Radiotracker - radiomagnetofon, czyli słuchanie i nagrywanie muzyki z radia internetowego
Szybki dostęp do 50 000 stacji radiowych oraz funkcja nagrywania emitowanej przez nie muzyki takie możliwości daje pełna wersja programu Radiotracker.
Program Radiotracker jest najpopularniejszym rejestratorem radia internetowego na rynku. Daje dostęp do tysięcy rozgłośni radiowych nadających przez całą dobę pop, rock, jazz, muzykę klasyczną, country, metal, blues, house, trance, hip hop, reggae oraz inne gatunki muzyczne (w sumie jest ich ponad 80!).
Podczas odtwarzania oraz nagrywania muzyki aplikacja pokazuje nazwy aktualnie odtwarzanych utworów, tytuły albumów, z których pochodzą, a także podgląd okładek. Wybrane stacje radiowe możesz dodać do ulubionych, dzięki czemu będziesz miał do nich szybki dostęp.
Program Radiotracker można nazwać wielościeżkowym magnetofonem, ponieważ potrafi zapisywać muzykę jednocześnie z aż siedmiu stacji radiowych! Jeśli przyjąć, że odtwarzanie jednego utworu trwa około 3 minut, po godzinie pracy programu twoja audioteka powiększy się o 140 nowych plików MP3!
W zależności od tego, z jakich rozgłośni korzystasz, program po nagraniu utworu na dysk wyrównuje stopień jego głośności, uzupełnia informacjami o artyście, albumie, z którego pochodzi, dodaje obrazek okładki, a nawet tekst piosenki. Tak przygotowany utwór zapisuje w folderach: nazwa artysty – nazwa albumu, i kataloguje w wewnętrznej bazie danych.
Zgromadzonej na dysku muzyki możesz słuchać na komputerze za pomocą wbudowanego odtwarzacza, przenieść pliki na urządzenie zewnętrzne lub na dysk sieciowy.
Oprócz słuchania muzyki Radiotracker umożliwia oglądanie programów internetowych, muzycznych telewizji oraz odtwarzanie podkastów, czyli internetowych publikacji audio i wideo.
Pełna wersja z naszej płyty, przeznaczona na komputery PC z Windows XP/Vista/7, umożliwia dostęp do darmowych wersji programu: do Windows 8, do smartfonów z systemem Android, do wersji na iphony, ipady oraz do wersji online.
Odtwarzanie i nagrywanie muzyki
Pokazujemy, jak znaleźć stacje z ulubioną muzyką, ręcznie uruchomić rejestrowanie utworów oraz zaprogramować rejestrator tak, aby automatycznie nagrywał muzykę o określonej porze.
Krok 1
Po uruchomieniu programu zobaczysz okno główne. Przejdź do lewego panelu widoków i wybierz opcję Radio.
Krok 2
W panelu zadań wyświetli się lista grup. Aby znaleźć ulubioną muzykę, masz do wyboru dwa sposoby. Pierwszy sposób: rozwiń grupę Genre. Zobaczysz podgrupy, w których znajdują się rozgłośnie emitujące określony gatunek muzyki, np. Electronic, Dance. Rozwijając podgrupę, wyświetlisz listę stacji emitujących muzykę danego gatunku. Aby uruchomić odtwarzanie, kliknij dwukrotnie na nazwie wybranej stacji radiowej lub kliknij przycisk Play w panelu odtwarzania po prawej stronie. Poziom głośności wyreguluj suwakiem.
Krok 3
Druga metoda to wpisanie w pole wyszukiwania nazwy ulubionego wykonawcy, np. Lady Pank, lub nazwy gatunku muzycznego, którego utworów chcesz posłuchać. Zawartość listy rozgłośni poniżej zmienia się na bieżąco. Wyświetlają się nazwy stacji nadających taką muzykę, jakiej szukasz.
Nagrywanie muzyki
Pokażemy, jak nagrywać muzykę jednocześnie z kilku losowo wybranych stacji.
Krok 1
Przejdź do panelu widoków i wybierz opcję Radio. W panelu zadań wyświetli się lista rozgłośni radiowych (jak szukać ulubionej muzyki, pisaliśmy w poprzednim warsztacie).
