Samodzielna aranżacja
Przeglądarka stron WWW, dostęp do internetu i trochę muzycznej kreatywności wystarczą, aby się zabawić w muzycznego producenta. Pokażemy, jak przygotować utwór, odpowiednio go zmiksować oraz opublikować w sieci.
W internecie istnieją specjalnie stworzone witryny, które umożliwiają użytkownikom przygotowanie i zmiksowanie własnego utworu. Proponujemy serwis LoopLabs. Masz w nim do dyspozycji kilkaset dźwięków, podzielonych na kategorie instrumentów i stylów. Na stronie serwisu www.looplabs.com w prawej kolumnie znajduje się lista miksów przygotowanych przez innych internautów, dzięki której szybko możesz się zorientować w typie udostępnianej muzyki. Na każdą z tych propozycji można głosować. Będziesz miał okazję znaleźć się na tej liście, gdy przygotujesz i zarejestrujesz swój utwór. Jak to zrobić, dowiesz się z warsztatów.
Główny panel programu do miksowania
Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś się zapoznać z panelem programu do miksowania. W warsztacie omawiamy poszczególne funkcje, abyś wiedział, do czego służą.
Krok 1
Wejdź na stronę www.looplabs.com. Kliknij tekst CLICK TO MAKE MUSIC NOW! przy obrazku z napisem The Music Lab. Panele z tym tekstem umieszczone wyżej na stronie działają inaczej. Następnie kliknij okienko w celu potwierdzenia, że zgadzasz się z zasadami serwisu.
Krok 2
Wyświetli się panel główny programu do miksowania on-line. Okno główne (1) to miejsce na kolejne ścieżki twojego utworu. Niebieski pasek (2) określa długość utworu. Klikając i przytrzymując lewy przycisk myszy i ustawiając lewy i prawy znacznik, możesz określić, od którego do którego momentu utwór będzie zapętlony – loop.
Krok 3
Klikając trójkąt (3) znajdujący się poniżej paska czasu i przesuwając go w lewo i prawo wraz z pionową kreską w ekranie głównym, określasz za każdym razem miejsce rozpoczęcia odtwarzania utworu.
Krok 4
Pionowa kolumna po lewej stronie głównego ekranu zawiera funkcje dotyczące ścieżek utworu. Klikając przycisk (4) lub korzystając z klawisza [spacja], rozpoczynasz odtwarzanie utworu i jego zatrzymywanie. Przycisk (5) umożliwia nagrywanie własnego głosu, a także instrumentów – dzięki podłączeniu ich do karty dźwiękowej komputera. W naszym przykładzie nie będziemy korzystali z tej funkcji. Pasek (6) określa głośność całego utworu.
Krok 5
Poniżej masz pole czasu trwania utworu oraz tempa (7). Klikając w tym polu lewym przyciskiem myszy liczbę nad napisem tempo, przytrzymując przycisk i poruszając myszą w dół i w górę, przyspieszasz i zwalniasz tempo utworu. Warto zwrócić uwagę, by tempa dokładanych do utworu ścieżek były takie same, gdyż wtedy zgadzają się rytmicznie. Zwykle te wartości są podawane w bpm. Zarazem niezgodność rytmu i niewielkie przesunięcia spowodują, że twój utwór będzie bardziej oryginalny, choć trudniejszy do tańczenia.
Krok 6
Obok znaczników tempa masz dwie ikonki. Pierwsza określa, czy odtwarzanie utworu będzie zapętlone. Zaznaczona kłódeczka powoduje, że twoje własne nagrane próbki będzie łatwiej synchronizować z akcentem w taktach utworu.
Krok 7
Po prawej stronie ekranu głównego znajduje się kolumna ADD SOUNDS – w niej dokonasz wyboru próbek (8). Tutaj znajdziesz dźwięki instrumentów i perkusji, które będą materiałem do twojego miksu.
Krok 8
W zakładce ClubCreate masz do wyboru kilka katalogów kategorii muzycznych, m.in. funk, urban, hip-hop, disco, określających, w jakiej stylistyce będzie utrzymany twój fragment. Każdy ma podane tempo zawartych w nim próbek (np. 97bmp). Ułatwi ci to później wybranie optymalnego tempa całego utworu.
Krok 9
Zakładka Session wyświetla zarejestrowane twoje własne dźwięki. W naszym przykładzie nie będą nam one potrzebne.
