AktualnościRuchome zdjęcia

    Ruchome zdjęcia

    Chociaż są nowoczesne metody umieszczania animacji w sieci, to klasyczne pliki w formacie GIF nadal cieszą się uznaniem bywalców forów internetowych, a także fotografików. Umożliwiają stworzenie ruchomych zdjęć czegoś pośredniego między fotografią a filmem. Pokazujemy, jak zrobić takie pliki.

    Ruchome zdj�ęcia

    O tym, jak duży potencjał twórczy kryje się w starym formacie GIF, można się przekonać, odwiedzając stronę amerykańskiej artystki Jamie Beck www.pcformat.pl/u/442, http://cinemagraphs.com. Oprócz zwykłych fotografii wykonuje ona prace zwane cinemagrafami. Są to fotografie, w których kluczowy detal, np. unoszący się dym z papierosa, rozwiane włosy czy gest modelki, jest animowany. Efekt naprawdę niesamowity.

    Format GIF ma sporo ograniczeń, ale w przeciwieństwie do formatów JPEG i PNG pozwala na zapisanie obrazu złożonego z wielu klatek, czyli animacji. Konsekwentnie korzystają z niego bywalcy forów internetowych, którzy w GIF-ach tworzą ruchome awatarki i inne animowane ozdoby.

    Od strony technicznej tworzenie ruchomych obrazów nie jest trudne. Pokażemy, jak połączyć sekwencję zdjęć z aparatu w animację, a także jak wyciąć fragment filmu i skonwertować go do pliku GIF.

    Tworzenie pliku GIF z filmu w formacie wideo

    Konwersji filmu na GIF można dokonać w jednym z internetowych serwisów zmiany formatu pliku wideo. Jednak ze względu na brak kompresji konwersja dłuższych fragmentów filmu jest niepraktyczna. Dlatego trzeba wcześniej skrócić i spreparować plik wideo. Do tego celu potrzebny jest edytor wideo, np. MicrosoftMovie Maker www.pcformat.pl/u/441, dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników Windows.

    Krok 1

    Kliknij na filmie prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz kolejno Otwórz za pomocą, Windows Live Movie Maker. Po uruchomieniu programu zobaczysz na palecie miniaturkę klipu. Zapisz projekt, naciskając kombinację [Ctrl]+[S].

    Krok 2

    Aby wybrać z klipu fragment, złap znacznik na miniaturce z lewej strony i ustaw go na początku fragmentu, który chcesz wybrać. Następnie kliknij miniaturkę prawym klawiszem i z menu wybierz Set start point. Potem przesuń znacznik na koniec fragmentu, który chcesz wybrać, i z menu wybierz Set end point. Fragment powinien mieć nie więcej niż 10 s.

    Obraz

    Krok 3

    Ponieważ GIF nie odtwarza się z tak dużą liczbą klatek na sekundę jak plik wideo, warto nieco przyspieszyć odtwarzanie wideo źródłowego przed wyeksportowaniem go do konwersji. Zaletą tej operacji jest też zmniejszenie rozmiaru pliku GIF.

    Krok 4

    Kliknij zakładkę Edit na wstążce. Następnie z listy Speed wybierz wartość przyspieszenia odtwarzania. Wartość trzeba ustalić eksperymentalnie.

    Obraz

    Krok 5

    Z menu Plik wybierz polecenie Save movie. Pojawi się lista z predefiniowanymi parametrami eksportu. Ich wybór jest uzależniony od tego, jaką wielkość ma mieć docelowy GIF.

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli chcesz pokazać animację na blogu czy stronie WWW, wybierz opcję For email, która tworzy film w rozmiarach 320x240 pikseli. Jeśli zależy ci na większej szczegółowości, użyj ustawienia Windows Phone, co generuje klip w rozdzielczości 640x480. Pamiętaj jednak, że kilkusekundowy film GIF w takiej rozdzielczości będzie miał rozmiar liczony w megabajtach.

    Obraz

    Krok 7

    Jeśli GIF ma być małą animowaną ikonką do umieszczenia na forum jako awatar, musisz ręcznie ustawić parametry eksportu. W tym celu z menu wybierz Save movie, Create custom setting. W polu Name wpisz nazwę swojego presetu. W następnej sekcji Video settings, w polach Width i Height, podaj odpowiednio szerokość i wysokość filmu w pikselach.

    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    W polu Bit rate wpisujesz, jak szeroki ma być strumień danych wideo. W przypadku klipu o rozmiarach 100–150 px w zupełności wystarczy 500 Kb/s. Liczbę klatek na sekundę (opcja Frame rate) można ustawić na ok. 24 albo dobrać eksperymentalnie na podstawie wyników konwersji różnych wersji klipu. Ustawienia dźwięku pozostaw bez zmian.

    Krok 9

    Kliknij Save, żeby zapisać ustawienia parametrów w domyślnej lokalizacji proponowanej przez program. Potem kliknij Close. Ponownie wejdź do menu z opcjami eksportu filmu, gdzie znajdziesz utworzony przed chwilą zestaw parametrów – w naszym przykładzie nazywa się Awatar GIF – i wybierz go.

    Obraz

    Krok 10

    Do konwersji pliku wideo na GIF można się posłużyć serwisem internetowym Zamzar (www.zamzar.com). Niestety usługa nie pozwala konwertować na GIF filmów WMV, zapisywanych w Movie Makerze, dlatego w pierwszej kolejności skonwertujemy plik na MP4. W obszarze Step 1 wskaż plik, w Step 2 z listy wybierz opcję mp4, w Step 3 podaj adres e-mailowy, na który ma zostać wysłany link do pobrania gotowego pliku, i kliknij Convert.

