Slack - alternatywa dla elektronicznych listów
Z kolei firmy lub grupy osób, które chcą ze sobą współpracować, mogą znaleźć rozwiązania lepiej dostosowane do komunikacji zespołowej i zarządzania projektami. To tzw. wewnętrzne serwisy społecznościowe, które oferują o wiele więcej możliwości niż e-mail, są bardziej nowoczesne i każda firma może dostosować swoją sieć do własnych potrzeb. Analitycy firmy Gartner prognozują, że do 2016 r. ponad 50 proc. dużych organizacji będzie używać takich rozwiązań do prowadzenia komunikacji pomiędzy współpracownikami. To, czy za pomocą któregoś z nich będziesz mógł zastąpić e-maila, zależy od twoich potrzeb. Czy zależy ci na komunikowaniu się w czasie rzeczywistym? Czy chcesz móc szybko dzielić się plikami i tworzyć grupowe konwersacje? Slack lub konkurencyjny HipChat będą doskonałym wyborem.
Aby założyć konto w usłudze Slack, wejdź na https://slack.com i w prawym górnym rogu kliknij Sign up for free.
Następnie wpisz swój adres e-mail, a następnie kliknij przycisk Next. Adresu będziesz używać, aby się zalogować.
Wymyśl nazwę konta Slack. Zwykle stosuje się nazwę firmy lub zespołu, ale możesz wprowadzić też np. nazwę kanału tematycznego, do którego dostęp zyskają twoi znajomi. Po podaniu nazwy kliknij Next.
Teraz Slack stworzy adres URL twojej strony. Tego adresu należy użyć, aby móc zalogować się w usłudze. Jeżeli zaproponowany adres ci nie odpowiada, możesz go zmienić. Obsługiwane są litery, cyfry oraz myślniki. Po wpisaniu adresu kliknij Next.
Kolejny krok to wybór nazwy użytkownika. Slack podpowiada, że nazwa powinna być łatwo rozpoznawalna dla twoich współpracowników. Wpisz nazwę, i zatwierdź zmiany, naciskając przycisk Finish.
Teraz serwis poprosi o potwierdzenie podanych informacji: adresu e-mail, nazwy konta Slack, adresu URL oraz nazwy użytkownika. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij Create my new Slackteam.
Stworzyłeś konto Slack. Wyświetli się komunikat powitalny. Teraz możesz już kliknąć przycisk Explore Slack i rozpocząć poznawanie możliwości serwisu.
Slack używa bota komputerowego, który pomaga nauczyć się obsługi serwisu. Komunikaty pochodzące od bota są w języku angielskim. Pierwsze zadanie polega na wpisaniu tekstu w polu znajdującym się poniżej. Wpisz coś, wciśnij Enter i zacznij pracę.
Następnie Slack zapozna cię z funkcjami serwisu, zaczynając od przedstawienia działania kanałów Channels. To nic innego jak chat roomy, w których możesz prowadzić rozmowy na temat poszczególnych projektów lub danego tematu.
Kolejną funkcją, która się przydaje, są wiadomości bezpośrednie Direct Messages. Te wiadomości prywatne mogą być wymieniane pomiędzy dwiema osobami.
Możesz też zapraszać znajomych i współpracowników do dołączenia do twojego kanału, korzystając z funkcji Invite.
Pozostałe funkcje szybko odkryjesz samodzielnie. Obsługa Slacka jest intuicyjna, usługa działa w oknie przeglądarki internetowej i wykorzystuje szyfrowane połączenie HTTPS.