Samodzielna aranżacja
Wejdź na stronę www.looplabs.com. Kliknij tekst CLICK TO MAKE MUSIC NOW! przy obrazku z napisem The Music Lab. Panele z tym tekstem umieszczone wyżej na stronie działają inaczej. Następnie kliknij okienko w celu potwierdzenia, że zgadzasz się z zasadami serwisu.
Wyświetli się panel główny programu do miksowania on-line. Okno główne (1) to miejsce na kolejne ścieżki twojego utworu. Niebieski pasek (2) określa długość utworu. Klikając i przytrzymując lewy przycisk myszy i ustawiając lewy i prawy znacznik, możesz określić, od którego do którego momentu utwór będzie zapętlony – loop.
Klikając trójkąt (3) znajdujący się poniżej paska czasu i przesuwając go w lewo i prawo wraz z pionową kreską w ekranie głównym, określasz za każdym razem miejsce rozpoczęcia odtwarzania utworu.
Pionowa kolumna po lewej stronie głównego ekranu zawiera funkcje dotyczące ścieżek utworu. Klikając przycisk (4) lub korzystając z klawisza [spacja], rozpoczynasz odtwarzanie utworu i jego zatrzymywanie. Przycisk (5) umożliwia nagrywanie własnego głosu, a także instrumentów – dzięki podłączeniu ich do karty dźwiękowej komputera. W naszym przykładzie nie będziemy korzystali z tej funkcji. Pasek (6) określa głośność całego utworu.
Poniżej masz pole czasu trwania utworu oraz tempa (7). Klikając w tym polu lewym przyciskiem myszy liczbę nad napisem tempo, przytrzymując przycisk i poruszając myszą w dół i w górę, przyspieszasz i zwalniasz tempo utworu. Warto zwrócić uwagę, by tempa dokładanych do utworu ścieżek były takie same, gdyż wtedy zgadzają się rytmicznie. Zwykle te wartości są podawane w bpm. Zarazem niezgodność rytmu i niewielkie przesunięcia spowodują, że twój utwór będzie bardziej oryginalny, choć trudniejszy do tańczenia.
Obok znaczników tempa masz dwie ikonki. Pierwsza określa, czy odtwarzanie utworu będzie zapętlone. Zaznaczona kłódeczka powoduje, że twoje własne nagrane próbki będzie łatwiej synchronizować z akcentem w taktach utworu.
Po prawej stronie ekranu głównego znajduje się kolumna ADD SOUNDS – w niej dokonasz wyboru próbek (8). Tutaj znajdziesz dźwięki instrumentów i perkusji, które będą materiałem do twojego miksu.
W zakładce ClubCreate masz do wyboru kilka katalogów kategorii muzycznych, m.in. funk, urban, hip-hop, disco, określających, w jakiej stylistyce będzie utrzymany twój fragment. Każdy ma podane tempo zawartych w nim próbek (np. 97bmp). Ułatwi ci to później wybranie optymalnego tempa całego utworu.
Zakładka Session wyświetla zarejestrowane twoje własne dźwięki. W naszym przykładzie nie będą nam one potrzebne.