    Obraz

    Krok 11

    Po pobraniu pliku MP4 powtórz procedurę opisaną wyżej, tyle że z listy w Step 2 wybierz opcję gif. Plik GIF po ściągnięciu otwórz w przeglądarce internetowej.

    Obraz

    Konwersja sekwencji zdjęć w animowany GIF

    Animowany GIF można utworzyć z sekwencji zdjęć. Operację konwersji można zrobić w bezpłatnym edytorze graficznym GIMP (do pobrania z www.gimp.org/downloads). Jeśli chcesz, by obraz wyglądał profesjonalnie, zrób zdjęcia, używając statywu.

    Krok 1

    Skopiuj zdjęcia do jednego katalogu. Uruchom program GIMP. Kliknij opcje: Plik, Otwórz jako warstwy. W oknie Otwarcie obrazu zaznacz pliki i naciśnij Otwórz.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Każda fotografia zostanie ułożona na osobnej warstwie i będzie jedną klatką animacji. Aby obejrzeć sekwencję, kliknij kolejno: Filtry, Animacja, Odtwórz. W oknie Animowanie Playbacku kliknij Odtwarzaj. W tym trybie zdjęcia zmieniają się z szybkością co ok. 0,1 s.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Dopasuj rozmiary animacji. Kliknij w menu: Obraz, Skaluj obraz. W oknie Skalowanie obrazu wpisz Wysokość lub Szerokość. Drugi parametr zostanie dobrany tak, by zachować proporcje obrazu. Kliknij Przeskaluj.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij opcję Filtry, a następnie Animacja i Optymalizuj (dla formatu GIF). Zdjęcie zostanie zoptymalizowane pod kątem docelowego formatu pliku, co pozwoli na ograniczenie jego objętości.

    Obraz

    Krok 5

    Aby zapisać plik w oknie ze zoptymalizowanym projektem, kliknij kolejno: Plik, Zapisz jako. W oknie Zapis obrazu rozwiń opcję Wybór typu pliku i na liście wskaż Obraz GIF, a następnie w polu Nazwa podaj nazwę pliku i kliknij Zapisz.

    Obraz

    Krok 6

    Pojawi się kreator eksportu. Zaznacz w nim opcję Zapisz w postaci animacji i kliknij Eksportuj. W kolejnym oknie Zapisz jako GIF zobaczysz opcje animacji. Domyślnie wybrana jest opcja zapętlenia animacji. Możesz także ustalić szybkość zmiany klatek. W polu Opóźniaj ramki... wpisz wartość w zakresie od 100 ms (bardzo szybko) do 400 ms (wolno). Kliknij Zapisz.

    Obraz
    Obraz

    Tworzenie klipletu z pliku z filmem

    Program obsługuje wszystkie formaty filmowe, które odczytuje Windows.

    Obraz

    Krok 1

    Uruchom program i przeciągnij na jego okno film. Jeżeli jest dłuższy niż 10 sekund, musisz, przeciągając niebieski pasek, wybrać z niego fragment. Jego długość regulujesz znacznikami.

    Obraz

    Krok 2

    Przesuwając suwak w pasku input na górze okna, wybierz z filmu klatkę, która będzie tłem.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij Add new layer w celu dodania nowej warstwy. Wybierz jej rodzaj z rozwijanej listy. Zacznij od typu Loop lub Mirror.

    Obraz

    Krok 4

    Szeroki prostokąt w polu input symbolizuje fragment filmu, z którego będzie pobrany ruszający się fragment klipletu. Chwyć go myszką i przeciągnij tam, gdzie znajduje się obiekt, który chcesz poruszać. Fragment można wydłużać i skracać, chwytając za górne znaczniki.

    Krok 5

    Trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy, obrysuj fragment obrazu, który ma się ruszać. Przesuwając dolny znacznik paska w polu input, sprawdź, czy ruszający się obiekt nie wychodzi poza obrys. Jeśli tak, popraw go.

    Obraz

    Krok 6

    Chwytając za górny znacznik na pasku cliplet, możesz skrócić czas powtarzania fragmentu (będzie odtwarzany szybciej) lub wydłużyć. Jeżeli pojawią się szare prostokąty, w tych miejscach klipletu powtórek już nie będzie. Jeżeli chcesz, żeby były, kliknij prostąt, aby zmienił kolor. Jeżeli chcesz, aby wybrany fragment zaczynał się powtarzać od połowy klipletu, chwyć myszką pierwszy kolorowy prostokąt na pasku cliplet i przeciągnij go w prawo.

    Obraz

    Krok 7

    Stosując warstwę Play, najlepsze efekty otrzymasz, gdy wybierzesz fragment filmu kończący się tuż przed klatką wybraną jako tło klipletu lub zaczynający się tuż za nią.

    Obraz

    Krok 8

    Na pasku cliplet warstwa typu Play jest oznaczana cienkim paskiem ze zgrubieniem. To „zgrubienie” oznacza moment odgrywania wybranego fragmentu filmu. Chwytając za znaczniki, możemy go skracać, wydłużać i przemieszczać.

    Krok 9

    Warstwy są widziane od dołu stosu i warstwa Play zasłania pozostałe, jeśli tak jak w naszym przykładzie ich obrysy się pokrywają. Aby odkryć te warstwy, chwyć znacznik znajdujący się z lewej strony paska cliplet i przesuń go na skraj ruchomej sekwencji. To samo, jeśli zajdzie taka konieczność, zrób z tylnym znacznikiem.

    Obraz

    Krok 10

    Aby zobaczyć efekt końcowy, kliknij Play. W celu wyeksportowania klipletu kliknij Export cliplet. Możesz wybrać format GIF, MP4 lub WMV.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie