A A A

Smartfon bardziej inteligentny

PC Format 03/2015
Telefon z Androidem możesz nauczyć wielu sztuczek. Dzięki opisanym aplikacjom system sam ustawi głośność dzwonka w zależności od twojego miejsca pobytu, uruchomi wybraną aplikację po potrząśnięciu urządzeniem czy sfotografuje osoby używające smartfonu. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Automatyzacja pracy telefonu polega na ustawieniu w aplikacji tzw. makra, czyli warunku (wyzwalacza), którego spełnienie aktywuje przypisaną do niego akcję. Smartfon może np. sprawdzać swoje położenie na podstawie informacji z odbiornika GPS lub stacji BTS, by uruchomić wybrany przez ciebie program w chwili przekroczenia progu domu. Inny przykład: o danej porze dnia, np. wieczorem, telefon wyciszy wszystkie dzwonki i powiadomienia – włączy je z powrotem dopiero rano. Bardziej skomplikowane makra składają się z kilku warunków i akcji.

Przypilnuje smartfona

MacroDroid
W programie zdefiniowanych zostało aż 45 wyzwalaczy i ponad 70 akcji, co daje MacroDroidowi bardzo bogate możliwości. Wśród wyzwalaczy uwagę zwraca możliwość uruchamiania makr za pomocą potrząsania telefonem. Po przypisaniu do tego zdarzenia akcji uruchomienia programu otrzymujesz wygodny mechaniczny skrót, który pozwala włączyć często używane narzędzie, np. aparat lub Facebooka. MacroDroid ma także duże możliwości zdalnego wyzwalania zdarzeń, np. za pomocą SMS-a
z określoną treścią czy połączenia telefonicznego. Korzystając z tej funkcji w połączeniu z akcją ukrytego wykonania zdjęcia, możesz skutecznie monitorować pomieszczenie, w którym leży telefon. Zdjęcia można wykonywać także w określonych odstępach czasu, a akcję wykonywania zdjęć uzupełnisz np. poleceniem wysłania zdjęcia na wskazany adres e-mail. Z kolei przypisując akcję zapisania zdjęcia z przedniej kamery do czynności odblokowania telefonu, możesz sprawdzić, czy ktoś przegląda zawartość urządzenia pod twoją nieobecność. MacroDroid pozwala także na przypisywanie akcji do rozruchu Androida, co umożliwia automatyczne ładowanie do pamięci najczęściej używanych aplikacji. Ciekawostką jest możliwość wyzwalania akcji w zależności od pogody – możesz to wykorzystać np. do automatycznej zmiany tapety w zależności od aktualnej temperatury czy warunków atmosferycznych. Spośród unikatowych możliwości warto wymienić także akcje związane ze sterowaniem wbudowanym hotspotem Wi-Fi. Po powiązaniu funkcji z lokalizacją-wyzwalaczem możesz uruchamiać hotspot automatycznie w miejscu, w którym często podłączasz laptopa do internetu właśnie za pośrednictwem smartfona.
Co ważne, w programie MacroDroid możesz definiować nie tylko wyzwalacze i akcje, ale także warunki, których zaistnienie blokuje wykonanie makra. Zwiększa to zakres kontroli użytkownika nad działaniem automatycznych poleceń w smartfonie. Do okazjonalnego użytkowania w zupełności wystarcza darmowa wersja, która pozwala na zdefiniowanie 5 makr. Kosztująca 10 zł wersja Pro nie ma takich ograniczeń i dodatkowo pozwala na tworzenie rozbudowanych sekwencji złożonych z wielu akcji. Aplikacja jest darmowa i w pełni spolszczona. Na  94 pokazujemy na trzech praktycznych przykładach, jak tworzyć makra w programie MacroDroid.

Zastosowanie: rozbudowane narzędzie do tworzenia makr
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1759

SkipLock

Blokada ekranu jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia smartfonu. Jako warunku jej aktywacji Android najczęściej używa okresu bezczynności systemu, dlatego blokada aktywuje się także w domu, gdzie zazwyczaj nie jest potrzebna. SkipLock potrafi automatycznie powstrzymać włączanie blokady w określonych miejscach. Zaufaną lokalizację aplikacja wykrywa za pomocą identyfikatora działającej w tym miejscu sieci Wi-Fi. Zaufane miejsce możesz również określić wskazując działające w nim urządzenie Bluetooth – pozwala to na automatyczne wyłączenie blokady np. w zasięgu systemu głośnomówiącego w samochodzie. Aplikacja działa tylko jeśli do odblokowywania telefonu używasz hasła lub PIN-u.
Zastosowanie: zabezpieczenie smartfonu
Cena: darmowa, mikropłatności
Adres: pcformat.pl/u/1758

IFTTT

W programie stworzysz makra złożone z warunku i przypisanej do niego pojedynczej akcji. Oprócz akcji związanych z funkcjami systemu, takich jak wykrycie przez GPS określonej lokalizacji, otrzymanie SMS-a czy zmiana statusu połączenia Wi-Fi, możesz definiować akcje w wybranych serwisach internetowych. Pozwala to na przykład zaprogramować akcję wyzwalaną po tym, gdy ktoś oznaczy cię na Facebooku, albo gdy w serwisie informacyjnym pojawi się artykuł na interesujący cię temat. Akcje uruchamiane przez wyzwalacze mogą zostać przypisane do serwisów internetowych zintegrowanych z IFTTT, np. Gmaila, Evernote czy Facebooka. Połączenie funkcji Androida i aplikacji internetowych daje unikatowe możliwości, niespotykane w innych programach automatyzujących. Z aplikacją powiązana jest baza makr udostępnionych przez innych użytkowników (część przeznaczona jest na systemy inne niż Android i nie będzie
w nim działać). Własne makra możesz przechowywać w chmurze do własnego użytku albo także udostępnić.
Zastosowanie: proste narzędzie do tworzenia makr
Cena: darmowa
Adres: pcformat.pl/u/1760

Locale

Program automatyzuje czynności w oparciu o lokalizację. Tworzenie wyzwalaczy przestrzennych jest bardzo proste – sprowadza się do wskazania miejsca na Mapach Google i dobrania promienia obszaru aktywującego zdarzenie. Aplikacja korzysta z algorytmu, który integruje wielu mechanizmów wykrywania lokalizacji: GPS, Wi-Fi, akcelerometr, stacje bazowe GSM. Algorytm korzysta zamiennie ze wszystkich metod w taki sposób, by zminimalizować zużycie baterii. Największą zaletą aplikacji jest interfejs (API), który pozwala na integrację wyzwalaczy geograficznych Locale z funkcjami programów stworzonych przez innych deweloperów. Obecnie dostępnych jest ponad 500 rozszerzeń, wiele z nich stanowi element popularnych aplikacji – przykładem jest lista zadań Toodledo, która dzięki integracji z Locale generuje powiadomienia, jeśli użytkownik znajdzie się w pobliżu miejsca, w którym ma załatwić zapisaną sprawę.
Zastosowanie: automatyzacja pracy
Cena: ok. 30 zł
Adres: pcformat.pl/u/1761


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto