A A A

Przygotuj pliki z filmem

PC Format 02/2011
Niezależnie od tego, czy film nagrywasz telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym czy kamerą, twoje nagranie jest zapisywane w pamięci urządzenia jako plik. Niestety nie każdy program do edycji wideo jest w stanie rozpoznać i prawidłowo pracować ze wszystkimi typami plików. Na szczęście istnieją programy, którymi możemy te pliki łatwo przekonwertować. [MK]

Rodzaje kodeków

Urządzenia rejestrujące filmy HD wykorzystują formaty wideo kodowane kodekiem H.264. Głównym standardem jest AVCHD. Pliki .mts, .m2t lub .m2ts mogą być odtwarzane w Windows 7, a także importowane do YouTube. Jednak nie wszystkie programy do edycji wideo taki plik otworzą, np. VirtualDub potrzebuje filtra AviSynth (patrz artykuł archiwalny z PCF 8/2008 na płycie).

Często spotykanym formatem HD Video jest QuickTime. Pliki tego typu mają rozszerzenie .mov lub .qt i mogą zawierać różnorodny materiał audio i wideo, najczęściej skompresowany za pomocą H.264. YouTube akceptuje tylko pliki MOV.

Większość filmów w standardowych rozdzielczościach jest kompresowana za pomocą kodeka MPEG‑2 (zgodny z DVD), a uzyskane pliki mają rozszerzenia .mpg lub .mpeg.

Format 3GP stosowany jest głównie w urządzeniach mobilnych. Wykorzystuje kodeki z grupy MPEG-4 (w tym także H.264), zapisuje wideo w plikach o .3gp lub .3g2.

Jak przegrać pliki...

Jeśli masz kamerę na kasety Mini- DV, możesz przegrać film na dysk komputera przez złącze FireWire i program, który ma funkcję sterowania takim urządzeniem, np. VirtualDub, i zapisania go np. w formacie AVI.

W przypadku kamer nagrywających filmy bezpośrednio na płytach DVD wystarczy włożyć płytę do czytnika DVD i przegrać z niej pliki VOB. Taki format jest akceptowany przez YouTube, a także wiele odtwarzaczy multimedialnych.

W wypadku urządzeń zapisujących na kartach pamięci lub na wbudowanym nośniku, wystarczy włożyć kartę do czytnika lub podłączyć sprzęt za pomocą kabla USB do komputera i skopiować tak pliki, jak z zewnętrznego dysku twardego. Do zarządzania zawartością pamięci niektórych telefonów może być potrzebna specjalna aplikacja.

Konwersja plików z formatu MTS na WMV

Do łatwej konwersji plików polecamy Free HD Converter. To darmowy program, który bez problemu zamieni pliki MTS na obsługiwany przez każdy edytor wideo format WMV.


Instalacja aplikacji nie sprawia kłopotów, warto jedynie usunąć zaznaczenie z pól: Install the Dealio Toolbar i Set Yahoo! as my default search engine aby nie instalować niepotrzebnych do niczego dodatków.


Plik, który zamierzamy przekonwertować, przeciągamy kursorem do głównego okna programu. Obok nazwy zostaną wyświetlone podstawowe parametry każdego pliku – rozdzielczość i bitrate, np. 1920x1080. Jeżeli nie chcemy zmieniać formatu wszystkich przeciągniętych plików, usuńmy z nich zaznaczenie, klikając nazwę pliku dwukrotnie lewym przyciskiem myszy.


Z listy wybieramy format WMV HD i ustawiamy rozdzielczość i format w zależności od formatu filmu. Liczbę klatek obrazu na sekundę (fps) ustawiamy na 25. Bitrate obrazu nie powinien być mniejszy od 5000 Kb/s dla rozdzielczości 1280x720 i 10 000 Kb/s dla 1920x1080. Jeżeli zależy nam na jak najmniejszych plikach, a na filmie nie ma zbyt wielu szczegółów, można obniżyć jakość, zmniejszając te parametry o połowę.


Aby rozpocząć konwersję, kliknij przycisk Convert. Aktualne tempo przetwarzania pliku jest podawane w klatkach na sekundę. Przy tempie 4 fps przetworzenie każdej sekundy filmu trwa około 6 sekund.


Nie ma programów, które poprawnie skonwertują każdy format pliku na inny. Dlatego na płycie umieszczono też inne programy do konwersji. Jeżeli potrzebujesz zmienić format innego pliku niż MTS, wypróbuj te aplikacje.

Konwersja filmów analogowych

Posiadacze starych kamer wideo, na przykład VHS, również mogą udostępnić swoje stare nagrania w internecie. Jednak wtedy dochodzi jeszcze jeden etap prac, mianowicie konwersja filmów z postaci analogowej na cyfrową. Istnieją specjalne konwertery, które mają wejścia analogowe (np. kompozytowe wideo) i wyjścia cyfrowe (zwykle USB), ale trudno je kupić. Tak naprawdę najbardziej oczywistym i najprostszym rozwiązaniem jest wewnętrzny tuner telewizyjny (PCI lub PCIe), który oprócz wejścia antenowego ma też zawsze dodatkowe wejścia wideo, np. Avermedia AVerTV Super 007 z wejściem kompozytowym i S-Video.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto