Retusz filmu
Jeśli obraz na filmie skacze, bo kamera nie ma stabilizacji, możesz usunąć ten defekt darmowym programem. Aplikacja, którą prezentujemy, zrobi też wiele innych rzeczy.
Niezbyt udane nagrania wideo łatwo poprawisz za pomocą programu vReveal. Jest on dostępny zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej – Premium. W artykule wykorzystujemy darmową edycję tej aplikacji.
Możliwości vReveala są niespotykane wśród darmowych, a także wielu płatnych programów. Umożliwia on skuteczne usunięcie najczęstszych wad samodzielnie zarejestrowanych nagrań wideo. Nie ma znaczenia, czy ujęcia nagrałeś kamerą Full HD czy telefonem komórkowym. Filtry stabilizacji, usuwania przeplotu, poprawy kontrastu skutecznie poprawią jakość dowolnego materiału wideo.
Import źródłowych plików wideo z dysku i z kamery
Pobierz program ze strony www.vreveal.com. Instalacja przebiega standardowo. Potwierdzasz kolejne etapy działania kreatora. W warsztacie pokażemy, jak importować pliki wideo (z dysku oraz kamery cyfrowej podłączanej do gniazda USB), które chcesz poddać obróbce.
Krok 1
Po zakończeniu instalacji programu pojawi się na ekranie okno dialogowe informujące o najważniejszych funkcjach aplikacji oraz zachęcające do zakupu wersji Premium. Kliknij Continue. Jeżeli jeszcze się pojawią jakieś okna dialogowe, po prostu je zamknij.
Krok 2
Okno główne programu jest podzielone na dwie części. Po lewej stronie widoczny jest – pusty jeszcze – panel folderów, a w centralnej części okna znajduje się – również jeszcze niezapełniony – obszar roboczy. Kliknij przycisk Import widoczny w górnym lewym rogu okna programu.
Krok 3
Wyświetli się okno Import. Z rozwijanej listy Source wybierz Browse, dzięki czemu wyświetli się kolejne okno dialogowe: Przeglądanie w poszukiwaniu folderu. Wskaż w nim folder zawierający pliki wideo, których jakość chcesz poprawić, i kliknij OK.
Krok 4
Powrócisz do okienka Import. Importowane pliki są grupowane w tzw. wydarzenia (z ang. events). Jeżeli importowane nagrania pochodzą np. z wycieczki czy wakacyjnej wyprawy, warto w polu Event name wpisać tytuł wydarzenia. Na rozwijanej liście After copying pozostaw domyślnie zaznaczoną pozycję Leave it intact, co oznacza, że pliki ze wskazanego folderu zostaną odczytane i zaimportowane do programu (oraz jednocześnie przekopiowane do folderu roboczego), ale jednocześnie pozostaną zapisane w oryginalnej lokalizacji. Zwróć uwagę, że po wskazaniu folderu źródłowego program informuje, jaką łącznie objętość mają pliki, które zostaną zaimportowane (wskaźnik Total size of videos to be imported), oraz ile jest wolnej przestrzeni na dysku/folderze docelowym (Available free space on drive C:\). Jeżeli pierwsza wartość jest większa od drugiej, przerwij import, klikając Cancel, i najpierw zmień domyślny folder docelowy, posługując się wskazówkami z ramki „Zmiana folderu docelowego”. Tutaj zakładamy, że na dysku jest wystarczająca ilość miejsca, kliknij zatem OK.
Krok 5
Podczas importowania plików będzie wyświetlany na ekranie pasek postępu. Po zakończeniu importu wyświetli się okno dialogowe vReveal zawierające pełną ścieżkę dostępu do folderu z importowanymi plikami. Kliknij OK.
Krok 1
Import nagrań wideo z kamery cyfrowej przebiega bardzo podobnie jak w przypadku plików z dysku twardego. Zakładamy, że podłączyłeś już kamerę do komputera (w naszym warsztacie korzystaliśmy z kamery cyfrowej Sony HDR-XR155E podłączanej do komputera przez zwykłe gniazdko USB; szczegóły dotyczące poprawnego połączenia twojego modelu kamery z komputerem znajdziesz w dokumentacji kamery) i została ona przez komputer poprawnie rozpoznana. Kliknij przycisk Import.
Krok 2
W oknie Import wybierz z listy Source nazwę urządzenia pamięci masowej kamery. W naszym przykładzie dysk wbudowany w kamerę Sony HDR-XR155E był wykrywany przez system jako dysk zewnętrzny, dlatego wybraliśmy Removable disk E:\. Następnie, podobnie jak przy imporcie z dysku, definiujesz nazwę wydarzenia w polu Event name oraz decydujesz, czy pliki mają być zachowane w pamięci kamery Leave it intact, czy też po skopiowaniu na dysk – usunięte – Delete only copied videos.
