Pułapki e-zakupów
Najnowszy Internet Explorer bardzo wyraźnie sygnalizuje szyfrowane witryny z uszkodzonym bądź nieważnym certyfikatem. Nie dopuszcza do wyświetlenia zawartości strony i daje wybór dalszego działania. Zalecanym rozwiązaniem jest kliknięcie opcji Kliknij tutaj, aby zamknąć tę stronę sieci Web.
Firefox w razie jakichkolwiek niejasności związanych z ważnością certyfikatu wyświetli okno dialogowe. Kliknięcie Kontynuuj oznacza zgodę na przeglądanie niebezpiecznej witryny.
W momencie wywołania szyfrowanej strony w Operze (jej adres zaczyna się od zwrotu https://) z nieważnym lub nieprawidłowym certyfikatem przed wczytaniem zawartości strony do przeglądarki zobaczysz okno dialogowe, w którym są wyświetlone informacje o nieprawidłowościach związanych z certyfikatem danej witryny. Nigdy nie klikaj Akceptu.
Bez względu na to, z której przeglądarki korzystasz, zawsze sprawdzaj adres przypisany do certyfikatu i konfrontuj go z adresem wpisanym w przeglądarkę. Oba powinny być takie same.
Kiedy adres internetowy przypisany do certyfikatu, jakim legitymuje się szyfrowana strona, nie jest zgodny z faktycznym adresem odwiedzanej witryny, nie musi to oznaczać oszustwa. Tak jest np. w przypadku, gdy certyfikat jest przypisany usługodawcy internetowemu i z tego certyfikatu korzysta sklep, który jednocześnie wykupił u danego usługodawcy np. miejsce na serwerze. Taka strona może być poprawnie szyfrowana, jednak przeglądarka będzie zwracać błąd, ze względu na niezgodność adresów. W takim przypadku sklep czy inna instytucja stosująca szyfrowanie powinna zadbać o właściwy certyfikat. Ty nie ryzykuj i zmień sklep w razie niejasności.