Sceneria jak z filmu akcji
Tym razem za pomocą GIMP-a nałożymy na fotografię spektakularne efekty specjalne, które zamienią spokojny pejzaż w dramatyczną pożogę.
Do wykonania warsztatów z tej części naszego kursu niezbędna będzie umiejętność pracy na warstwach i maskach, którą zdobyłeś w poprzednich odcinkach. Artykuły archiwalne na ten temat znajdziesz na stronie internetowej PC Formatu pod adresami http://pcformat.pl/u/519 i http://pcformat.pl/u/520. W bieżącym odcinku do wykonania ćwiczenia będą ci potrzebne pędzle. Dowiesz się więc nie tylko, jak sprawnie posługiwać się pędzlami standardowymi, ale także w jaki sposób zainstalować dodatkowe formaty i kształty pędzli. Program GIMP można pobrać z serwisu PC Format Programy.
Poprawianie kolorystyki zdjęcia
Do wykonania efektów specjalnych potrzebujesz ciekawej scenerii. Najlepiej sprawdzi się tu przestrzenny krajobraz, taki jak w naszym przykładzie. Fotografii poszukaj w zasobach swojego dysku lub w internecie. Jeśli masz już wybrany odpowiedni kadr, możesz przystąpić do pracy.
Krok 1
Uruchom program GIMP. Następnie z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem (w naszym przykładzie scena.jpg) i kliknij Otwórz.
Krok 2
Na początku dokonaj modyfikacji kolorystycznej obrazu. Mocne barwy dodadzą mu dynamiki. W tym celu z menu Kolory wybierz Jasność i Kontrast. Teraz w otwartym oknie Jasność i Kontrast przesuń suwaki Jasność oraz Kontrast delikatnie w prawo – w naszym przykładzie ustawiamy 10 i 15 i kliknij OK.
Krok 3
Powiel aktualną warstwę. Kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Duplikuj warstwę. Następnie rozwiń listę Tryb i wybierz z niej pozycję Pokrywanie. Obraz stanie się jeszcze bardziej dynamiczny dzięki wzmocnieniu kolorów. Jeśli uważasz, że efekt jest zbyt mocny, zmniejsz krycie, np. do wartości 75.
Krok 4
Przy korekcji kolorystycznej możesz wykorzystać umiejętności z poprzednich części kursu, używając pozostałych opcji dostępnych w menu Kolory.
Dodatkowe pędzle
W naszym przykładzie potrzebujemy pędzli w kształcie chmur. Bez problemu znajdziesz je w internecie, np. pod adresami http://pcformat.pl/u/591 lub http://pcformat.pl/u/592. Pobierz dowolną paczkę pędzli i wypakuj je w dowolnej lokalizacji na komputerze. Pliki powinny mieć rozszerzenie .gbr. Skopiuj cały folder i przekopiuj go do katalogu z pędzlami.Ścieżka dla domyślnej instalacji to: C:\Program Files\GIMP2\share\gimp\2.0\brushes. Jeżeli kopiujesz tylko pojedyncze pliki, możesz je wkleić do katalogu: C:\Program Files\GIMP2\share\gimp\2.0\brushes\Basic.
Przekształcanie scenerii fotografii
Do namalowania chmur dymu z wybuchu możesz wykorzystać zestaw standardowych pędzli. Aby efekt był realistyczny, zainstaluj pędzle dodatkowe. Jak wgrać do GIMP-a nowe pędzle, przeczytasz w ramce „Dodatkowe pędzle”.
Krok 1
Utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N]. Następnie w otwartym okienku Nowa warstwa, w polu Nazwa warstwy wpisz np. wybuch i pozostaw domyślne rozmiary warstwy. Upewnij się, że w sekcji Typ wypełnienia warstwy jest zaznaczona opcja Przezroczysta, i kliknij OK.
Krok 2
Teraz z przybornika wybierz Pędzel i w zakładce Opcje narzędzia kliknij ikonę z typem pędzla. Rozwinie się lista dostępnych pędzli. Wybierz jeden z nich, najlepiej w kształcie chmur (dostępny po instalacji dodatkowych pędzli) i dostosuj jego rozmiar do wielkości obrazu źródłowego, np. 600.