Krok 3
Podobnie jak w przypadku importu z dysku zobaczysz pasek postępu. Po zakończeniu operacji miniatury pobranych klipów zostaną wyświetlone w oknie głównym programu. Możesz już przejść do właściwego etapu obróbki wideo.
Szybkie poprawianie jakości klipu
W warsztacie pokażemy, jak korzystać z funkcji o nazwie One Click Fix. Jest to zautomatyzowana procedura optymalizująca jakość wybranego klipu.
Krok 1
Po lewej stronie okna programu widoczne są zaimportowane wcześniej wideoklipy. Wybierz jeden z wideoklipów pojedynczym kliknięciem lewego przycisku myszy. Nastąpi automatyczne odtworzenie klipu w centralnej części okna programu. Zatrzymaj odtwarzanie, klikając przycisk Pause widoczny na panelu sterującym wyświetlanym pod obszarem roboczym.
Krok 2
W centralnej części tego samego panelu sterującego jest widoczny przycisk One Click Fix. Kliknij go. Obraz podglądu wideo powinien ulec subtelnej przemianie.
Krok 3
Jeżeli nie bardzo widzisz, co uległo po-prawie w wyniku kliknięcia przycisku One Click Fix, skorzystaj z funkcji porównania klipu sprzed i po wprowadzeniu zmiany. Kliknij w tym celu przycisk Compare. Przycisk ten jest aktywny tylko wtedy, gdy włączona jest funkcja One Click Fix. Obszar podglądu klipu zostanie podzielony na dwie części. Po lewej stronie jest wyświetlany oryginalny obraz wideo z wybranego pliku, po prawej natomiast widzisz obraz przetworzony przez funkcję One Click Fix.
Krok 4
Aby lepiej ocenić, czy zmiany wprowadzone przez automatyczną korekcję są odpowiednie, włącz odtwarzanie pliku, posługując się panelem sterującym i znajdującym się na nim przyciskiem Play. Nie przejmuj się znacznie wolniejszym odtwarzaniem. Korekcja jest nakładana na obraz wideo w czasie rzeczywistym, co wymaga sporej mocy obliczeniowej. Jednak wynikowy plik wideo wyeksportowany po zastosowaniu filtrów naprawiających jakość obrazu będzie odtwarzany tak samo płynnie jak plik źródłowy.
Narzędzia edycyjne i filtry korekcyjne
Jeżeli szybka korekcja obrazu wideo za pomocą funkcji One Click Fix nie przyniosła zadowalających rezultatów lub gdy chcesz samodzielnie spróbować zmodyfikować obraz źródłowy, skorzystaj z dostępnego w programie vReveal trybu edycji.
Krok 1
W oknie głównym programu wybierz wideoklip, który chcesz poddać obróbce, zatrzymaj ewentualnie jego odtwarzanie (jeżeli rozpocznie się automatycznie), a następnie kliknij widoczny w dolnej części okna przycisk Edit.
Krok 2
W dolnej części okna programu wyświetlą się dwa moduły. Moduł Enhacements zawiera ikony wywołujące funkcje korekcji obrazu. Natomiast w ramce Effects znajdziesz zestaw efektów niepoprawiających bezpośrednio jakości, ale nadających edytowanemu plikowi wideo artystyczny sznyt. Użycie filtrów dostępnych w obu modułach jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć daną ikonę, by natychmiast zobaczyć efekt działania danego filtra. Polecamy korzystanie z funkcji Compare. Poniżej krótki opis funkcji korekcyjnych, natomiast funkcje „artystyczne” pozostawiamy twojej inwencji.
Krok 3
Moduł Enhacements zawiera następujące funkcje korekcyjne:
Deinterlace – usunięcie przeplotu, tj. charakterystycznego, negatywnego efektu widocznych kresek podczas ruchu kadru; filtr polecany do nagrań z wielu kamer cyfrowych.
Sharpen – wyostrzenie obrazu; w zauważalny sposób podkreśla kontrastowe krawędzie obrazu; niekiedy użycie tej funkcji może negatywnie wpłynąć na obraz; używać wg uznania.
Auto White Balance – automatyczny balans bieli; warto użyć w sytuacji, gdy kolory w edytowanym klipie wydają się być przekłamane; niestety funkcja dostępna tylko w wersji Premium.
Fill Light – wypełnienie światłem; znakomity filtr w przypadku np. ujęć pod słońce, kiedy automatyka kamery zmniejsza jasność, co powoduje gorsze naświetlenie pierwszoplanowych obiektów.
Stabilize – stabilizacja obrazu; filtr przydatny do ujęć realizowanych z dużym zoomem i filmowanych z ręki. Pozwala ustabilizować „roztrzęsione” nagrania kamerą; nie zastąpi jakości, jaką uzyskasz, filmując ze statywu.
Clean – oczyszczenie obrazu z ewentualnych błędów obrazu (fałszywych pikseli, szumu itp.); może się przydać do ujęć realizowanych w niedostatecznym oświetleniu w celu usunięcia szumu tła z nagrania; to funkcja dostępna tylko w wersji Premium.
