Cechy dobrego serwisu do przesyłania plików
|
- WYGODNA OBSŁUGA I POPRAWNA INFORMACJA
Pracę z serwisem rozpoczynamy od wizyty na stronie. Powinniśmy mieć możliwość zapoznania się z zasadami działania witryny. Plusem serwisu jest ponadto łatwa oraz intuicyjna obsługa.
- WIELKOŚĆ PLIKU
Serwis powinien umożliwiać wysyłanie dużych plików – co najmniej 200 MB. Dzięki temu nie trzeba będzie dzielić danych przed umieszczeniem ich na serwerze.
- SZYBKI TRANSFER
Szybkie wysyłanie i pobieranie danych to chyba najważniejsza sprawa w serwisach hostujących pliki.
- DODATKOWE FUNKCJE
Witryna powinna umożliwiać katalogowanie zbiorów, zarządzanie nimi oraz usuwanie plików i ich zabezpieczenie przed niepowołanymi osobami.
- SPECJALIZOWANY PROGRAM
Przydatnym dodatkiem do serwisu jest aplikacja, dzięki której będziesz mógł wygodniej wysyłać dane na serwer.
|
Podsumowanie testu
Porównaliśmy 8 serwisów umożliwiających wymianę i przechowywanie plików. W zestawieniu są zarówno polskie, jak i zagraniczne serwisy, które udostępniają swoje usługi za darmo (OdSiebie.com, Przeklej.pl czy Prześlij.net) lub oferują zarówno konta darmowe, jak i rozszerzone płatne (RapidShare.com, MegaUpload.com). Testując serwisy, korzystaliśmy tylko z darmowych kont i usług.
Zaczęliśmy od poznania funkcji każdego serwisu i sposobu obsługi udostępnionego mechanizmu do wysyłania plików. Ocenialiśmy wygodę korzystania, dostępność opcji oraz pomoc. Serwis powinien w przejrzysty sposób informować użytkownika o zasadach, na których działa. Internauta chce przede wszystkim wiedzieć, jak duży plik może wysłać, jak długo dane będą przechowywane na serwerach oraz co jest płatne, a co darmowe i jakie inne ograniczenia obowiązują na łamach danej witryny.
Wielkość przesyłki
Ważnym kryterium oceny każdego serwisu jest maksymalna wielkość pliku, który możesz przesłać. Tutaj rozbieżność jest dość znaczna i w ofercie darmowej waha się od 100 MB do 1 GB danych. Największy plik możesz wysłać za pośrednictwem witryny MegaUpload.com, za darmo jest to 1024 MB; połowę tego (czyli 500 MB) oferują Prześlij.net, Przeklej.pl; 200 MB – Rapid
Share.com, oraz po 100 MB – OdSiebie.com, File-Upload.net i MediaFire.com. Jeżeli chcesz przesłać większy plik, a serwis tego nie umożliwia, możesz oczywiście podzielić dane i wysłać je w partiach (jest to często praktykowane).
Umieszczając plik w serwisie, warto także zwrócić uwagę na czas i zasady przechowywania danych przez konkretną witrynę. Najczęściej pliki są usuwane przez serwis po upływie określonego czasu od ostatniego pobrania danych. Tutaj czas również jest różny. Mogą to być 2 miesiące od czasu ostatniego pobrania, jak w serwisie Przeklej, lub też mogą obowiązywać bardziej skomplikowane zasady, jak w serwisie OdSiebie.com. W tym ostatnim pliki np. MP3 czy graficzne nie są nigdy kasowane, jednak w przypadku plików większych niż 6 MB witryna usuwa dane po upłynięciu 21 dni od ich pobrania.
Prędkość transferu
Oczywiście kartą przetargową każdej witryny jest prędkość, z jaką użytkownik może wysłać i pobrać dane z serwera. Darmowe serwisy nie mają teoretycznie żadnych ograniczeń (w praktyce są często przeciążone), a na stronach, na których są oferowane konta płatne Premium, za szybszy transfer trzeba niestety zapłacić. Na przykład w przypadku RapidShare.com transfer (pobieranie) dla użytkowników korzystających z darmowej usługi jest ograniczony do 63,5 Kb/s. Taką wartość i tak trudno jednak osiągnąć, serwery są najczęściej przeciążone i szybkość jest dużo mniejsza.
Bardzo dobrze pod względem transferów wypadł polski serwis OdSiebie.com, który często wysyła pliki z prędkością nawet powyżej 500 Kb/s. Natomiast przy pobieraniu szybkości rzędu od 150 do 400 Kb/s także nie były rzadkością. Podobnie radzą sobie serwis MediaFire.com i Przeklej.pl, które także oferowały wysokie prędkości zarówno pobierania, jak i wysyłania danych. Jednak mieliśmy zastrzeżenia do witryny Przeklej.pl, gdyż zdarzały się błędy przy wysyłaniu i klasyfikowaniu linków oraz zbyt długie przetwarzanie plików.
Inne funkcje serwisów
Właściciele serwisów starają się dodawać przydatne funkcje, które ułatwiają pracę z witryną. Tutaj o wiele lepiej wypadają strony, które oferują możliwość założenia konta (OdSiebie.com, MediaFire.com). Dzięki temu użytkownik może katalogować pliki, zakładać foldery i usuwać dane za pośrednictwem panelu administracyjnego. Korzystnie jest także, gdy serwis udostępnia narzędzie do wysyłania plików, które znacznie ułatwia zadanie umieszczenia pliku na serwerze. Często dzięki takiemu programowi można tworzyć kolejki wysyłania danych (dostępne także podczas korzystania z wersji webowej).
Bardzo przydatną opcją jest też możliwość wstrzymania i wznowienia pobierania. Po przerwaniu transferu nie trzeba ściągać pliku od początku, ale od momentu, w którym przestaliśmy go pobierać.
Niektóre serwisy (częściej w wersji płatnej) dają funkcję remote upload, dzięki czemu nie trzeba wysyłać plików z dysku, ale można także wprost z innego adresu internetowego.
Sprawdziliśmy także, czy serwisy jasno informują użytkowników o możliwości usuwania zamieszczonych plików lub, co ważniejsze, niemożności ich usunięcia. Ma to znaczenie, gdyż czasami chcemy coś tylko przesłać, a po odebraniu przesyłki niezwłocznie skasować plik.