A A A

Rozszerz horyzonty

PC Format 10/2007
Dostęp do internetu pozwala w pełni wykorzystać możliwości komputera. W sieci szybko wyszukasz potrzebne informacje. Wspólnie z innymi osobami, które też są online, możesz rozwiązywać jakiś problem z danego przedmiotu, konsultować projekty, zadawać pytania ekspertom w danej dziedzinie, uczyć się języków i w ogóle studiować zdalnie bez potrzeby przenoszenia się do innego miasta.

Jeśli jeszcze nie masz internetu, pora zainteresować się ofertami dostępu do globalnej sieci w twojej okolicy. Mogą się one różnić rodzajem i szybkością połączenia, a także ceną miesięcznego abonamentu.

Wybór dostawcy usług internetowych

Przepustowość łącza powinna być dostosowana do twoich potrzeb. Jeśli chcesz jedynie przeglądać strony WWW i odbierać pocztę, wystarczy prędkość 128 kb/s. Pełny komfort korzystania z internetu, bez względu na wykonywane czynności, zapewni łącze 512 kb/s lub szybsze. Nie przepłacaj! Utrzymywanie drogiego łącza 2 Mb/s, jeśli korzystasz jedynie z WWW, poczty i komunikatorów, jest stratą pieniędzy.

Po linii telefonicznej

Internet może być dostarczany do twojego domu za pomocą linii telefonicznej przy wykorzystaniu technologii ADSL (tzw. łącze asymetryczne). Charakteryzuje ją większa prędkość pobierania niż wysyłania danych. Ma to na celu skrócenie czasu potrzebnego na otwarcie strony WWW, pobranie dużego pliku. Niższa prędkość wysyłania danych może być wadą, jeśli zamierzasz używać sieci P2P lub instalować na komputerze serwer, np. WWW. Internet w technologii ADSL do niedawna oferowała tylko Telekomunikacja Polska (neostrada). Obecnie również inni dostawcy mogą dostarczać klientom internet ADSL, wykorzystując łącza telefoniczne TP.

Oferowane prędkości rozpoczynają się od 128 kb/s i dochodzą do kilku megabitów. Razem z usługą dostępu do sieci otrzymasz od dostawcy modem ADSL oraz potrzebne oprogramowanie. Firmy telekomunikacyjne oferują także łącza symetryczne, ale dla osoby prywatnej jest to rozwiązanie nieopłacalne.

Kablówką

Jeśli w twojej okolicy działa sieć telewizji kablowej, sprawdź, czy oprócz usług telewizyjnych oferuje też dostęp do internetu. Nie musisz korzystać i płacić za kablówkę – możesz wybrać jedynie dostęp do internetu, ale usługa ta będzie najatrakcyjniejsza cenowo, gdy wykupisz pakiet usług – telewizję, internet i często także telefon stacjonarny.

Łącze internetowe dostarczane przez kabel jest zazwyczaj asymetryczne, a prędkość pobierania nie jest gwarantowana. Oznacza to, że rzeczywista prędkość łącza może być nieco niższa od tej zapisanej w umowie. Różnica ta, w dużym uproszczeniu, zależy od tego, jak wielu klientów dostawcy kablowego korzysta równocześnie z internetu. Dostawca kablowy razem z usługą internetową powinien zaoferować bezpłatnie modem kablowy oraz potrzebne oprogramowanie. Oferowane prędkości łącza mogą dochodzić nawet do 12 Mb/s.

W sieci osiedlowej

nternet przez sieci kablówki jest dostępny głównie w większych miastach. Z kolei ograniczenia techniczne sprawiają, że nie w każdym miejscu dostęp do sieci przez kabel telefoniczny jest możliwy. Jeśli mieszkasz poza zasięgiem obu tych technologii, być może będziesz mógł skorzystać z sieci lokalnej (osiedlowej). W takiej sieci internet jest dostarczany do lokalu za pomocą kabla ethernetowego – rozwiązanie stosowane głównie w blokach, lub łączem radiowym (technologia WLAN ) – takie sieci spotyka się najczęściej na osiedlach domków jednorodzinnych. Nawet w średniej wielkości miasteczkach zdarza się, że na tym samym terenie działa kilka sieci osiedlowych. Oferowane prędkości dostępu do internetu zaczynają się już od 64 kb/s. Najszybsze łącza rzadko przekraczają 1 Mb/s. Podobnie jak w kablówkach rzeczywista prędkość łącza zależy od liczby osób korzystających jednocześnie z internetu za pomocą sieci lokalnej.

Karta sieciowa potrzebna do korzystania z sieci lokalnej nie jest zazwyczaj wliczona w cenę usługi i trzeba ją kupić oddzielnie. Na szczęście w nowych komputerach karta sieciowa jest zintegrowana z płytą główną. Jej skonfigurowanie przez pracownika dostawcy internetu nie powinno być wliczone w koszt opłaty aktywacyjnej za przyłączenie do sieci.

Przez sieci komórkowe

Dostęp do internetu oferują też operatorzy komórkowi. Aktualne informacje dotyczące tego segmentu rynku znajdziesz w artykule z poprzedniego numeru PC Formatu (tekst jest również na płycie CD).

A może do sieci za darmo?

Hot spot – zapamiętaj tę nazwę, szczególnie jeśli studiujesz w dużym mieście. Na uczelniach, w bibliotekach, pubach, restauracjach, centrach handlowych są miejsca, w których można za darmo połączyć się z internetem za pomocą bezprzewodowej karty sieciowej laptopa. Internet z hot spotu może mieć ograniczenia nałożone przez administratora, np. zablokowaną obsługę sieci wymiany danych i plików P2P. Ze względów bezpieczeństwa podczas połączenia z hot spotem nie korzystaj z usług banków internetowych itp.

Na dłużej znaczy taniej

Miesięczny abonament za internet będzie niższy, jeśli podpiszesz umowę na dłuższy okres, np. 24 miesiące. Licz się z tym, że w trakcie trwania umowy nie będziesz mógł skorzystać z obniżek cen, które mogą się pojawić w ofercie dostawcy. Jeśli zdecydujesz się zerwać umowę w trakcie jej trwania, będziesz musiał zapłacić karę określoną w regulaminie usługi.


Tagi: sprzęt nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto