Moim zdaniem
|
- Paweł Bijata
redaktor działu Internet
Serwis umożliwiający przesyłanie danych między internautami można w razie potrzeby z powodzeniem wykorzystać zamiast serwera FTP. W przypadku darmowych serwisów loterią jest szybkość transferu danych, która często irytuje. Za pewny i płynny transfer trzeba niestety płacić, wykupując dostęp do konta Premium.
Testowane serwisy można wykorzystać także jako sprawny mechanizm do wymiany plików (podobnie jak P2M). Wyspecjalizowane fora internetowe gromadzą i katalogują bezpośrednie odnośniki do umieszczanych plików. Z polskich witryn polecam stronę
Urlforum.info
|
W artykule znajdziesz:
- Zasady działania serwisów hostujących pliki
- Opis witryn udostępniających usługę wymiany danych
- Test 8 serwisów, dzięki którym możesz przesyłać duże pliki
Serwisy hostingowe znacznie ułatwiają przesyłanie dużych plików przez internet. Jeżeli chcesz komuś udostępnić dane (np. zdjęcia, filmy), ale przesyłka jest zbyt duża, aby ją przesłać pocztą elektroniczną, możesz skorzystać z usług takiej witryny. Jest to o wiele szybszy sposób niż np. przesyłanie płyty za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Wystarczy przeglądarka internetowa i połączenie z siecią. Mechanizm działania takich stron jest bardzo prosty. Wystarczy wskazać plik, który chcesz udostępnić, i przesłać go na serwer wybranego serwisu. Następnie witryna wygeneruje bezpośredni odnośnik do twoich danych, który możesz skopiować i przekazać odpowiednim osobom. Niektóre serwisy umożliwiają także automatyczne przesyłanie odnośnika pod wskazany adres e-mailowy.
Różne funkcje, różne zastosowania
Serwisy hostujące pliki są także dobrym miejscem na gromadzenie danych, do których chcesz mieć dostęp z dowolnego komputera podłączonego do globalnej sieci. W większości serwisów możesz także mieć swoje konto, które daje możliwość zarządzania własnymi danymi. Dzięki dodatkowym funkcjom możesz katalogować pliki, kasować je czy decydować o ich dostępności (np. zabezpieczając dostęp hasłem). Nie musisz się także przejmować, że niepowołane osoby będą miały dostęp do twoich danych. Sam ustalasz, czy pliki mają status prywatny czy ogólny.
Wyspecjalizowane serwisy są często wykorzystywane także do wymiany plików (P2P czy P2M). Użytkownicy zamieszczają filmy i utwory muzyczne, a następnie dzielą się linkami z innymi internautami. W tym celu są tworzone fora internetowe, które służą do katalogowania odnośników oraz udostępniania ich innym użytkownikom sieci. W ten sposób powstaje dość sprawny mechanizm wymiany plików.
Czym się różnią?
Serwisy przechowujące pliki to przede wszystkim usługi oferowane internautom. Za przesłanie pliku witryna może pobierać opłatę. Wszystkie testowane przez nas serwisy są podzielone na zupełnie darmowe i te, które udostępniają ograniczone darmowe konta. Opcje płatne są zazwyczaj premiowane lepszym transferem i funkcjami. Każdy serwis określa także maksymalną wielkość jednej przesyłki, ustala limity pobierania oraz oferuje zróżnicowane funkcje. Pozytywnym faktem jest obecność wśród serwisów polskich witryn, które z powodzeniem mogą konkurować z ich zachodnimi odpowiednikami.