Krok 2
Gdy zdecydujesz się na jakiś gatunek, kliknij Mass recording. Program wybierze stacje i rozpocznie zapis aktualnie emitowanej przez nie muzyki na dysku. Pod nazwami rejestrowanych stacji wyświetlą się nazwy utworów, czas odtwarzania oraz miniaturki okładek albumów, z których pochodzą. Aby posłuchać wybranej stacji, zaznacz na liście jej nazwę i kliknij przycisk Play. Ikony strzałek zmienią kolor najpierw na żółty (oznacza to, że program czeka na rozpoczęcie kolejnego utworu). Gdy kolor strzałek zmieni się na zielony, oznaczać to będzie, że nagrywanie muzyki zostało rozpoczęte.
Krok 3
Po kliku minutach pierwsze tytuły utworów zaczną się pojawiać na liście odtwarzania po prawej stronie. Nagrywanie będzie kontynuowane aż do momentu kliknięcia przycisku Stop recording.
Krok 4
Drugim sposobem nagrywania muzyki jest wybór konkretnej rozgłośni. Zaznacz jedną ze stacji na liście i kliknij przycisk Play, aby uruchomić odtwarzanie. Zwróć uwagę na informację wyświetlaną w postaci ikon „strzałek” w ostatniej kolumnie. Ikona z niewypełnioną strzałką informuje, że dana rozgłośnia nie oznacza przerw między utworami i program nie będzie wiedział, kiedy utwór się kończy i kiedy zaczyna kolejny. Nagrywanie będzie ciągłe. Po zakończeniu będziesz musiał ręcznie pociąć materiał, korzystając z wbudowanego edytora.
Krok 5
Jeśli chcesz, aby program zapisywał poszczególne utwory w osobno nazwanych plikach, szukaj rozgłośni oznaczonych strzałką wypełnioną. Im większa część strzałki jest wypełniona, tym przerwy między utworami są oznaczone precyzyjniej.
Krok 6
Aby rozpocząć nagrywanie muzyki, zaznacz stacje na liście i kliknij przycisk Record selected. Po kilku minutach nazwa pierwszego zarejestrowanego utworu pojawi się na liście odtwarzania po prawej stronie. Nagrywanie będzie kontynuowane aż do momentu kliknięcia przycisku Stop selected.
Programowanie nagrywania z radia
Radiotracker 10 jest wyposażony w programator nagrywania. Dzięki niemu nie przegapisz swoich ulubionych, np. nocnych, audycji.
Krok 1
W oknie głównym, w panelu stacji wybierz rozgłośnię, której nagrywanie będziesz chciał zaprogramować. Rozwiń menu Manage stations i wybierz z niego opcję Create scheduled recording for selected station.
Krok 2
Otworzy się okno Create Scheduled Recording. W polu Station wyświetla się nazwa wybranej wcześniej stacji. Wypełnianie pola Commenct nie jest wymagane. Możesz tutaj wpisać swój komentarz. Korzystając z pól Start time/End time, wybierz datę i czas uruchomienia oraz zakończenia nagrywania. Kliknij OK.
Krok 3
W oknie Scheduled Recordings wyświetli się nowy dodany wpis. Możesz je zamknąć, klikając przycisk Close. Nagrywanie zostało zaprogramowane.
Odtwarzanie plików MP3 z dysku
Aplikacja jest wyposażona w odtwarzacz, dzięki któremu będziesz mógł słuchać muzyki zarejestrowanej na dysku komputera w postaci plików MP3 oraz tworzyć listy odtwarzania.
Krok 1
Tytuły zapisanych utworów są wyświetlane na liście odtwarzania w prawym dolnym rogu okna. Powyżej dostępny jest panel odtwarzania z zestawem standardowych przycisków kontrolnych. Wystarczy zaznaczyć na liście utwór, którego chcesz posłuchać, i kliknąć Play.
Krok 2
Informacje o utworach na liście odtwarzania mogą być wyświetlane na kilka sposobów. Po rozwinięciu menu Sorting możesz sortować utwory, wyświetlając np. listę samych tytułów utworów lub tytułów wraz z nazwą artysty.