Auto Contrast – automatyczny kontrast; w przypadku ujęć o kiepskiej dynamice pozwala na podkreślenie kontrastowych obszarów obrazu.
Eksport i publikacja poprawionego pliku wideo
Gotowy, poprawiony plik wideo możesz za pomocą programu wyeksportować do pliku na dysku, jak również wysłać wprost na swój profil na Facebooku lub opublikować w serwisie YouTube.
Krok 1
Aby zapisać poprawiony klip na dysku, kliknij w oknie głównym programu widoczną w prawym dolnym rogu ikonę Save to Disk.
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno Save to Disk, w którym możesz wybrać, z jaką wyjściową rozdzielczością ma być zapisany przetworzony plik, a także w jakim formacie.
Krok 3
Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to skoro z założenia program jest przeznaczony do poprawienia jakości pliku, najlepiej wybrać z listy Output Resolution pozycję Keep Current Resolution, co oznacza, że plik wyjściowy zostanie zapisany z taką samą rozdzielczością jak plik wejściowy. Niestety, bezpłatna wersja vReveala nie umożliwia zapisu pliku wyjściowego w wysokich rozdzielczościach (720 i 1080). Jeżeli zatem plik wejściowy był plikiem w rozdzielczości HD, musisz z listy Output Resolution wybrać mniejszą wartość, na przykład 480p.
Krok 4
Kolejny parametr to wyjściowy format. Darmowa wersja vReveal nie daje jednak w tym zakresie szczególnie wielkiego wyboru. Najlepiej wybrać domyślnie zaznaczony format Windows Media (WMV). Kliknij Save w celu rozpoczęcia zapisu pliku. Zostanie on zapisany w tym samym folderze, co plik źródłowy, a jego nazwa będzie nazwą pliku źródłowego uzupełnioną o słowo „enhanced”.
Krok 1
Chcąc wyeksportować wynikowy plik bezpośrednio do serwisu YouTube, kliknij widoczny w dolnej części okna programu przycisk YouTube.
Krok 2
W oknie Login to YouTube wpisz dane logowania do swojego konta w serwisie YouTube i kliknij przycisk Next.
Krok 3
W kolejnym oknie, Share to YouTube, wpisz kolejno tytuł filmu, np. Flora nadbałtycka, krótki opis Description, dodaj słowa kluczowe Tags, wybierz kategorię Category, określ, czy film ma być publiczny (widoczny dla każdego) czy prywatny (tylko zaproszeni użytkownicy). Służy do tego pole wyboru Public?. Gdy to zrobisz, po prostu kliknij Upload Video. Film zostanie automatycznie umieszczony w twoim profilu w serwisie YouTube. W analogiczny sposób możesz opublikować film w swoim profilu w serwisie Facebook. Przycisk aktywujący publikację w tym serwisie znajdziesz obok opisanego wyżej przycisku dotyczącego YouTube’a.
Zmiana folderu docelowego
Bez względu na to, czy importujesz pliki źródłowe z kamery podłączonej do komputera, czy też z dowolnego folderu zapisanego na dysku/flashdysku czy np. płycie CD/DVD, program vReveal podczas importu kopiuje (bądź przenosi) wybrane elementy z lokalizacji źródłowej do folderu docelowego. Domyślnie folderem docelowym jest folder „Wideo” należący do profilu aktualnie zalogowanego użytkownika. Profil ten zazwyczaj znajduje się na dysku z systemem operacyjnym. Jeżeli na dysku systemowym nie masz wystarczająco wiele miejsca (pliki wideo, zwłaszcza w wysokiej rozdzielczości, potrafią zająć wiele gigabajtów przestrzeni dyskowej), warto zmienić standardowe ustawienie folderu docelowego w programie vReveal. Oto, jak to zrobić.
Krok 1
W oknie głównym programu vReveal kliknij przycisk rozwijający menu narzędziowe (jest to przycisk z rysunkiem dwóch kółek zębatych). Z rozwiniętego po jego kliknięciu menu wybierz kolejno: Tools oraz Options.
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno dialogowe Options. W oknie tym znajdź pole tekstowe Imported videos destination. Zawiera ono aktualnie ustawioną ścieżkę dostępu do folderu docelowego dla importowanych plików wideo. To właśnie element, który musisz zmienić. Kliknij widoczny po prawej stronie tego pola przycisk ....
Krok 3
Zobaczysz teraz standardowe systemowe okno Przeglądanie w poszukiwaniu folderu. W oknie tym wskaż nowy folder znajdujący się na dysku o odpowiednio dużej pojemności, ewentualnie po wybraniu odpowiednio pojemnego dysku utwórz na nim nowy folder, klikając w tym celu Utwórz nowy folder. Po wskazaniu folderu docelowego kliknij OK. Powrócisz do okna opcji programu vReveal. Nie musisz tu już niczego zmieniać. Po prostu potwierdź wprowadzenie nowego folderu, kliknięciem przycisku OK.