Kurz zbiera się w całej obudowie komputera, a najbardziej na ruchomych elementach, czyli łopatkach wentylatorów i radiatorach, a także kratkach wentylacyjnych. Oblepione grubą warstwą kurzu źle sprawdzają się w swojej roli – trzeba je regularnie czyścić. Czasem warto też odświeżyć klawiaturę i mysz, które są pełne różnych brudów, a także monitor i obudowę, by całość wyglądała estetycznie i świeżo.
Czyszczenie systemów chłodzenia peceta
Przed konserwacją chłodzenia wyłącz komputer, odłącz od niego zasilanie i otwórz obudowę. Odkurzaczem zaopatrzonym np. w miękką szczotkę odkurz całe wnętrze, a następnie zajmij się czyszczeniem chłodzenia procesora. Pokażemy to na przykładzie zestawów chłodzących Intela – w ciągu ostatnich lat ulegały one modyfikacjom (są coraz mniejsze), ale ogólna budowa jest taka sama.
Demontaż i czyszczenie chłodzenia procesora
Po kilkunastu miesiącach użytkowania peceta chłodzenie procesora jest tak brudne, że lewie spełnia swoją funkcję.
Odłącz wentylator procesora od płyty głównej:
Za pomocą śrubokręta przekręć każdy z czterech kołków mocujących o 90 stopni w kierunku wskazywanym przez wytłoczone strzałki. Następnie wyjmij kołki z otworów i zdejmij radiator.
Oczyść spód radiatora oraz powierzchnię procesora ze starej pasty termoprzewodzącej, np. za pomocą chustki nasączonej płynem WD40.
Oddziel wentylator od aluminiowego radiatora – zwykle wystarczy podważyć odpowiedni zatrzask:
Oczyść żeberka radiatora. W usuwaniu kurzu przydaje się także sprężone powietrze.
Usuń również kurz z łopatek wentylatora. Jeśli kurz jest lepki i trudno pozbyć się go w ten sposób, użyj ściereczki z mydłem lub płynem do naczyń.