Router opanowany
Uruchom przeglądarkę i zaloguj się na stronę konfiguracyjną routera (jak to zrobić, wyjaśniliśmy w poprzednim warsztacie). Następnie na stronie SETUP wybierz z menu bocznego odnośnik WIRELESS SETTINGS.
Na kolejnej stronie będą widoczne trzy przyciski. Pierwszym – Wireless Network Setup – uruchamiasz prosty w obsłudze kreator sieci bezprzewodowej. Wybór tego przycisku zalecamy początkującym adeptom konfigurowania domowej sieci. Kolejny przycisk – Add Wireless Device with WPS – umożliwia podłączenie do routera urządzeń wyposażonych w bezprzewodowy interfejs Wi-Fi. My zajmiemy się trzecim przyciskiem – Manual Wireless Network Setup. Kliknij go, by uzyskać dostęp do wszystkich opcji konfiguracyjnych sieci Wi-Fi.
Używany przez nas router był urządzeniem dwuzakresowym. Oznacza to, że potrafi jednocześnie obsługiwać sieć bezprzewodową w paśmie 2,4 GHz (802.11n, 802.11b/g) oraz
5 GHz (802.11n, 802.11a). Dlatego na kolejnej stronie opcje się dublują, w zależności do tego, które pasmo jest konfigurowane. Zajmiemy się tylko konfiguracją popularniejszego pasma
– 2,4 GHz. W ramce WIRELESS NETWORK SETTINGS zaznacz pole wyboru Enable Wireless i z rozwijanej listy wybierz Always. Dzięki temu sieć bezprzewodowa tworzona przez router będzie zawsze aktywna (choć, klikając przycisk New Schedule, możesz określić ramy czasowe, w których będzie działała tworzona sieć Wi-Fi).
W polu Wireless Network Name wpisujesz nazwę (tzw. identyfikator SSID) sieci bezprzewodowej. Może być dowolna, jednak lepiej, aby nie zawierała polskich znaków i znaków specjalnych.
Z rozwijanej listy 802.11 Mode możesz wybrać, w jakim standardzie ma pracować dana sieć. Jeżeli router jest dostosowany do wszystkich aktualnie dostępnych standardów sieci bezprzewodowej (a tak było w przypadku używanego przez nas routera), możliwe jest ustawienie typu Mixed 802.11n, 802.11g and 802.11b, w którym urządzenia wszystkich standardów będą mogły się połączyć z daną siecią bezprzewodową. Możesz ograniczyć funkcje swojej sieci np. tylko do urządzeń pracujących w standardzie 802.11g.
Jeżeli router jest wyposażony w funkcję automatycznego dopasowania kanału radiowego dla sieci bezprzewodowej, warto zaznaczyć pole wyboru Enable Auto Channel Scan,
dzięki czemu zostanie dobrany optymalny (najmniej zatłoczony i zapewniający najlepszą jakość sygnału) kanał w paśmie 2,4 GHz. Kolejne pola – Transmission Rate i Channel Width – najlepiej pozostawić przy domyślnych ustawieniach. Ostatnim ustawieniem w ramce WIRELESS NETWORK SETTINGS jest określenie, czy tworzona sieć ma być widoczna przez nowych użytkowników – opcja Visible, czy też nie
– Visible. Ukrycie nazwy sieci może utrudnić włamanie się do niej osób niepowołanych, ale z drugiej strony połączenie z taką siecią będzie nieco trudniejsze, dlatego lepiej pozostawić aktywną opcję Visible, a sieć Wi-Fi chronić odpowiednim kluczem szyfrującym.
Przejdź do ramki WIRELESS SECURITY MODE. Na liście Security Mode jest domyślnie aktywna pozycja None, co oznacza całkowity brak ochrony i w rezultacie otwartą sieć. Absolutnie odradzamy takie ustawienie. Rozwiń listę i wybierz z niej pozycję WPA-Personal.
Pojawi się ramka WPA, w której pozostaw domyślnie ustawione wartości (patrz obrazek),
a w ramce PRE-SHARED KEY, w polu tekstowym o tej samej nazwie wpisz co najmniej 8-znakowe hasło chroniące dostęp do tworzonej sieci. Hasło to będzie musiało być wprowadzone na każdym komputerze, który będzie chciał uzyskać dostęp do twojej sieci Wi-Fi.
Jeżeli w twoim domu znajduje się starszy sprzęt wyposażony w interfejs bezprzewodowy, możliwe, że nie będzie on poprawnie obsługiwał szyfrowania WPA. W takim przypadku w routerze należy ustawić na liście Security Mode
pozycję WEP,
a następnie w ramce WEP wybrać z listy WEP Key Length co najmniej 128 bit
i wpisać hasło będące 26-znakowym ciągiem heksadecymalnym (znaki od 0–9 i od A–F) WEP Key 1.
Po ustawieniu odpowiedniego hasła chroniącego dostęp do twojej sieci Wi-Fi możesz już zapisać ustawienia. Kliknij w tym celu przycisk Save Settings. Po chwili router zostanie zrestartowany, a nowe ustawienia zaczną obowiązywać i od tej pory każdy komputer w twoim domu będzie mógł się połączyć z siecią Wi-Fi.