A A A

Skuteczny kamuflaż

PC Format 1/2009
Chcesz schować plik lub katalog przed innymi współużytkownikami komputera? Nie wnikając w motywy, które tobą kierują, pokazujemy kilka sposobów na ukrycie danych w Windows. Nasze sztuczki zadziałają zarówno w wersji XP, jak i Vista.

Sposobów na ukrycie danych na komputerze jest mnóstwo. Istnieje wiele programów oferujących zaawansowane szyfrowanie, ukrywanie całych dysków twardych, blokady dostępu itp. My jednak proponujemy rozwiązania, które do zastosowań domowych powinny być w zupełności wystarczające i nie wymagają instalacji żadnego specjalistycznego oprogramowania kryptograficznego.

Aby wprowadzić w życie proponowane przez nas metody ukrywania danych, wystarczy komputer pracujący pod kontrolą systemu Windows XP lub Windows Vista. Do ukrycia danych wykorzystasz po prostu funkcje, które są obecne w samym systemie operacyjnym, zatem przy okazji dowiesz się być może czegoś nowego o Windows.

Maskowanie ikony folderu na pulpicie

Sztuczka jest bardzo prosta w realizacji, nie wymaga szyfrowania, haseł, uprawnień administratorskich ani ryzykownego modyfikowania rejestru. Zaawansowany użytkownik Windows wprawdzie bez trudu poradzi sobie z ujawnieniem folderu ukrytego opisaną metodą, ale musi oczywiście wiedzieć, że taki folder istnieje. Trik wykorzystuje możliwość modyfikowania wyglądu ikon folderów w Windows oraz zmieniania ich nazw.


Zakładamy, że folder, który chcesz ukryć, znajduje się już na pulpicie Windows (zarówno XP, jak i Vista). Zaznacz go, klikając weń myszką. Wciśnij klawisz [F2]. Pole nazwy uaktywni się do edycji. Teraz wciśnij lewy klawisz [Alt] i przytrzymując ten klawisz, wybierz z klawiatury numerycznej: 0160. Nazwa zmieni się w spację. Wciśnij [Enter]. Windows wprawdzie nie pozwala na użycie wyłącznie znaku spacji jako nazwy, ale w tym wypadku nie użyłeś zwykłego znaku spacji, lecz wstawiłeś odpowiednim kodem (nr 0160) znak zwany spacją nierozdzielającą. Wygląda on tak samo jak zwykła spacja, jednak Windows traktuje spację nierozdzielającą inaczej i zezwala na jej użycie w nazwach plików i folderów.


Jeżeli w twoim komputerze nie ma klawiatury numerycznej (korzystasz np. z lap­topa), możesz wstawić potrzebny znak za pomocą wbudowanego w Windows narzędzia o nazwie  Tablica znaków. W oknie programu z lis­ty Czcionka wybierz MS Reference Sans Serif. Zaznacz odpowiednie pole znaku (tak jak na ilustracji). Kliknij Wybierz, a następnie Kopiuj, po czym przełącz się na pulpit. Aktywuj tryb edycji w nazwie folderu i wciśnij klawisze [Ctrl]+[V]. Znajdujący się w systemowym schowku znak zostanie wklejony do nazwy. Zatwierdź ją klawiszem [Enter].


Skoro nazwa jest już ukryta, czas przystąpić do schowania ikony. Kliknij folder prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.


W oknie Właściwości przejdź do zakładki Dostosowywanie. Następnie kliknij widoczny w sekcji Ikony folderów przycisk Zmień ikonę.


Zobaczysz okno Zmienianie ikony dla folderu. Domyślnie wyświetla ono ikony, które są zawarte w systemowym pliku SHELL32.dll. Teraz przewiń w prawo zawartość pola zawierającego ikonki. Zobaczysz kilka pól całkowicie pustych. Wybierz jedno z takich pól i kliknij przycisk OK.


Zamknij okno Właściwości przyciskiem OK. Powrócisz na pulpit systemowy. Zobaczysz, że jedynym symptomem obecności folderu jest wciąż widoczne pole zaznaczenia nazwy. Jednak wystarczy kliknąć w jakiekolwiek miejsce na pulpicie, by folder całkowicie zniknął. Folderu nie widać, ale ty wiesz, gdzie on jest, więc możesz go zaznaczać myszką, kliknąć dwukrotnie i korzystać tak jak z innych folderów.


Jeżeli korzystasz z Windows Vista, uzyskasz ten sam efekt. Jednak przy domyślnych ustawieniach Vista jest bardziej zdradliwy, gdyż nawet wtedy, gdy wybierzesz pustą ikonę i nazwę, osoba postronna może przypadkowo trafić na ukryty folder, naprowadzając na niego kursor myszki. System wtedy podświetli pole zajmowane przez folder (patrz ilustracja).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto