylko począwszy od wersji 6.0 OS-u. Nie wszyscy producenci apek korzystają z funkcji. By włączyć kopię zapasową, wybierz Kopia i kasowanie danych na ekranie Ustawienia. Kliknij Utwórz kopię zapasową i ustaw przełącznik w pozycji Wł. Zaznacz jeszcze opcję Autoprzywracanie. Dzięki temu wszystkie dane z kopii zostaną automatycznie pobrane przy pierwszej konfiguracji nowego urządzenia. Kopie możesz przeglądać i usuwać (ale nie edytować) na Dysku Google w katalogu Kopie zapasowe.