Zmień klienta poczty
Zamiast wbudowanego w system Outlook Expressa, który jest przestarzały i od dawna nieaktualizowany, najlepiej użyć renomowanego klienta poczty działającego w chmurze, takiego jak: Gmail, Yahoo czy Outlook, który pozwoli na korzystanie z poczty bez pobierania jej na dysk. Biorąc pod uwagę, że szkodniki są często rozsyłane w spamie, który jest skutecznie filtrowany przez te usługi, takie rozwiązanie blokuje jeden z potencjalnych wektorów ataku.
Gdy korzystasz z poczty firmowej oferowanej przez dostawcę usług internetowych, często musisz pobierać e-maile do klienta pocztowego. W tym wypadku także warto posłużyć się klientem on-line. Dobrze działającą funkcję ściągania poczty z zewnętrznych serwerów ma np. Gmail. Jeśli najpierw pobierzesz pocztę do klienta on-line, będzie ona przeskanowana pod kątem wirusów i spamu, tak jak e-maile przychodzące bezpośrednio z internetu. Po przeskanowaniu możesz ściągnąć wiadomości do komputera. Najlepiej zrobić to za pośrednictwem protokołu IMAP pozwalającego wybrać e-maile, które mają zostać pobrane na dysk. Pozwala to uniknąć kontaktu z zawartością podejrzanych wiadomości, które przedarły się przez zabezpieczenia usługodawcy.
Jeśli nie potrafisz żyć bez desktopowego klienta pocztowego, ściągaj pocztę za pomocą aplikacji, która jest systematycznie aktualizowana, np. za pomocą bezpłatnego programu Mozilla Thunderbird (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) lub Outlooka, jeśli masz dostęp do tego programu w ramach subskrypcji Office 365.
Zainstaluj antywirusa
Choć Microsoft podkreśla, że program antywirusowy nie zastąpi regularnych łatek likwidujących znalezione luki w zabezpieczeniach, to z pewnością jest w stanie zablokować dużą część wirusów i trojanów, które będą próbowały przeniknąć do systemu operacyjnego za pośrednictwem niezałatanych luk. Choć bezpłatny antywirus Microsoftu – Security Essentials – będzie wciąż otrzymywał zaktualizowane bazy sygnatur wirusów jeszcze przez rok po zakończeniu wsparcia dla Windows XP, lepiej zastąpić go skuteczniejszym skanerem pochodzącym od wyspecjalizowanego producenta oprogramowania zabezpieczającego. W większości wypadków producenci oprogramowania zabezpieczającego będą wspierać Windows XP przynajmniej przez kolejne dwa lata.
W przypadku bezpłatnego antywirusa Avira Free, który wyróżnia się dużą skutecznością i jest popularnym, darmowym zamiennikiem programu Security Essentials, zapowiadane wsparcie dla Windows XP zakończy się w kwietniu 2015 roku. Z kolei inny popularny i darmowy program antywirusowy, AVG Free (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), zapewnia wsparcie dla Windows XP aż do wiosny 2016 roku. Polecamy też korzystanie z często pojawiających się na łamach PC Formatu pełnych wersji programów antywirusowych.
Pobierz nowy firewall
Choć system Windows XP ma wbudowaną zaporę ogniową, która zabezpiecza przed bezpośrednimi atakami z internetu za pośrednictwem portów TCP/UDP, to jeśli zostaną w niej odkryte luki pozwalające na obejście zabezpieczeń, oprogramowanie przestanie spełniać swoją rolę. Dlatego, by poprawić bezpieczeństwo Windows XP, bezwzględnie trzeba zainstalować inny firewall, który będzie otrzymywał poprawki bezpieczeństwa.
W komputerach domowych doskonale sprawdzą się bezpłatne rozwiązania, jak np. ZoneAlarm Free Firewall (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) czy Comodo Personal Firewall. Pracując na Windows XP, warto także unikać podłączania komputera bezpośrednio do internetu. Nawet tani router sieci domowej, oczywiście ze zaktualizowanym firmware’em, będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed bezpośrednim atakiem z internetu.