Klawiatura jako element diagnostyczny
|
Za każdym razem, gdy do komputera podłączasz prąd, wszystkie diody klawiatury powinny mrugnąć. Oznacza to, że przynajmniej część podzespołów płyty głównej działa poprawnie. Jeśli takiego błysku nie zauważysz, może to wskazywać na uszkodzenie zasilacza lub płyty głównej. Ponadto tuż po uruchomieniu komputera także kontrolki powinny się na chwilę zaświecić, co będzie wskazywało na prawidłową pracę płyty i procesora. Jeśli taki sygnał się nie pojawi, możesz podejrzewać o powodowanie problemów płytę główną lub procesor.
Warto też korzystać z klawisza [Num Lock]
do diagnozowania zawieszeń komputera. Gdy naciśniesz go kilkakrotnie podczas ładowania Windows, dioda Num Lock powinna się kilkakrotnie zaświecić i zgasnąć. Niekiedy trzeba poczekać kilka sekund na reakcję diody. Jeśli jednak nie zaświeci się w ogóle, wskazuje to na zawieszenie się komputera.
|
Komputer ma budowę modułową i rzadko się zdarza, że uszkodzeniu ulega większa liczba jego podzespołów. Jeśli popsuje się tylko jeden element, wystarczy go wymienić lub naprawić, by komputer odzyskał pełną sprawność. Wiele, pozornie poważnych, awarii możesz więc usunąć samodzielnie. Zyskasz na czasie i zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś wydać na naprawę w punkcie serwisowym.
Jeśli się jednak okaże, że naprawa przerasta twoje możliwości, przyda się twoja umiejętność diagnozowania – co powinno przyspieszyć naprawę wykonywaną przez pracowników punktu naprawczego.
Komputer się nie uruchamia
Zdarzają się awarie objawiające się tym, że komputer w ogóle nie reaguje na włączanie. Przyczyną takich sytuacji bywają przede wszystkim dwa elementy: zasilacz komputera lub płyta główna. Uszkodzenie procesora jest mało prawdopodobne, bo dzięki zabezpieczeniom termicznym trudno go przegrzać. Wyjątek stanowią komputery poddawane ekstremalnemu overclockingowi, ale tego nie bierzemy pod uwagę.
Kłopot z włącznikiem
Przyczyną braku reakcji na włączanie bywa uszkodzenie włącznika na przednim panelu obudowy komputera. Musisz wykluczyć taki powód usterki.
Nie odłączając komputera od zasilania, odkręć z tyłu obudowy śrubki mocujące lewą (patrząc od przodu komputera) pokrywę zewnętrzną obudowy, a następnie ją zdejmij. Jeśli twój komputer ma jednolitą pokrywę, odkręć wszystkie śrubki mocowania i zdejmij pokrywę.
Odszukaj złącze przedniego panelu na płycie głównej. Zwykle jest ono umieszczone w dolnym prawym rogu płyty głównej. Z reguły podłączone są do niego kolorowe przewody:
Odszukaj przewód oznaczony jako POWER SW lub przewód podłączony do pinów o tej nazwie. Odłącz go od złącza.
Za pomocą śrubokrętu z metalowym grotem zewrzyj na chwilę dwa sąsiadujące ze sobą piny PWR ON
(komputer musi być zasilany). Rób to bardzo ostrożnie, by śrubokrętem nie dotknąć innych elementów płyty głównej.
Jeśli komputer wystartuje, będzie to oznaczało, że uszkodzony jest włącznik. Wyłącz komputer włącznikiem z tyłu obudowy albo wyciągnij kabel zasilania z gniazdka.
Na złączu panelu przedniego odszukaj przewód podłączony do pinów RST i odłącz go. Następnie końcówkę tę podłącz do pinów oznaczonych PWR ON. Będziesz mógł włączać komputer przyciskiem [Reset] umieszczonym na przednim panelu komputera.