Demontaż i montaż modułów pamięci
Rozbudowa pamięci albo całkowita wymiana modułów starszych na nowsze jest bardzo łatwa, odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Śrubokręt może się przydać jedynie do rozkręcenia obudowy komputera.
Konfiguracja BIOS-u
Pamięci RAM, włącznie ze szczegółowymi parametrami dotyczącymi ich prędkości, są automatycznie wykrywane przez BIOS płyty głównej, co umożliwia m.in. mechanizm SPD. Jednak za pomocą odpowiedniej konfiguracji BIOS-u wszystkie parametry można ustawić według własnego uznania, co np. w przypadku podkręcania jest niezbędne, ale podczas wymiany modułów może przeszkadzać. Dlatego na początek warto przywrócić domyślne ustawienia BIOS-u.
Podczas uruchamiania komputera po pojawieniu się pierwszego ekranu powitalnego naciśnij klawisz, który powoduje wejście do BIOS-u płyty głównej. Zwykle jest to klawisz [Del], [F2] lub [Esc].
W przypadku BIOS-ów typu Award (z niebieskim tłem) wybierz z głównego menu polecenie Load Fail-Safe Defaults lub Load Optimized Defaults i naciśnij [Enter]. Pojawi się okno z pytaniem, czy na pewno zmienić ustawienia, naciśnij klawisz [Y]. Następnie wybierz polecenie Save & Exit Setup, co pozwoli wyjść z BIOS-u.
W przypadku BIOS-ów typu Phoenix (z szarym tłem) strzałką w prawo przejdź do sekcji Exit. Następnie strzałką w dół przejdź do polecenia Load Setup Default i naciśnij [Enter]. Pojawi się okno z pytaniem, czy na pewno zmienić ustawienia. Naciśnij klawisz [Y]. Następnie wybierz polecenie Exit & Save Changes, co pozwoli wyjść z BIOS-u.
Jest to najprostszy sposób przywrócenia domyślnych, automatycznych ustawień dla pamięci RAM, ale jednocześnie wszystkie inne ustawienia także są przywracane do wszystkich pierwotnych ustawień. Jeśli z różnych powodów chcesz tego uniknąć, zamiast przywracania domyślnych ustawień musisz odnaleźć w swoim BIOS-ie ustawienia dotyczące pamięci i w miarę możliwości ustawić ich domyślne, automatyczne wartości.