Krok 3
Upewnij się, że jest zaznaczony czarny kolor jako pierwszoplanowy. Namaluj na pustej warstwie kłęby dymu, które będą przypominały wybuch. Zacznij modyfikować wielkość pędzla aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Możesz też zmieniać rodzaj pędzla oraz w opcjach korygować stopień krycia. Jeżeli klikniesz kwadracik opcji Dynamika, będziesz mógł zmieniać tryb rysowania. W naszym przykładzie efekt jest taki jak na poniższym obrazku.
Krok 4
Utwórz kolejną warstwę o nazwie ogień. Następnie zmień kolor pierwszoplanowy na pomarańczowy (np. #ff4a0c) i namaluj ogniste chmury wewnątrz czarnych kłębów dymu, które będą przypominały wybuch. Efekt powinien być taki.
Krok 5
Dodaj jeszcze jedną warstwę, np. poświata, i u podłoża wybuchu narysuj elipsę narzędziem Zaznaczenie eliptyczne. Wypełnij elipsę jasnym pomarańczowym kolorem. Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie, Rozmycie Gaussa i w otwartym oknie, w zależności od rozmiarów źródłowego pliku, ustaw promień rozmycia w polach Poziomo oraz Pionowo, kliknij OK. Jeśli elipsa będzie miała nadal ostre kontury, powtórz filtr rozmycia. Teraz w oknie warstw zmień Tryb na Rozjaśnianie, a stopień krycia ustaw suwakiem na wartość 75.
Krok 6
Efekt wybuchu można wzbogacić o odłamki powstałe na skutek eksplozji. Utwórz nową warstwę o nazwie odłamki i wybierz odpowiedni krój pędzla, który będzie symulował odłamki. Jeśli nie masz takiego pędzla, poszukaj go w internecie. Możesz również wyszukać gotowe zdjęcie z odłamkami, które wczytasz do aktualnego projektu jako nową warstwę. W naszym przykładzie posługujemy się kolejnym pędzlem. Wybieramy szary jako kolor pierwszoplanowy i otaczający wybuch. Na nowej warstwie malujemy odpowiednim pędzlem odłamki. Uzyskany efekt wygląda tak jak na obrazku.
Krok 7
Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie z odłamkami i wybierz z menu Dodaj maskę warstwy. Upewnij się, że jest zaznaczona opcja Biała, po czym wybierz zwykły pędzel i na masce warstwy zamaluj nim zbędne obszary odłamków, tak aby dodać realności. Doprowadź na przykład do takiej postaci:
Krok 1
W sposób analogiczny do rysowania kłębów dymu i wybuchu możesz namalować ognistą kulę lecącą w kierunku wybuchu. Uzyskasz w ten sposób efekt bombardowania jak z filmu akcji. Pamiętaj o pracy na warstwach i każde kolejne etapy dorabiaj na kolejnych warstwach. W naszym przykładzie wygląda to tak:
Krok 2
Skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N] utwórz nową warstwę z przezroczystością. Z przybornika wybierz Gradient i ustaw kolor pomarańczowy jako pierwszoplanowy. Namaluj tło gradientowe, przeciągając kursor myszy od górnej do dolnej krawędzi obrazu. Następnie zmień Tryb na Pokrywanie, a poziom krycia ustaw na wartość 85.
Krok 3
Teraz utwórz kolejną warstwę z czarnym wypełnieniem. Dodaj efekt światła, wybierając z menu Filtry kolejno: Światło i cień oraz Efekty świetlne. W okienku Efekty świetlne ustaw suwakiem odległość i ustawienie światła mniej więcej w taki sposób jak na poniższym obrazku. Kliknij OK. Zmień Tryb na Pokrywanie i krycie na wartość 80.
Krok 4
Dodaj jeszcze jedną warstwę i wypełnij ją pomarańczowym kolorem, np. #ff870c. Zmień jej tryb na Pokrywanie, a krycie ustaw na wartość 30. Uzyskasz efekt końcowy:
Krok 5
Zapisz projekt na dysku i wyeksportuj obraz do pliku w formacie JPG.