Słuchawki do kieszeni
|
- Artur Wyrzykowski
szef działu Hardware
Osobiście jestem zwolennikiem słuchawek dokanałowych. Zazwyczaj dobrze grają i świetnie odcinają słuchacza od otoczenia. Ponadto mieszczą się w każdej kieszeni, zatem można ich używać zarówno w domu, jak i poza nim. Dlatego spośród testowanych produktów najchętniej kupiłbym
Wavemaster Score.
Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre osoby mogą czuć dyskomfort, wkładając takie słuchawki do uszu. Ponadto w słuchawkach tego typu dźwięk działa bezpośrednio na błonę bębenkową, więc należy pamiętać, by nie przesadzać z głośnością.
|
W artykule:
- Słuchawki do różnych zastosowań
- Jak wybrać dobre słuchawki
- Podsumowanie testu 16 zestawów z mikrofonami
- Opisy najciekawszych modeli
Do testu wybraliśmy wyłącznie słuchawki z mikrofonem, bo są najbardziej uniwersalne. Są to zarazem modele przewodowe, wyposażone w złącze USB albo minijack, bo dla wielu osób są wystarczające. Jeśli chcesz być zadowolony z zakupu, w pierwszej kolejności zastanów się, do czego będziesz swoich słuchawek używał.
Zastosowania słuchawek
Podstawową rolą słuchawek jest oczywiście zapewnienie jak najlepszej jakości dźwięku. Musi być on jak najbardziej wierny, z odpowiednią ilością tonów niskich, średnich i wysokich. Powinien być klarowny – poszczególne instrumenty w utworach muzycznych nie mogą się zlewać, nawet przy dużej głośności. To cechy słuchawek do słuchania muzyki.
Jednak w takich idealnych słuchawkach odgłosy walki, wystrzały, wybuchy brzmią mało efektownie. Dlatego produkty dla graczy muszą mieć bardzo uwydatnione niskie tony, by rozgrywka sprawiała więcej przyjemności. Niestety, niektórzy producenci z tym przesadzają, więc modele do gier mogą w ogóle nie nadawać się do słuchania muzyki.
Jeśli prowadzisz dużo rozmów przez internet, słuchawki muszą mieć mikrofon. Nie powinien wisieć na kabelku, musi być umieszczony na ramieniu wystającym z jednej ze słuchawek. Powinien mieć funkcję redukcji dźwięków z otoczenia.
Słuchawki do domu
Do używania w domu są przeznaczone słuchawki nauszne, które mają dużą komorę, zakrywającą całą małżowinę. Powinny mieć bardzo miękkie nauszniki, łatwo dopasowujące się do głowy, pokryte materiałem. Tworzywa skóropodobne w praktyce nie sprawdzają się najlepiej.
Kupując takie słuchawki, warto także zwrócić uwagę, jak są wykonane ich komory – czy mają konstrukcję otwartą czy zamkniętą. Ta pierwsza jest „przewiewna”, zapewnia dobrą wentylację ucha, choć jednocześnie nie chroni przed odgłosami płynącymi z otoczenia. Druga jest przeciwieństwem. Dlatego najlepsze są konstrukcje pośrednie, czyli tzw. półotwarte.
Słuchawki muszą się dobrze trzymać na głowie, co zależy głównie od konstrukcji pałąka. Powinien mieć regulowaną długość i zapewniać optymalny docisk do głowy. Ważny szczegół to także waga samego pałąka – jeśli jest nieproporcjonalnie ciężki w stosunku do samych słuchawek, będą spadały przy pochyleniu głowy do przodu.
Małe słuchawki
Mniejsze słuchawki, czyli douszne i dokanałowe, mogą być używane praktycznie wszędzie. Te pierwsze są często dodawane do sprzętu elektronicznego, np. telefonów czy odtwarzaczy MP3, ale zwykle są to produkty o bardzo słabej jakości. Droższe słuchawki tego typu brzmią lepiej, jednak nie idealnie, ponieważ membrana w nich jest znacznie mniejsza niż w dużych modelach nausznych.
Słuchawki douszne są lekkie, nie muszą mieć pałąka. Można je użytkować w podróży lub uprawiać w nich sport. Plusem jest także to, że ucho nie jest niczym zasłonięte, więc się nie poci.
Podobne zalety mają modele dokanałowe do umieszczania w przewodzie słuchowym. Mają silikonowe wkładki o różnej wielkości, by można było je dopasować do wielkości ucha. Tak umieszczone słuchawki całkowicie zatykają ucho, idealnie izolując słuchacza od otoczenia.