Przyspieszanie Firefoxa
Firefox, podobnie jak każdy inny program z dostępem do internetu, ma określoną liczbę jednoczesnych połączeń sieciowych, które może podtrzymywać w danym momencie. W przypadku tej przeglądarki ustawienia są dość konserwatywne, gdyż program ogranicza liczbę stałych połączeń z serwerem do 8. Ze względu na to, że strona WWW składa się z wielu plików: dokumentu HTML, pliku ze stylami CSS, skryptów, zdjęć, multimediów, warto zwiększyć liczbę połączeń. Funkcja pozwalająca na określenie liczby połączeń ukryta jest w tekstowych plikach konfiguracyjnych. Aby wygodnie zmieniać je za pomocą okna dialogowego, skorzystaj z dodatku Tweak Network. Program ma predefiniowane ustawienie Power, które zwiększa liczbę połączeń do 16. Poza tym funkcja ta włącza funkcję Pipelining, która przyspiesza wysyłanie zapytań do serwera HTTP dzięki temu, że program nie czeka na potwierdzenie otrzymania poprzedniego zapytania. To powinno przyspieszyć pobieranie danych z odległych serwerów, które mają duże opóźnienia. Zmodyfikowana konfiguracja sieci powinna poprawić responsywność stron WWW, w szczególności tym użytkownikom, którzy mają szybkie i stabilne połączenie z siecią. Oczywiście wszystkie parametry można zmieniać indywidualnie, co daje duże pole do eksperymentowania. Jeśli połączenie zacznie działać niepoprawnie, można przywrócić standardowe ustawienia, klikając przycisk Default.
Skutecznym sposobem zwiększania wydajności przeglądarki jest także selektywne blokowanie treści strony WWW. Dlatego warto sięgnąć po rozszerzenie QuickJava, pozwalające na blokowanie ciężkich elementów stron WWW: klipów wideo Silverlight, które żądają uruchomienia pluginu startującego całą wieczność, czy równie niemrawych apletów Javy, wymagających inicjacji środowiska uruchomieniowego JRE. Po instalacji wtyczki i ponownym uruchomieniu przeglądarki pojawią się z prawej strony paska statusu (dolna krawędź okna) przyciski podpisane literkami. Aby zablokować elementy Silverlight, naciśnij literki SL, do blokowania Javy służy przycisk J. Pozostałe przyciski blokują inne elementy multimedialnych witryn.
Przyczyną spowolnienia przeglądarki mogą być także dodatki. Jeśli zainstalowałeś ich zbyt wiele albo korzystasz z rozszerzeń, które są nadmiernie obciążające dla procesora, możesz znacząco poprawić wydajność, rezygnując z części z nich. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy rzeczywiście dodatki spowalniają przeglądarkę. W tym celu uruchom Firefoksa w bezpiecznym trybie, wybierając z menu Pomoc opcję Uruchom ponownie z wyłączonymi dodatkami. Jeśli zauważysz, że czysta przeglądarka pracuje lepiej, wywołaj polecenie Dodatki z menu programu i przejrzyj zainstalowane rozszerzenia. Możesz zablokować wszystkie rozszerzenia, klikając Wyłącz przy nazwie poszczególnych rozszerzeń, a potem uruchamiać je pojedynczo i testować zachowanie przeglądarki oraz obciążenie systemu. Jeśli któreś rozszerzenie działa niepoprawnie, usuń je, klikając przycisk Usuń.
Firefox używa do przechowywania danych z profilu użytkownika baz danych SQLlite. To w nich są ulokowane informacje o historii przeglądanych stron, zapisanych plikach cookie, zapamiętanych wpisach z formularzy itp. Swoje bazy tworzą także dodatki do przeglądarki. W miarę upływu czasu pliki z danymi powiększają się, a same bazy ulegają fragmentacji, co wydłuża start programu. Aby przywrócić Firefoksowi energię charakterystyczną dla nowo zainstalowanej aplikacji, można usunąć z niego wszystkie informacje, np. czyszcząc wszystkie zapisane dane. To jednak uniemożliwi korzystanie m.in. z historii odwiedzonych stron. Dlatego przed czyszczeniem warto spróbować zoptymalizować bazy danych za pomocą programiku SpeedyFox. Aplikacja działa bez instalacji. Wystarczy zamknąć przeglądarkę i uruchomić pobrany plik. W oknie dialogowym programu możesz wskazać, które programy mają zostać zoptymalizowane. Oprócz Firefoksa obsługiwany jest Thunderbird i Chrome. Po wybraniu kliknij Optimize!. Producent zapewnia, że w przypadku mocno zaśmieconych profili użytkownika można uzyskać nawet trzykrotne skrócenie czasu startu przeglądarki. Aby uniknąć fragmentacji w przyszłości, warto uruchamiać optymalizację co dwa tygodnie.
Współczesne przeglądarki mają tendencję do zużywania dużej ilości pamięci operacyjnej. W przypadku Firefoksa, który nie jest tak pamięciożerny jak konkurencyjny Google Chrome, staje się to problemem, gdy w programie są aktywne liczne zakładki oraz rozszerzenia, a komputer ma mało pamięci. W tej sytuacji można skorzystać z funkcji oczyszczania RAM-u, wbudowanej w przeglądarkę. W każdej chwili można z niej skorzystać, wpisując do paska adresu about:memory i klikając znajdujący się tam przycisk Minimize memory usage. Jeśli chcesz mieć tę funkcję pod ręką, zainstaluj dodatek Free memory, który pozwala na wywołanie okienka dialogowego z tymi opcjami po wciśnięciu kombinacji klawiszy [Ctrl]+[M]. Alternatywnie okienko można wywołać, klikając prawy dolny narożnik okna przeglądarki.
Rozbudowane moduły JavaScript, szczególnie jeśli są źle napisane, mogą poważnie spowolnić pracę przeglądarki. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać maksymalną wydajność Firefoksa, powinieneś zainstalować wtyczkę NoScript, która pozwala na selektywne blokowanie wykonywania skryptów na stronach WWW. Poza tym dodatek blokuje wtyczki Facebooka i inne elementy pobierane z zewnętrznych serwerów, co przyspiesza ładowanie stron. Program działa na zasadzie listy zaufanych witryn, którą można edytować w opcjach dodatku. W domenach, które są na niej uwzględnione, działają wszystkie skrypty. Natomiast na pozostałych są domyślnie blokowane. Aby zdjąć blokadę, można dopisać adres do listy zaufanych domen albo zdjąć blokadę, korzystając z polecenia Zezwól na wszystko tej stronie, które jest dostępne przez ikonę programu w pasku stanu przeglądarki. W menu możesz także kliknąć opcję Ustawienia, przejść do zakładki Zaufane witryny i uzupełnić listę domen, które będą mogły uruchamiać skrypty bez ograniczeń.