Co się zmieniło?
|
Od ostatniego testu routerów, opublikowanego
w PC Formacie 9/2008, pojawiły się na rynku modele o nowych możliwościach. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na routery z portami USB, do których można teraz podłączać różne urządzenia – dyski, pendrive’y, kamerki internetowe, drukarki czy urządzenia wielofunkcyjne. Ceny routerów standardu 802.11n nieznacznie spadły. Część routerów jest oznaczana jako 802.11n Lite i pracuje w trybach do 150 Mb/s. Są one gorsze, ale też tańsze od „pełnowartościowych” 802.11n.
|
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy dostępne w sprzedaży routery w cenie 180–650 złotych. Sa one przeznaczone do pracy na łączach telefonicznych (głównie dotyczy to neostrady) albo w sieciach typu ethernet (osiedlowych, kablowych itp.).
Wyposażenie i obsługa
Wśród routerów z interfejsem ethernet (do kablówek) największe możliwości oferuje Edimax BR-6524N. Wyróżnia go przede wszystkim bardzo dobra pomoc wyświetlana w powiązaniu z wybranymi funkcjami oraz polskojęzyczny program do konfiguracji. Dzięki temu nawet początkujący użytkownik nie będzie miał problemów z opanowaniem urządzenia.
Linksys WAG160N z modemem ADSL wyróżnia się jeszcze prostszą obsługą. Oferuje program konfiguracyjny LELA oraz bardziej rozbudowane funkcje diagnostyczne.
Możliwości
W tym przypadku również warto wskazać router Edimax BR-6524N. Można skonfigurować go tak, by korzystał z funkcji zwiększania zasięgu sieci (WDS) za pomocą dodatkowych punktów dostępowych.
Zaletą jest też możliwość ograniczenia mocy sygnału, dzięki czemu nie zakłóca on innych sieci, ponadto jest to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa.
Z kolei wśród routerów z modemem ADSL największe możliwości ma Pentagram Cerberus P6341. Oferuje wszystkie tryby pracy routera, ma wiele ustawień do przekazywania portów, pozwala łatwo korzystać z filtrów adresów MAC. Warto też podkreślić możliwość zarządzania pasmem zarówno dla łącza internetowego, jak i dla Wi-Fi.
W kategorii routerów do neostrady bardzo dobrze wypadł też DrayTek Vigor 2710n, który ma liczne zaawansowane funkcje, jak np. VPN czy możliwość utworzenia kilku sieci Wi-Fi. Niestety, z reguły nie przydają się one w domu.
Wydajność
Mimo zgodności z tym samym standardem 802.11n poszczególne urządzenia znacznie się różnią pod względem szybkości działania. Dotyczy to nie tylko szybkości maksymalnej, ale też stabilności połączenia bezprzewodowego.
Wybierając router z interfejsem ethernet, warto się przyjrzeć modelowi SMC WGBR14-N. Zapewnia on szybkie połączenie bezprzewodowe, jeśli komputer i router znajdują się blisko siebie. Na większą odległość lepszy okazuje się Edimax.
Wśród routerów do neostrady wyróżnia się Pentagram Cerberus P 6341 oraz Belkin F5D8635nv4A. Pierwszy osiągnął największą wydajność przy połączeniu na mniejsze odległości. Drugi sprawdza się zdecydowanie lepiej przy pracy w większym domu.