Krok 3
Jeśli szukasz w zasobach utworów konkretnego wykonawcy, wpisz początek jego nazwy w pole Filter, a zawartość listy odtwarzania zostanie przefiltrowana i pozostaną na niej tylko utwory wybranego wykonawcy:
Krok 4
Gdy zaznaczysz jeden z utworów na liście odtwarzania, w panelu odtwarzania powyżej wyświetlą się: nazwa wykonawcy, tytuł utworu, tytuł albumu, z którego pochodzi, gatunek muzyki, rok wydania, nazwa rozgłośni lub strony WWW, z której został on nagrany, słowa oraz obrazek z okładką albumu:
Krok 5
Kliknij na obrazku okładki. Wyświetli się okno Edit Tags, w którym możesz zmieniać i dopisywać informacje o utworze.
Tworzenie playlist
Listy odtwarzania służą do tworzenia zestawów utworów, które będą przez program odtwarzane w ustalonej kolejności. W ten sposób możesz tworzyć składanki na różne okazje.
Krok 1
W panelu widoków wybierz opcję Playlist. Rozwiń teraz górne menu Playlist i wybierz opcję New. Nowa lista odtwarzania (New Playlist) wyświetli się poniżej. Zaznacz jej nazwę, a następnie z menu Playlist wybierz opcję Rename. Nadaj jej własną nazwę. Kliknij OK.
Krok 2
Nazwa playlisty została zmieniona. Teraz z listy odtwarzania metodą drag and drop przeciągnij i upuść utwory, które chcesz dodać w pole playlisty.
Krok 3
Gdy skompletujesz już składankę, przejdź do listy odtwarzania, rozwiń menu Playlist i wybierz nazwę utworzonej przed chwilą listy odtwarzania. Wyświetli się lista utworów. Teraz wystarczy uruchomić odtwarzanie przyciskiem Play w panelu odtwarzania powyżej.
Zabierz muzykę ze sobą w podróż
Gdy zakończysz nagrywanie internetowej muzyki, zapisane na dysku pliki MP3 możesz skopiować do przenośnego odtwarzacza lub do pamięci smartfonu. Istnieje również możliwość umieszczenia muzyki na dysku sieciowym, do którego będziesz miał dostęp z dowolnego komputera podłączonego do internetu.
Krok 1
Przejdź do panelu widoków i wybierz opcję Music. Następnie rozwiń menu View i wybierz jedną z opcji wyświetlania zawartości zgromadzonej audioteki, np. Artist.
Krok 2
Podłącz smartfon do komputera, kliknij przycisk Choose i w oknie Select other import/export storage wybierz urządzenie, na które chcesz skopiować muzykę, np. Smartphone USB device.
Krok 3
W wyświetlonym oknie USB connected device, w widocznym polu wyświetli się nazwa urządzenia, na które będziesz przenosić muzykę. Kliknij przycisk Next i w kolejnym oknie przycisk OK.
Krok 4
Po powrocie do okna głównego wybierz wykonawcę. Następnie w dolnym lewym panelu wskaż utwory, które chcesz skopiować do pamięci smartfonu. Aby zaznaczyć więcej utworów, trzymaj wciśnięty klawisz [Shift] lub [Ctrl]. Gdy je zaznaczysz, kliknij przycisk Copy. Zaznaczone utwory zostaną skopiowane. Ich nazwy pojawią się w prawym dolnym panelu reprezentującym pamięć smartfonu.
Przenoszenie plików na dysk internetowy
Program ma możliwość umieszczania zarejestrowanych plików audio na dyskach sieciowych. Jeśli korzystasz np. z Dropboksa, Google Play lub SkyDrive’a, będziesz mógł przechowywać muzykę w internecie.
Krok 1
Przejdź do panelu widoków i wybierz opcję Music. Następnie rozwiń menu View i wybierz jedną z opcji wyświetlania zawartości zgromadzonej audioteki, np. Artist.
Krok 2
Wybrałeś już połączenie ze smartfonem (w kroku 2 poprzedniego warsztatu). Kliknij przycisk NOKIA LUMIA i z listy, która się rozwinie, wybierz opcję Cloud storage.
Krok 3
W otwartym oknie zaznacz dysk sieciowy, z którego korzystasz, i kliknij przycisk Next. W następnym oknie musisz zalogować się do swojego konta (dysku), podając login i hasło oraz klikając Next, Akceptuj oraz OK.
Krok 4
Po powrocie do okna głównego wybierz wykonawcę. Następnie w dolnym lewym panelu wskaż utwory, które chcesz skopiować na sieciowy dysk. Gdy je zaznaczysz, kliknij przycisk Copy. Zaznaczone utwory zostaną przesłane na internetowy dysk: