Detektor lawinowy LVS
|
Jest to urządzenie nadawczo-odbiorcze o zasięgu 40 m, pracujące na częstotliwości 457 kHz. Podczas wycieczki powinno się znajdować pod wierzchnią odzieżą i być włączone na „nadawanie”. Po zejściu lawiny uczestnicy wyprawy, którzy nie zostali zasypani, przełączają swoje urządzenia na „odbiór” i za ich pomocą lokalizują zasypanych. Urządzenia nowej generacji z dużą dokładnością wskazują też kierunek, z którego pochodzi sygnał osoby zasypanej. Jeden z najbardziej zaawansowanych detektorów lawinowych Pulse Barryvox MAMMUT (na zdjęciu) kosztuje około 1590 zł.
|
Z okazji 100. urodzin Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR, które powstało w 1909 roku, operator sieci komórkowej Plus wspólnie z ratownikami uruchomił nowoczesny system informacyjno-ostrzegawczy dla turystów (System Informacji Wizualnej). Na kilkunastu monitorach LCD wyświetlane są przede wszystkim aktualne i prognozowane warunki pogodowe oraz komunikaty o zagrożeniu lawinowym. System będzie rozbudowywany o kolejne ekrany i dodatkowe treści.
Sprawdź pogodę i zagrożenia lawinowe
System Informacji Wizualnej tworzy obecnie 14 multimedialnych stanowisk. Każde jest wyposażone w 42-calowy monitor, zintegrowany z nim komputer PC z systemem operacyjnym Windows XP oraz router modem GSM. Monitory znajdują się w schroniskach górskich oraz w Zakopanem i okolicach (system można rozbudować o kolejne stanowiska i ekrany w hotelach czy pensjonatach). Wszystkie stanowiska są połączone z centralnym serwerem przez sieć komórkową GSM. Wyświetlane na monitorach informacje są aktualizowane automatycznie na bieżąco co 10 minut. Sterowanie zawartością ekranów odbywa się przy użyciu systemu zdalnego zarządzania treścią i usługi dostępu do internetu iPlus. Operator systemu, który zazwyczaj jest też ratownikiem dyżurnym, może obejrzeć aktualny obraz z ekranu, wymusić jego odświeżenie lub zmianę.
W przypadku, gdy router GSM danego stanowiska straci sygnał sieci komórkowej, komputer zarządzający stanowiskiem przełączy się w tryb pracy autonomicznej i będzie nadal wyświetlał informacje pobrane z poprzednią aktualizacją. W trybie tym będzie też poszukiwał możliwości skomunikowania się z innym stanowiskiem w celu zweryfikowania wyświetlanych danych i ewentualnie pobrania aktualizacji.
Ekwipunek turysty
|
Turysta wybierający się w rejon zagrożony lawinowo (rejon stoków o nachyleniu od 30 stopni) powinien mieć ze sobą oprócz detektora lawinowego sondę lawinową (1) oraz łopatkę (2). Sonda to zwykły, składany pręt z lekkich materiałów o długości do 3 metrów, służący do nakłuwania śniegu w celu zlokalizowania zasypanego. Łopatka pozwala odkopać zasypanego w szybkim tempie – podczas akcji ratunkowej trzeba czasami przerzucić ok. 3 metrów sześciennych śniegu.
|
Podstawowe informacje wyświetlane na monitorach to aktualne odczyty temperatury, ciśnienia, dane o zachmurzeniu, opadach śniegu i deszczu oraz występowaniu innych niebezpiecznych zjawisk, jak np. wiatr halny. Na ekranach mogą się też pojawić komunikaty o zagrożeniu lawinowym, interpretacja stopni zagrożenia lawinowego, informacje o sposobie udzielania pierwszej pomocy.
Możliwe też będzie wyświetlanie informacji o warunkach pogodowych w różnych miejscach Tatr, ale do działania tej funkcji są potrzebne stacje pogodowe rozlokowane np. w pobliżu schronisk. Jeśli umieści się tam również kamery wideo, można będzie pokazywać na ekranach zdjęcia tych miejsc. Dzięki temu turyści w Morskim Oku zobaczą, jakie warunki panują w innych schroniskach i będą mogli lepiej zaplanować bezpieczną trasę.
System zarządzania treścią pozwoli umieścić na ekranach obraz dowolnej strony internetowej, połączyć tablice w grupy, do których wysyłane są jednocześnie aktualizacje i określone komunikaty. Ratownik dyżurny już teraz może wysłać komunikat o prowadzonej akcji poszukiwania zaginionej osoby do dowolnej liczby tablic.