Przygotowanie utworu do miksowania
Na potrzeby tego warsztatu dokonamy wyboru 6 rodzajów próbek, które umożliwią nam przygotowanie kompletnego podkładu do miksu hip-hopowego.
Krok 1
Kliknij jedną z kategorii zakładki ClubCreate – wspomniane Hip-Hop. (Gdybyś chciał wrócić do wyboru kategorii, kliknij przycisk Back. Masz do wyboru próbki, które posłużą ci jako zawartość dla ścieżek miksu. Większość ma własne nazwy, ale kliknięcie myszką każdej z nich, np. SubLoop3, pozwoli ją odsłuchać i zorientować się, czy to próbka basu, perkusji, innego instrumentu czy skreczu.
Krok 2
Jeśli chcesz ograniczyć wybór próbek do konkretnej kategorii, rozwiń zakładkę Show All i wybierz jej nazwę, np. Drum. Wtedy będziesz miał do przesłuchania jedynie próbki perkusji.
Krok 3
Wybierz kategorię Drum. Jeśli odnalazłeś odpowiadającą ci próbkę, zaznacz ją, np. Drumloop10 i przytrzymując kursorem, przeciągnij na ekran panelu mikserskiego.
Krok 4
W lewej kolumnie pojawiła się ścieżka Drumloop10, a w głównym oknie masz puste pola określające kolejne bity w utworze. Klikając myszką takie pola, określisz, w którym momencie ma się ta ścieżka pojawić w utworze. Klikając ponownie, możesz odznaczyć każde z pól. Chcąc zaznaczyć kilka bitów obok siebie, kliknij myszką i przytrzymując ją, przeciągnij w prawo.
Krok 5
Postępuj podobnie w pozostałych kategoriach. Zaznaczając w zakładce SELECT INSTRUMENT kolejno: Bass, Synth, Percussion, Keyboard, Strings, wybierz odpowiadające ci próbki – przeciągaj je ponownie do głównego ekranu. Próbek perkusyjnych czy basowych może być więcej w miksie, podczas gdy ścieżkę instrumentalną, np. piano, keyboard, guitar, wybierz tylko jedną z każdej grupy. To zapewni, że melodia nie będzie później zagłuszała dodawanej lub wykonywanej na żywo rapowanej partii wokalu.
Tworzenie bitów
Utworzonych 6 ścieżek utworu należy wypełnić bitami, zaznaczając je w odpowiednich miejscach, tak by powstał pełny utwór.
Krok 1
Najpierw zaznacz na pasku czasu w oknie głównym znaczniki, przeciągając prawy znacznik na pozycję 1.26. W ten sposób tworzysz pętlę (loop) dla partii perkusji Drumloop10. Zaznacz wszystkie pola tej próbki, tworząc ścieżkę zawierającą 12 bitów, która będzie podstawą miksu:
Krok 2
Podobnie postępuj ze ścieżkami w naszym przykładzie: Subloop1 i Hatss1, zostawiając np. 4 puste pola w ścieżce Subloop1, tak by utwór nie był jednostajny. Uwaga: Podane w warsztacie nazwy ścieżek są przykładowe. Potraktuj wybrane przez siebie próbki w ten sam sposób i zróżnicuj je w zależności od kategorii, z której pochodzą.
Krok 3
Ścieżki instrumentalne Pinoaalts4, Dstring6, Arp4.1bar1 wypełnij na zmianę, eksperymentując czasami z ich zachodzeniem na siebie, ale tak, by zbyt długo ze sobą nie grały. W ten sposób stworzyłeś 12-bitową pętlę podkładu muzycznego, który teraz możesz poddać miksowaniu.
Aranżacja miksu
Masz już wszystkie ścieżki utworu. Czas na ustawienie odpowiednich proporcji, dodanie efektów, tak by miks był ciekawy i atrakcyjny do słuchania.
Krok 1
W lewej kolumnie panelu mikserskiego każda ścieżka ma kilka funkcji do ustawienia VOL/SOLO, PAN/MUTE. Przesuwając myszką znajdujący się obok suwak, ustawiasz proporcję każdej z nich względem pozostałych ścieżek. Oto funkcje poszczególnych przycisków:
VOL – reguluje głośność danej ścieżki
PAN – umożliwia umieszczenie dźwięków danej ścieżki w panoramie stereo, to znaczy określenie, czy będziesz je słyszał bardziej z lewej czy bardziej z prawej strony
SOLO – umożliwi odsłuchanie tylko pojedynczej ścieżki
MUTE – ułatwi wyłączenie ścieżki, gdybyś uznał, że np. chcesz tymczasowo pozbyć się jednej z trzech ścieżek perkusyjnych, które wcześniej wrzuciłeś do utworu.
Krok 2
Ustaw głośność ścieżek Drumloop10 i Hatss1 na ok. 80 proc., a ścieżki basowej Subloop1 na 50 proc. Ścieżkę Drumloop10 ustaw w panoramie na lewo, a ścieżkę Hatss1 na prawo. Subloop1, czyli partię basu, pozostaw w centrum. Dzięki temu masz odpowiednią głośność perkusji i basu oraz wypełnioną panoramę utworu.
Krok 3
Tak samo postępuj ze ścieżkami instrumentalnymi. Panoramę Pinoaalts4 ustaw maksymalnie w lewo, a głośność na 50 proc., Arp4.1bar1 na 2/3 skali głośności VOL i panoramy PAN, a Dstring6 pozostaw w środku. Po przesłuchaniu utworu zorientujesz się, że całość brzmi dużo lepiej i jest wrażenie, że dźwięki dochodzą z różnych kierunków. W podobny sposób eksperymentując, możesz postępować z dodatkowymi ścieżkami.
Krok 4
Każdą ze ścieżek swojego utworu możesz wyposażyć w dodatkowy efekt. W tym celu kliknij przycisk FX, a otworzy się okno efektów Effects Editor. Masz do wyboru siedem opcji w zakładce Effects i możliwość ich włączania i wyłączania klawiszami ON/OFF.
Krok 5
W oknie Properties możesz ustawić szczegółowe parametry efektów. Po kliknięciu przycisku PREVIEW usłyszysz wybrane efekty w czasie rzeczywistym. Jeśli chcesz je zaakceptować, kliknij APPLY. Jeśli chcesz cofnąć zmiany, kliknij CLEAR, a jeśli postanowiłeś w ogóle zrezygnować z użycia efektów, kliknij CANCEL.
Rejestracja w serwisie i publikacja utworu
Masz gotowy utwór. Zapewne chciałbyś go w jakiś sposób zapisać. W tym celu musisz zarejestrować się w serwisie.
Krok 1
Kliknij zakładkę File w górnej części ekranu i wybierz opcję Save. Otworzy się okno logowania. Jeżeli masz konto w serwisach Facebook lub Twitter, możesz zalogować się za ich pomocą. Jeśli nie, kliknij przycisk Create your account.
Krok 2
W polu Username podaj swoją nazwę użytkownika, w polu Email wpisz swój adres e-mailowy, w polu Password podaj hasło do konta, które właśnie zakładasz. Przepisz jeszcze w pole Captcha odpowiedni wyświetlony ciąg znaków. Kliknij przycisk Register i po chwili zostaniesz poinformowany o założeniu konta. Kliknij Done.
Krok 3
Zostaniesz przekierowany ponownie do panelu logowania. Wypełnij pola Username oraz Password, zaakceptuj zasady serwisu, klikając przycisk Continue.
Krok 4
Teraz należy zapisać utwór. W tym celu kliknij zakładkę File, wybierz Save As i po otwarciu się okna zapisu wpisz w pole Save Draft As nazwę swojego utworu. Następnie kliknij przycisk Save.
Krok 5
Po zapisaniu utworu serwis automatycznie cię zapyta, czy chcesz podzielić się nim z innymi użytkownikami sieci, którzy będą mogli go posłuchać na twoich kontach społecznościowych, np. Facebook, Twitter, Tumblr, YouTube. Jeśli masz takie konto, to w kilku krokach będziesz mógł umieścić tam swój utwór.
Krok 1
Kliknij zakładkę File, następnie wybierz Publish to Profile Page. Wyświetli się pytanie o zgodę na publikację twojego miksu w serwisie, w którym inni będą mogli na niego głosować. Kliknij Publish. Od tego momentu nie będziesz miał możliwości zmiany utworu.
Krok 2
Następnie zdecyduj, czy zgadzasz się na to, by inni dokonywali remiksów twojego utworu. Jeśli tak, zaznacz Yes i kliknij Save.
Krok 3
Kliknij przycisk Share Now!. Od tej chwili twój utwór jest już publicznie dostępny i mogą go słuchać miliony internautów. Jeśli będziesz miał trochę szczęścia, to niedługo możesz się znaleźć wysoko na liście przebojów serwisu LoopLabs.