Skuteczny kamuflaż
Wybierz jakiś plik graficzny jako kamuflaż dla danych, które w nim ukryjesz – w naszym przykładzie plik nosi nazwę dummypic.
Zakładamy, że dane, które chcesz ukryć w zdjęciu czy ilustracji, masz już przygotowane w jednym folderze. Jeżeli tak jest, kliknij prawym klawiszem folder – w naszym przykładzie nosi on nazwę ukryj i z menu kontekstowego wybierz Wyślij do i Folder skompresowany (zip). Po chwili w tym samym folderze pojawi się ikona spakowanego pliku o takiej samej nazwie, jaką ma wybrany do spakowania folder – w naszym przykładzie ukryj.
Za pomocą Eksploratora Windows utwórz na dysku twardym (np. C:) folder o krótkiej nazwie (w naszym przykładzie utworzyliśmy folder trik). Do tego folderu przenieś lub skopiuj dwa elementy: obrazek, który będzie pełnił rolę kamuflażu, oraz spakowany folder.
Uruchom okno wiersza poleceń Windows (najprościej, wywołując okno Uruchamianie skrótem klawiszowym [Windows]+[R], a następnie, wpisując w tym oknie polecenie cmd i klikając OK). W oknie wiersza poleceń zobaczysz ścieżkę do folderu domowego zalogowanego aktualnie użytkownika.
Teraz będziesz musiał wykonać kilka poleceń w oknie wiersza poleceń. Zacznij od przejścia do folderu, w którym umieściłeś wcześniej obrazek i spakowane dane. W naszym przykładzie docelowy folder ma ścieżkę dostępu C:\trik. Jeżeli u ciebie ten folder ma inną nazwę, odpowiednio zmodyfikuj poniższe polecenia.
Wpisz najpierw polecenie cd \ i zatwierdź klawiszem [Enter]. W ten sposób przejdziesz do katalogu głównego na dysku (zakładamy, że jest to dysk C:). Następnie wpisz polecenie cd trik. Wciśnij [Enter]. Przejdziesz do folderu, w którym są umieszczone grafika oraz dane do ukrycia. Nazwa folderu będzie widoczna przed kursorem.
Teraz będziesz musiał wykonać kilka poleceń w oknie wiersza poleceń. Zacznij od przejścia do folderu, w którym umieściłeś wcześniej obrazek i spakowane dane. W naszym przykładzie docelowy folder ma ścieżkę dostępu C:\trik. Jeżeli u ciebie ten folder ma inną nazwę, odpowiednio zmodyfikuj poniższe polecenia.
Wpisz najpierw polecenie cd \ i zatwierdź klawiszem [Enter]. W ten sposób przejdziesz do katalogu głównego na dysku (zakładamy, że jest to dysk C:). Następnie wpisz polecenie cd trik. Wciśnij [Enter]. Przejdziesz do folderu, w którym są umieszczone grafika oraz dane do ukrycia. Nazwa folderu będzie widoczna przed
kursorem.
Czas na przeprowadzenie kopiowania binarnego wykorzystującego zdolność systemu do łączenia plików w jeden podczas kopiowania. Wpisz polecenie copy /B dummypic.jpg+ukryj.zip dane.jpg i wciśnij [Enter]. Otrzymasz informacje o liczbie skopiowanych plików. Możesz już zamknąć okno wiersza poleceń.
Otwórz folder, w którym dotychczas znajdowały się dwa pliki – obrazek i dane do ukrycia. Zobaczysz trzeci plik dane.jpg (nazwę możesz oczywiście wybrać dowolną, w naszym przykładzie wybraliśmy taką podczas operacji kopiowania). Dwukrotne kliknięcie tego pliku otworzy go w systemowej przeglądarce plików graficznych. System będzie traktował nowy plik jako plik graficzny. Jedyną różnicę zauważą programy do kompresji danych. Przykładowo, gdy otworzysz ten plik w popularnym i darmowym (do pobrania z internetu: adres http://puzzle.dl.sourceforge.net/sourceforge/sevenzip/7z457.exe) programie 7-Zip, program, zamiast otworzyć grafikę, wyświetli ukryty folder – w naszym przykładzie ukryj.
Jeśli korzystasz z Windows XP, kliknij prawym przyciskiem na pulpicie Windows i z menu kontekstowego wybierz kolejno: Rozmieść ikony według oraz Pokaż ikony pulpitu. Jeżeli korzystasz z Windows Vista, z menu kontekstowego wybierz Widok, a następnie Pokaż ikony pulpitu.
W obu wersjach Windows rezultat będzie identyczny – z pulpitu znikną ikony. Odwrócenie działania uzyskasz, wybierając ponownie tę samą pozycję z menu kontekstowego. Działa ona jak przełącznik włączający i wyłączający wyświetlanie ikon na pulpicie.