A A A

Slack - alternatywa dla elektronicznych listów

PC Format 09/2015
Jeśli irytuje cię poczta e-mail lub szukasz bardziej nowoczesnego narzędzia do komunikacji, wypróbuj Slacka. Usługa ma szeroką funkcjonalność i zyskuje coraz większą popularność wśród internautów. Grzegorz Kubera

Dostosuj Slacka do własnych potrzeb

Slacka możesz łatwo dopasować do swoich oczekiwań. Poniżej pokazujemy, jak skorzystać z najpopularniejszych opcji.

Zmiana ustawień


Slack działa w przeglądarce i wyświetla powiadomienia w postaci okienek pop-up. Aby zgodzić się na ich wyświetlanie, w oknie powiadomień kliknij zielony przycisk Enable desktop notifications. Następnie wybierz rodzaj powiadomień. Możesz zdecydować się na aktywowanie wszystkich powiadomień (dotyczą każdej aktywności użytkowników), tylko tych związanych z bezpośrednimi wiadomościami lub wystąpieniem w rozmowie słów-kluczy, albo wybrać opcję Never, dzięki której nigdy nie będą wyświetlać się powiadomienia. Slack pozwala dobrać dźwięk powiadomień Notification Sound.


Możesz również zmienić wygląd narzędzia. W zakładce Message Display zmienisz wygląd wiadomości oraz sposób, w jaki Slack wyświetla nazwy, daty, czy też aktywność innych użytkowników. Dla przykładu wybierz opcję Show times with 24-hour clock, aby Slack wyświetlał pełne godziny w układzie 24-godzinnym, np. 16:00 zamiast 4:00PM.



W zakładce Sidebar Theme znajdziesz motywy graficzne dla bocznego paska menu. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada. Zapoznaj się z pozostałymi opcjami i zatwierdź zmiany przyciskiem Done, gdy zakończysz proces konfiguracji.

Dodaj przydatne narzędzia

Do Slacka możesz dodać obsługę zewnętrznych narzędzi. W warsztacie pokażemy, jak zintegrować Dropboksa. W wypadku innych usług proces instalacji może się nieco różnić, ale Slack wyświetla instrukcje krok po kroku.


Slack współpracuje z wieloma popularnymi narzędziami i w każdej chwili możesz dodać obsługę jednego z nich. Aby to zrobić, wyświetl główne menu, które znajduje się w lewym górnym rogu, i wybierz Configure Integrations.


Wyświetli się lista obsługiwanych narzędzi. Aby móc zintegrować z kontem Dropboksa, odnajdź tę usługę na liście i kliknij przycisk View. W przypadku Dropboksa dodanie narzędzia jest bardzo proste – wystarczy kliknąć przycisk Authenticate your Dropbox account, aby połączyć konto Dropbox z kontem slackowym.


Zaloguj się na konto Dropbox, podając adres e-mail i swoje hasło. Następnie zgódź się, aby Slack uzyskał dostęp do plików i folderów z konta Dropbox – kliknij przycisk Zezwól. Po chwili zobaczysz komunikat, że Slack połączył się z usługą Dropbox. Możesz już np. importować pliki z Dropboksa do Slack. Aby to zrobić, przejdź do swojego konta Slack i naciśnij widoczny w prawym górnym rogu przycisk ustawień, a następnie Your Files. Teraz kliknij przycisk Add New File, aby dodać nowy plik – będziesz mógł użyć polecenia Import from Dropbox. Zrób to, a możliwe będzie wybranie plików z konta Dropbox, które mają być dostępne w Slacku. Po wybraniu plików będziesz mógł je udostępnić współpracownikom. Wyświetli się okienko zawierające funkcję Share with. Z dostępnej listy wybierz takie ustawienia, jakie ci odpowiadają. Jeśli chcesz, aby plik był dostępny tylko dla ciebie, pozostaw niezmienione ustawienia domyślne – slackbot (remains private).

No dobrze, a co zamiast Slacka?

Alternatywą dla e-maila i Slacka mogą być grupy na Facebooku – możesz stworzyć zamkniętą grupę tylko dla współpracowników. Wejdź na FB, rozwiń menu konfiguracyjne i wybierz Utwórz grupę. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Pamiętaj jednak, że Facebook może nie działać w oknie przeglądarki tak płynnie jak Slack oraz że nie jest zintegrowany z wieloma narzędziami firm trzecich. Bezpośrednią konkurencją Slacka jest serwis HipChat oferujący m.in. grupowy chat, dzielenie się plikami oraz współpracę z popularnymi narzędziami, np. Asaną, Desk.com, Google Drive czy MailChimpem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto